Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Żarówki LED – dlaczego warto na nie postawić?

AZ

Przeglądając oferty sklepów z oświetleniem, nietrudno zauważyć, że dominują w nich obecnie dwa źródła światła – świetlówki i ledy. Oprócz nich obecne są w zasadzie tylko halogeny – gdyż klasyczne żarówki żarnikowe obecnie powinny być wykorzystywane już tylko do zastosowań specjalistycznych. Spośród nich najnowocześniejsza jest ta druga opcja – a więc żarówki diodowe. Czy jednak za nowoczesnością idą konkretne zalety? Sprawdźmy!

Żarówki LED – dlaczego warto na nie postawić?
Żarówki LED – dlaczego warto na nie postawić?
Światłolux

Żarówka LED – co to takiego?

Temat „żarówek LED” rozpocząć można od stwierdzenia, że termin ten w zasadzie jest niepoprawny. W końcu „żarówka” to określenie konkretnego rozwiązania z zakresu oświetlenia, które emituje światło dzięki silnemu rozgrzaniu włókna z trudnotopliwego materiału, przez przepływający prąd. Jak to jednak często bywa, teoria mówi jedno, a praktyka co innego. I tak wszystkie nowoczesne źródła światła wyposażone w diody elektroluminescencyjne, które przypominają kształtem klasyczne rozwiązania żarnikowe, stały się w codziennym języku „żarówkami LED”. Co przy tym warte podkreślenia, o ile z technicznego punktu widzenia obie technologie nie mają nic wspólnego, to pod względem użytkowym są już do siebie zbliżone. Wynika to z faktu, że żarówki LED są produkowane w taki sposób, by pasowały do wcześniej używanych opraw m.in. edisonowskich E14 czy E27 – a więc można je bez problemu wymieniać. Analogicznie często mówi się też o reflektorkach LED, które używane są z kolei jako zamiennik reflektorów halogenowych – np. w oświetleniu sufitowym. W niektórych sklepach można też kupić świetlówki LED od swiatlolux.pl, przeznaczone do użycia w biurach czy obiektach użytkowych. Słysząc więc o „żarówkach LED”, warto pamiętać, że mimo iż ich sposób działania i możliwości są zupełnie inne, niż żarówek żarnikowych, to mogą one być używane w tych samych lampach.

Jakie zalety mają żarówki LED?

Tym, co najważniejsze w przypadku żarówek LED, są jednak ich doskonałe parametry i właściwości. Do najważniejszych zalet produktów tego typu zaliczyć można:

  • Niskie zużycie energii – zarówno względem klasycznych żarówek, jak i nowoczesnych świetlówek kompaktowych,
  • Długi czas pracy – i w tym przypadku ledy są lepsze od wcześniej stosowanych źródeł światła,
  • Łatwą utylizację – diody LED to w zasadzie układy elektroniczne, a więc łatwe do recyclingu. Dodatkowo też nie są one potencjalnym źródłem szkodliwych odpadów – jak luminofor czy rtęć zawarte w świetlówkach.
  • Sterowalność – wiele żarówek LED można bez problemu ściemniać i rozjaśniać, a także zmieniać ich barwę światła.
  • W tym miejscu warto też dodać, że omawiane rozwiązanie jest także idealną opcją do pokoju dziecięcego. Z racji użytej technologii, żarówki LED rozgrzewają się dużo słabiej od innych źródeł światła, a temperatura rośnie głównie w tylnej części układu. Sprawia to, że w tym przypadku ryzyko oparzenia jest znikome. Dodatkowo też wiele produktów posiada osłony wykonane z wytrzymalszego tworzywa sztucznego, zamiast szkła, które nie dość, że jest kruche, to jeszcze po rozbiciu tworzy ostre odłamki.

Czy opłaca się stawiać na oświetlenie LED?

Cechy użytkowe bezsprzecznie są więc atutem żarówek LED. Mimo to wiele osób odwleka przejście na źródła światła tego rodzaju z racji wysokich kosztów samego ich zakupu. I o ile jeszcze kilka lat temu podejście takie miało pewien sens, to obecnie jest ono oparte na fałszywych przesłankach. Przede wszystkim średnie ceny ledów nieznacznie różnią się już od kosztów zakupu świetlówek kompaktowych, bez trudu więc znajdziemy produkty o podobnych parametrach w tej samej cenie. Dodatkowo też możliwości oświetlenia diodowego są po prostu zauważalnie większe, niż lamp fluorescencyjnych. Z kolei żarówki halogenowe są faktycznie kilkukrotnie tańsze, jednak ich dużo większe zużycie prądu i krótsza żywotność sprawiają, że długofalowo ich zakup będzie nieopłacalny.

Niekiedy można spotkać głosy, według których moda na ledy nie ma sensu i jest tylko wyciąganiem pieniędzy od klientów. Tymczasem wszelkie fakty przeczą takiemu podejściu. Żarówki LED są po prostu lepsze i ostatecznie tańsze od innych popularnych rozwiązań oświetleniowych. Nie powinno więc dziwić, że obecnie są one w ofercie każdego poważnego sklepu z lampami – w tym swiatlolux.pl.

Skomentuj:

Żarówki LED – dlaczego warto na nie postawić?