Lampy Bubble - połączenie designu i zabawy
Ich kształt wywodzi się wprost od mydlanych baniek. Projektant Alex De Witte wpadł na taki pomysł podczas zabawy ze swoim synem. Lampy Bubble są na rynku od 2013 roku, a już zyskały status klasyka designu.
Alex De Witte to holenderski projektant, dla którego design to nieutajająca zabawa. Obecnie 41-letni designer wciąż podkreśla, że "chce się bawić rzeczami". Szuka sposobów na dodanie do każdego przedmiotu dodatkowej wartości.
Pracuję, poruszając się ciągle na krawędzi. Popełniam przy tym mnóstwo błędów. 90 proc. mojej pracy to błędy. Ale właśnie na tym polega projektowanie - na testowaniu pozornie nierealnych rozwiązań
- opisuje swój proces twórczy De Witte.Tak też narodziły się lampy, które stały się znakiem rozpoznawczym designera. Chodzi o szklane lampy Bubble. Alex De Witte puszczał bańki mydlane wraz ze swoim trzyletnim synem. Wtedy w głowie zaświtała mu myśl, żeby ulotną bańkę uwiecznić w trwałej formie. Chciał stworzyć lampę, która będzie w użytkownikach wywoływać skojarzenia z dzieciństwem.
Holender na materiał wybrał ręcznie wydmuchiwane szkło. Wytworzenie pierwszej lampy zajęło długie miesiące wypełnione mozolną pracą, licznymi próbami i błędami. Na koniec jednak powstała lampa, która z miejsca zachwyciła krytyków i publiczność. Jej nieregularny, obły kształt nie pozostawia wątpliwości, co zainspirowało jej projektanta.
Nie ma dwóch takich samych lamp Bubble. Ręczny proces produkcji sprawia, że każdy egzemplarz jest nieco inny. Na niektórych pojawiają się też różne wypustki czy przebarwienia. Jednak projektant uważa, że podnoszą one wartość produktu - "Błędy są dobre" - powtarza projektant.
Jeśli ktoś pomyśli o swoim dzieciństwie, patrząc na te lampy, uznaję to za sukces
- mówi Alex De Witte.
Dziś lampy Bubble są dostępne w różnych rozmiarach i różnych wersjach kolorystycznych. Producentem lamp jest marka Dark, w Polsce można je kupić m.in. w dutchhouse.pl.
- Więcej o:
- oświetlenie
Lampy Reflex wracają! Popularne oświetlenie z lat 80. znów w produkcji
Lampy od polskich projektantów - neuroestetyczne żyrandole Gie El
Kosmiczne lampy podbijają internet. Możesz mieć księżyc w pełni każdej nocy
Lampa z gałęzi - jak ją zrobić?
Oświetlenie świąteczne
Światło w przestrzeni. Jak stworzyć wyjątkowe wnętrze?
Żarówki LED – dlaczego warto na nie postawić?
Inteligentne oświetlenie domu i mieszkania – poradnik IKEA