Jak fotografować wnętrza?
Fotografowanie wnętrz wbrew pozorom wcale nie jest łatwe. Wymaga od fotografującego wiedzy technicznej i dobrego warsztatu. Dla osób zaczynających swoją przygodę z uwiecznianiem wnętrz przygotowaliśmy praktyczny poradnik.
Nasze mieszkania mówią o nas wiele. Jak je zatem fotografować, aby przekazać na zdjęciu jak najwięcej? Posiadanie profesjonalnego sprzętu oraz techniczna perfekcja nie są obowiązkowe. Jednak są elementy, które warto wziąć pod uwagę.
W fotografowaniu wnętrz zazwyczaj mierzymy się z problemem oświetlenia. Większość pokoi ma jedno, silne źródło światła naturalnego i oświetlenie sztuczne. Natężenie światła w poszczególnych częściach pokoju jest różne. Do tego dochodzą inne czynniki, jak kolor, właściwa perspektywa etc. Dlatego poniżej w prostych punktach wymieniliśmy najlepsze porady dotyczące fotografowania wnętrz, które pomogą ci robić piękne zdjęcia mieszkań.
Fotografowanie wnętrz: organizacja planu
Zanim chwycisz za aparat, przygotuj mieszkanie, które będziesz fotografował. Mówiąc wprost, zrób porządek. Pochowaj wszystko, co zbędne, jak butelka płynu do naczyń w kuchni czy pudełko chusteczek na stole. Przetrzyj powierzchnie płaskie, stoły, komody etc. Wszelkie niedoskonałości na zdjęciach niestety wychodzą. Warto też wprowadzić do wnętrza świeże kwiaty bądź owoce ułożone w misie.
Gdy wszystko jest gotowe, poszukaj najlepszego widoku. Zazwyczaj najlepsze zdjęcia wychodzą z rogu pokoju, wtedy udaje się uchwycić jak najwięcej. Środek pomieszczenia rzadko bywa dobrym miejscem.
W fotografowaniu wnętrz przydatny jest statyw - unikamy wówczas poruszeń i pochyleń aparatu. Dobrze jest też wykorzystać opcję samowyzwalacza. Aparat nie powinien być umieszczony zbyt wysoko ani zbyt nisko, gdyż wtedy perspektywa jest zniekształcona. Proporcje pokoju na zdjęciu będą zaburzone, może się wydawać bardzo duży lub nienaturalnie mały. Najlepiej umieścić aparat na wysokości ok. 150-160 cm.
Fotografowanie wnętrz a oświetlenie
Duże kontrasty światła i cienia na zdjęciach zniekształcają wnętrze. Żeby jak najlepiej oddać na zdjęciu elementy aranżacji pokoju, trzeba równomiernie oświetlić wnętrze. W pełni można kontrolować jedynie światło sztuczne, dlatego dobrze jest zasłonić okna np. żaluzjami i odpowiednio ustawić lampy. Połączenie oświetlenia naturalnego ze sztucznym we wnętrzu wymaga już pewnego doświadczenia. Czasem też lepiej unikać pokazywania okna w kadrze. Niejednokrotnie wychodzi ono jak biała plama. Można tego uniknąć, doświetlając wnętrze pokoju. Z tego powodu lepiej jest fotografować wnętrza przy pochmurnej pogodzie. Jeśli nie chcemy ustawiać silnego światła, dobrze jest użyć statywu i ustawić dłuższy czas naświetlania.
Wnętrze dobrze skadrowane
Ostatnia kwestia to znalezienie odpowiedniego kadru. Czasem jeden niepotrzebny fragment może zepsuć całe wnętrze. Przykładowo, jeśli cała lampa nie mieści się w kadrze, może w ogóle lepiej jej nie ujmować na zdjęciu? Zacznij od szerokich ujęć, a potem przechodź do mniejszych fragmentów i na końcu do szczególnie interesujących detali. Pamiętaj, że nigdy nie da się pokazać wszystkiego, a czasem lepiej pewne elementy pominąć. Im więcej zdjęć wnętrz zrobisz, tym lepiej będziesz wiedział, co się sprawdza, a co nie. Dobrze jest studiować zdjęcia w magazynach wnętrzarskich - sposoby kadrowania, ujęcia, oświetlenie. To najlepsza nauka.
- Więcej o:
- aranżacje wnętrz
Jak się zmieniały polskie wnętrza od lat 20. XX w. do dziś. Archiwalne fotografie
Nie kupuj gotowych dekoracji na ściany - wykorzystaj to, co masz w domu
Wnętrza w stylu Memphis
Renowacja drzwi drewnianych
Mieszkanie w duchu vintage na warszawskim Muranowie
Minimalistyczne wnętrza w Berlinie z naturalnymi akcentami
Drewno w domu - aranżacje wnętrz
Dom pod Wrocławiem - połączenie minimalistycznego designu i sielskiego klimatu