Jak skutecznie zmniejszyć zużycie wody w domu?
Statystyczny Polak zużywa 150 litrów wody dziennie - to zatrważające dane, które w pełni szokują nas, gdy przychodzą rachunki. Jak zadbać o nasze finanse, a przy okazji o środowisko? Oto kilka wskazówek.
Toaleta to nie śmietnik
Po spłukaniu małych śmieci - chusteczki, niedopałka papierosa czy gumy do żucia, marnujemy 20 - 30 litrów wody. To znacznie więcej niż potrzeba do "zwykłego" spłukania. Zainwestuj w kosz, a sedes zostaw w spokoju.
Dobierz odpowiednią spłuczkę
Przy zakupie nowych sprzętów do łazienki (lub wymianie starych) należy pamiętać o doborze odpowiedniej spłuczki klozetowej - kup taką, która posiada funkcję regulacji ilości zużywanej wody.
Zadbaj o szczelność kranów
Nie ignoruj faktu, że od dwóch tygodni z kranu w twojej kuchni czy łazience cieknie woda. Szybka naprawa będzie kosztowała znacznie mniej niż wysoki rachunek. Nie zapominaj też o kurkach i spłuczkach. A jeśli masz zamiar wymienić baterię, wybierz solidny model, który nie będzie sprawiał takich problemów.
Czas to pieniądz
Nie lej bezmyślnie wody, kiedy nie jest to potrzebne - gdy myjesz zęby, golisz się, a zwłaszcza myjesz naczynia zakręć kurek, gdy woda nie jest ci potrzebna. Przy zmywaniu większej ilości naczyń w zlewie dwukomorowym najlepiej będzie napełnić jedną komorę wodą z płynem do mycia naczyń, a drugą czystą wodą - w niej wypłuczemy umyte naczynia. Nie używajmy też bieżącej wody do rozmrażania mrożonek lub mięsa - wyjmijmy te produkty z zamrażarki dzień wcześniej. Nie wrzucajmy również do zlewu resztek jedzenia - ich spłukanie wymaga użycia sporej ilości wody. Pamiętaj, że wodę ze zmywania naczyń lub po kąpieli możesz wykorzystać ponownie - na przykład do sprzątania (tę po kąpieli) lub do podlania roślin (tę z mycia warzyw).
Mieszacz ciepłej i zimnej wody
Bateria wyposażona w mieszacz ciepłej i zimnej wody jest bardziej komfortowa w użytkowaniu, ponieważ pozwala na szybką regulację strumienia wody oraz jej temperatury - wystarczy przesunąć dźwignię baterii lekkim ruchem dłoni. Nie mniej ważny jest walor ekologiczny takiego rozwiązania - w porównaniu z baterią dwuzaworową mamy możliwość zaoszczędzenia od 15 do 30% wody.
Zmywarka
Chociaż samo używanie zmywarki (zamiast ręcznego mycia naczyń) pozwala sporo zaoszczędzić, pamiętaj, aby nastawiać ją dopiero wtedy, gdy jest wypełniona naczyniami. A jeśli nie udało się zapełnić zmywarki do końca, ustaw oszczędnościowy program zużycia wody.
Szybki prysznic vs długa kąpiel
Czasem potrzebujemy długiej i relaksującej kąpieli. Jednak pamiętaj, że w ciągu każdej niepotrzebnej minuty marnujesz 20 - 40 litrów. Załatw więc sprawę szybkim prysznicem, a w ramach relaksu poczytaj książkę lub włącz ulubioną muzykę.
- Więcej o:
- ekologia
Atocha - dżungla w dworcowej hali. Tak to się robi w Madrycie!
Architekci ocalili wieżowiec z lat 50. w Mediolanie. Obok powstanie porośnięta zielenią budynek
Jak żyć ekologicznie. 10 sposobów na ekologiczne życie
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w park
Wooden Eco-House in the Forest - dom inspirowany skandynawską architekturą. Czy tak będą wyglądać domy przyszłości? [WYNIKI KONKURS]
Neutralność węglowa budynków – aluminium przyszłością architektury?
Las bez tajemnic z POL-SKONE
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy