Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kuchnia w greckim stylu - jak ją zaaranżować?

Redakcja

Kuchnia grecka to nie tylko wyśmienite potrawy, ale także bogata tradycja, kultura i estetyka. Aranżując kuchnię w greckim stylu, możemy przenieść się w magiczny świat śródziemnomorskiego smaku i piękna. Jak zatem stworzyć wnętrze nawiązujące do greckiego klimatu?

Kuchnia w greckim stylu.
Kuchnia w greckim stylu.
Ferro

Cechy charakterystyczne dla kuchni urządzonej w greckim klimacie

Kuchnie w tradycyjnych greckich domach wyróżnia biało – niebieska kolorystyka. Można ją zobaczyć na ścianach, stołach, krzesłach, czy obrusach. Biało–niebieskie akcenty znajdują się nawet na dodatkach dekoracyjnych. Nie jest to dziwne, ponieważ barwy te świetnie współgrają z otaczającą zielenią. Dlatego, miłośnicy greckich klimatów, którzy na przykład
w Grecji lubią spędzać wakacje powinni zdecydować się na zaaranżowanie kuchni w stylu greckim.

W centralnej części obszernego, jasnego wnętrza pasują drewniane okna tarasowe. Dobre wrażenie zrobi również drewniane wejście w kształcie łuku. Przy jednej ze ścian powinien znajdować się kącik „praktyczny”. To tam można będzie znaleźć wszystko,
co okaże się niezbędne do przygotowywania posiłków. Charakterystyczne są szafki o misternie wyprofilowanych frontach. Dobre wrażenie zrobi też praktyczny blat, a także kuchenka z zaokrąglonym okapem. Jeśli ktoś chce dodać element ozdobny do tej części pomieszczenia to powinien zdecydować się na umieszczenie nad kuchenką płytki z motywami śródziemnomorskimi w bieli albo w różnych odcieniach błękitu. Po przeciwnej stronie warto z kolei umieścić wygodną ławę.

Z greckimi klimatami nieodłącznie kojarzy się kominek, który swoim kształtem przypomina piec chlebowy. To miejsce wskazujące na to, że wszyscy domownicy mogą się swobodnie przy nim ogrzać w chłodniejsze dni. Grecja to kraj nadmorski, co oznacza, że w kuchni powinny znaleźć się również elementy kojarzące się z rybołówstwem: białe, drewniane wiosła. Centralnym miejscem jest kuchenna wyspa z szafką oraz półki na jakich można ustawiać wiklinowe kosze. Na dużym kamiennym blacie znajdują się bateria i zlewozmywak. Elegancki, półtorakomorowy granitowy zlew z ociekaczem doskonale współgra z białym, kamiennym blatem wyspy. Zlew powinien być duży, by zapewniał komfortowe zmywanie. Musi być również trwały i odporny na wysoką temperaturę, ścieranie, pęknięcia i zabrudzenia.

Bardzo dobre wrażenie robią umieszczone nad wyspą, okrągłe lampy zrobione z wikliny. Drewniane krzesła i inne naturalne elementy także będą wskazywały na greckie odniesienia w wystroju wnętrz. Oczywiście, w greckiej kuchni nie może zabraknąć żywej roślinności. Na blacie można chociażby ułożyć cytrynowe drzewko w wiaderku lub zdecydować się na zioła ułożone na drewnianej, prostokątnej doniczce. Uzupełnieniem całości będzie komplet szklanych naczyń. Nie można zapomnieć też o oliwie z oliwek i soku pomarańczowym. Owoce, świeże i suszone – to podstawa!

Styl śródziemnomorski w kuchni

Styl śródziemnomorski w kuchni na pewno wprowadzi do domu więcej relaksu, spokoju i radości. W otoczeniu zaaranżowanym według greckich kanonów wnętrzarskich można poczuć się komfortowo. Można będzie wręcz poczuć powiew śródziemnomorskiego powietrza. Ważną rolę w greckiej kuchni spełnia stół. To przy nim rodzina spotyka się do wspólnych posiłków. Stół ten powinien być duży, aby wszyscy czuli się przy nim wygodnie. Nad blatem muszą znaleźć się ceramiczne płytki, jako wręcz nieodłączny element kuchni greckiej.

Kuchnia w stylu greckim jest kuchnią prostą, czyli estetyczną. Lekko rustykalny styl może być wzbogacony o nowoczesne elementy. Jeśli kuchnia zostanie odpowiednio wystylizowana to na pewno kojarzyć będzie się z wakacjami na greckich wyspach. Wprowadzi świeży klimat do domu o każdej porze roku. Wydzielenie kuchni na dwie strefy: jadalną i kuchenną sprawi, że w miejscu tym wręcz będzie chciało się odpoczywać. Dlatego warto zdecydować się na wystrój kuchni w nurcie śródziemnomorskim, jeśli chcemy czuć się dobrze we własnych czterech ścianach.

Talerze pasujące do kuchni w greckim stylu.
Talerze pasujące do kuchni w greckim stylu.
Westwing
Kuchnia w greckim stylu
Kuchnia w greckim stylu
Miloo Home
    Więcej o:

Skomentuj:

Kuchnia w greckim stylu - jak ją zaaranżować?