Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wysokie ceny mieszkań ich dobijały. Zainicjowali budowę prowizorycznych domów

red.

W odpowiedzi na wysokie ceny wynajmu mieszkań w Monachium pojawiły się prowizoryczne domy. Wszystkie wzniesiono za nie więcej niż 250 euro.

Monachium jest miastem, w którym ceny najmu mieszkań należą do najwyższych w Europie. "Ceny mieszkań mogą dobić" - twierdzą przedstawiciele grupy architektonicznej Raumlaborberlin, którzy wraz z teatrem The MĂźnchner Kammerspiele postanowili zwrócić uwagę na ten problem. Wspólnie zorganizowali konkurs "Shabbyshabby Apartments!". Zadanie polegało na zbudowaniu nisko kosztowego domu, który pomieścił by dwie osoby za nie więcej niż 250 euro. Domek miałby stanąć w jednej z siedmiu lokalizacji w obrębie Monachium. Do konkursu zgłoszono 120 projektów, z których wyłoniono 24. Zwycięskie prace w ciągu 9 dnii zostały zrealizowane w wyznaczonych miejscach.

Prowizoryczne domy stanęły w najbardziej nieoczekiwanych miejscach Monachium. Zostały wykonane z tanich, łatwo dostępnych materiałów, od dykt, kartonów, przez folię, i blachę. Zespoły mieszkały i pracowały w swoich domkach przez 10 dni. Później przez miesiąc wybudowane domki można było wynająć na jedną noc. Koszt jednorazowego noclegu ze śniadaniem wynosił 35 euro i 28 euro za dwie osoby.

Organizatorzy projektu chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na problem niedostępności mieszkań - wielu młodych, ale i starszych osób zwyczajnie na nie nie stać. Czy to znaczy, że mogą być zmuszeniu do opuszczenia sowich domów i zamieszkania w takich prowizorycznych konstrukcjach? Przedstawiciele Raumlaborberlin przyznają, że ich akcja problemu nie rozwiąże, ale mają nadzieję, że stanie się początkiem szerszej debaty nad mieszkalnictwem.

Skomentuj:

Wysokie ceny mieszkań ich dobijały. Zainicjowali budowę prowizorycznych domów