Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Już 15 grudnia otwarcie Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym

Anna Oporska

Długo oczekiwane otwarcie Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie nastąpi już 15 grudnia. To wspaniały prezent tuż przed świętami dla wszystkim zainteresowanych designem. Co znajdziemy w nowej galerii?

Choć nowa Galerii Wzornictwa Polskiego to dopiero zaczątek szerokiej stałej prezentacji kolekcji polskiego wzornictwa w Muzeum Narodowym, to i tak budzi ogromne zainteresowanie. Wszak Warszawa czekała na taką ekspozycję od lat. Galeria Wzornictwa Polskiego zawdzięcza swoje powstanie Ośrodkowi Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie. W ramach Zbiorów Sztuki Nowoczesnej MNW od roku 1978 roku zajmuje się dokumentacją oraz gromadzeniem najznakomitszych przykładów polskiego designu. Stale powiększająca się kolekcja liczy obecnie ponad 25 tys. obiektów, na które składają się realizacje i projekty mebli, szkieł i ceramiki, tkanin i odzieży, metaloplastyki, biżuterii, zabawek, przedmiotów gospodarstwa domowego oraz maszyn i urządzeń przemysłowych. W nowej galerii znajdzie się jednak miejsce na zaledwie niewielką część tych zbiorów.

Przeczytaj także: Ekspozycja polskiego designu na stałe zagości w Muzeum Narodowym w Warszawie

W Galerii Wzornictwa Polskiego znajdą się zarówno realizacje z seryjnych produkcji, popularne odbiorniki telewizyjne i radiowe, meble, tkaniny, sprzęt gospodarstwa domowego, jak również wybitne prace polskich autorów, które jako projekty, modele i prototypy nie zaistniały w powszechnym odbiorze, świadczą jednak o wielkim potencjale polskiej myśli projektowej. Wszystkie przedmioty codziennego użytku prezentowane będą w układzie chronologicznym, aby można było prześledzić zmiany sposobu myślenia o projektowaniu, a także ukazać jego zależność od okoliczności dziejowych, w tym gospodarczych. Najstarsze przedmioty na ekspozycji pochodzą z ostatniej dekady zaborów. Tu dominuje styl zakopiański, który był uznawany za styl narodowy. Następnie galeria prowadzi nas w okres międzywojenny i pokazuje m.in. prace artystów z Warsztatów Krakowskich czy Spółdzielni Artystów „Ład”. Następnie wchodzimy w okres powojenny, a szczególności w płodne dla polskiego wzornictwa lata 50. i 60.

Co jeszcze znajdziemy w nowej galerii? O tym już trzeba się przekonać osobiście.

    Więcej o:

Skomentuj:

Już 15 grudnia otwarcie Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym