Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

100-letni teatr zmienili w księgarnię. Jest wyjątkowa

Patrycja Jezierska

Argentyński teatr o imponujących wnętrzach nie przynosił zysków, planowana była jego rozbiórka. W ostatniej chwili kupiła go prywatna firma i zamieniła w księgarnię - jedną z najpiękniejszych na świecie.

El Ateneo Grand Splendid to dawny teatr znajdujący się w argentyńskim Buenos Aires. Został zaprojektowany przez dwóch architektów - Pieró i Torresa Armengol i oddany do użytku w 1919 roku. W gmachu odbywały się spektakle, koncerty i seanse kinowe - to tam wyświetlano pierwszy dźwiękowy film w Argentynie. Pod koniec XX wieku teatr nie przynosił spodziewanych zysków - planowano jego rozbiórkę.

Najpiękniejsza księgarnia na świecie

W 2000 roku teatr został wystawiony na aukcji, gdzie kupiła go argentyńska spółka Grupo Ilhsa. Nowy właściciel, współpracując ze znanym architektem Fernando Manzone, gruntownie odnowił budynek i zmienił go w księgarnię. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Dziś księgarnię El Ateneo Grand Splendid odwiedza ponad milion osób rocznie i przynosi ona rekordowe zyski. W 2008 roku została okrzyknięta drugą najpiękniejszą księgarnią świata, według rankingów BBC Culture i The Guardian.

Scena, freski i książki

Budynek ma 21 tysięcy metrów kwadratowych. Wszystkie wolne przestrzenie wypełnione są regałami z książkami. Wewnątrz zachowano wiele pierwotnych elementów. Teatr błyszczy od złotych detali, rzeźb i ornamentów. Na suficie zachowano wyszukane freski autorstwa francuskiego malarza Nazareno Orlandiego. W miejscu dawnej sceny ze światłami i czerwoną kurtyną umieszczono elegancką kawiarnię. Zachowano również dawne loże teatralne, wewnątrz których zaaranżowano wygodne przestrzenie do czytania.

Skomentuj:

100-letni teatr zmienili w księgarnię. Jest wyjątkowa