Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Znamy zwycięzców konkursu make me!

red.

Jubileuszowa edycja międzynarodowego konkursu make me! właśnie została rozstrzygnięta. Zwyciężył projekt kredek z gleby i wosku.

11. edycja Łódź Design Festival właśnie się rozpoczęła. Podczas gali otwarcia festiwalu zostały ogłoszone wyniki międzynarodowego konkursu make me! Nagrodę główną PARADYŻ AWARD – 20 000 zł - zdobył projekt „Ziemia Wosk Ołówek – Kredki z gleby” autorstwa Benno Bruckscha. Projektant wykonał kredki z naturalnych produktów, czyli z ziemi i wosku; chciał tym samym zwrócić uwagę na możliwości, jakie mamy dosłownie pod nogami.

Przeczytaj też: Znamy finalistów konkursu make me! 2017

Doceniliśmy prostotę projektu, jego estetyczne wykonanie, ale przede wszystkim użyteczność oraz wyjątkową wrażliwość na otoczenie. Nagrodzony projekt zachęca nas do uważniejszego obserwowania tego, co się wokół nas znajduje, stanowi to niewątpliwą wartość tego produktu

– mówi Agnieszka Jacobson-Cielecka, juror w konkursie make me!.

Benno wykorzystał glebę z różnych miejsc - począwszy od ziemi z Niemiec, skąd pochodzi - po ziemię pochodzącą z całego świata. W jego małej manufakturze rozdrabnia glebę tak, by uzyskać pigment. Następnie podgrzewa pigment z pszczelim woskiem, olejem palmowym i rzepakowym. Kształt kredek jest określony przez specjalnie zaprojektowaną formę.

Nagrody specjalne make me!

W konkursie przyznano także nagrody specjalne, które trafiły do Jana Libery oraz Magdaleny Kucharskiej. Otrzymali oni odpowiednio 10 tys. i 5 tys. zł. Jan Libera został nagrodzony za projekt „Miejska przyczepka rowerowa”.

Miejska przyczepka rowerowa Jana Libery stanowi odpowiedź na realną potrzebę związaną z transportem towarowym w miastach. Doceniliśmy świadomość tego projektu oraz jego gotowość do wdrożenia w istniejących już wypożyczalniach rowerów miejskich– komentuje Michał Piernikowski, członek jury konkursu make me! i dyrektor Łódź Design Festival.

Druga nagroda specjalna, ufundowana przez partnera festiwalu, firmę Interprint, została przyznana Magdalenie Kucharskiej za zestaw użytkowych naczyń ceramicznych „Baltica”. Pretekstem do stworzenia serii było wyeksponowanie naturalnych walorów gliny oraz uzyskanie niepowtarzalnych efektów, które powstają podczas barwienia masy.

Konkurs make me! skupia designerów i artystów z całego świata. W poprzednich edycjach wzięło udział blisko 2000 osób z 40 krajów, m.in. Hiszpanii, Holandii, Kolumbii, Włoch, Wielkiej Brytanii, USA, a nawet Chin, Korei Południowej czy Meksyku. Każda edycja make me! daje zupełnie nowe spojrzenie na design. Powstają produkty, które przy zachowaniu swojej funkcjonalności zyskują odmienną formę. Jurorami w tej edycji byli: Agnieszka Jacobson-Cielecka, Czesława Frejlich, Jacek Ryń, Michał Piernikowski, Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski.

Wszystkie finałowe projekty można zobaczyć na wystawie pokonkursowej w ramach Łódź Design Festival w dniach 3 - 8 października na terenie Art_Inkubatora, przy ulicy Tymienieckiego 3 w Łodzi.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Znamy zwycięzców konkursu make me!