Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Upadające centrum handlowe przerobili na budynek mieszkalny. Wygląda niesamowicie

Patrycja Jezierska

Najstarszy amerykański dom towarowy podupadał. Groziło mu zamknięcie. Deweloper postanowił go ocalić, zamieniając na budynek mieszkalny. Teraz tworzy wspaniały kompleks mikro-apartamentów.

Arcade to najstarsze zadaszone centrum handlowe w USA. Zabytkowy budynek znajduje się w mieście Providence, w stanie Rhode Island. Wybudowany w 1828 roku, przez ponad 185 lat służył jako miejsce handlu. W 1976 roku został uznany za zabytek i od tego czasu nosi miano National Historic Landmark.

Centrum handlowe do zamknięcia

W 2008 z wyniku kryzysu gospodarczego centrum handlowe zaczynało przynosić straty, kolejne lokale pustoszały. Zapadła decyzja o zamknięciu historycznego obiektu. To właśnie wtedy lokalny deweloper, Evan Granoff we współpracy ze studiem architektury Northeast Collaborative Architects postanowił przekształcić upadające sklepowe lokale w prywatny, niskobudżetowy kompleks mieszkaniowy.

Granoff, zachowując zabytkowa tkankę gmachu, postanowił przebudować drugie oraz trzecie piętro budynku sławnego centrum w kompleks 48 przytulnych małych mieszkań zajmujących powierzchnię od 23 do 40 metrów kwadratowych. Powstały one z myślą o osobach prowadzących intensywny tryb życia: studentach, singlach oraz osobach pracujących dorywczo. Cała inwestycja kosztowała 7 mln dolarów.

Plan przykładowego mikro-mieszkania
Plan przykładowego mikro-mieszkania
fot. arcadeprovidence

Mieszkanie małe, ale wygodne

Każde mieszkanie składa się z kuchni, łazienki z prysznicem, zabudowanego łóżka, miejsca siedzącego oraz miejsca na przechowywanie. Minimalny czynsz za wynajęcie takiego lokum to 550 dolarów miesięcznie. W jego ramach mieszkańcy mają dostęp do wspólnych przestrzeni - salonu, sali gier, pralni, parkingu rowerowego oraz samochodowego i garażu.

Parter centrum handlowego to jedyne miejsce dostępne dla publiki. Znajdziemy w nim 17 lokalów usługowych różnego typu w tym restauracje oraz sklepy.

Projekt adaptacji centrum handlowego na małe lokale okazał się sukcesem. Nie tylko uratowano historyczny budynek, ale obiekt w końcu przynosi zyski.

Skomentuj:

Upadające centrum handlowe przerobili na budynek mieszkalny. Wygląda niesamowicie