Minimalistyczne sanktuarium pracy
15 m kwadratowych - tyle przestrzeni roboczej mieści się w tym nowoczesnym sanktuarium pracy. Projekt powstał w Oslo na zamówienie norweskich pisarzy Arne Haskjold Krumsvik i Turid Urle. To druga tak małych rozmiarów kabina-biuro stworzona przez Jarmund/ Vigsnas Arkitekter.








Niekonwencjonalna pracownia mieści się w ogrodzie właścicieli. Dwupoziomowy kubik powstał na potrzeby pracy twórczej pisarza, jak i spotkań z klientami. Ogromna szklana ściana na fasadzie budynku, zapewnia wystarczającą ilość naturalnego światła, jak i rozległe widoki na okolicę. Dzięki przezroczystemu blatowi, biurko stało się prawie niewidoczne. Ten architektoniczny trik sprawia, że przestrzeń sprawia wrażenie większej, niż jest w rzeczywistości.

Budynek został wykonany z drewna, a następnie pomalowany czarnym lakierem fortepianowym. Geometryczne skosy i dwa poziomy mają swoje racjonalne uzasadnienie. Z kierunku południowego wyższa kondygnacja wznosi się nad żywopłot sąsiada, dzięki czemu do środka wpada więcej światłą. Elewacja południowa jest wąska, aby uniknąć zbyt dużego nasłonecznienia, które mogłoby przeszkadzać w pracy.

Wnętrze jest przyjazne i ciepłe. To zasługa wszechobecnego drewna, miękkich włochatych pledów i wykładziny, która dodatkowo tłumi hałasy i izoluje. Projektanci wyposażyli pracownię w minimalistyczne meble, sprzęty i oświetlenie. Dzięki temu nic nie rozprasza, cała uwaga skupia się na pracy.

Na małej powierzchni oprócz biurka, zmieścił się także pojemny regał. Mebel ten służy jednocześnie jako schody na antresolę, gdzie pisarz odpoczywa w przerwach od pracy czytając książki. W lekką i niemalże ascetyczną aranżację studia rewelacyjnie wpisuje się balustrada, sprytnie zapleciona z grubej liny.

Nieco surowy z zewnątrz, w środku funkcjonalny i przyjazny. Projekt budynku tak się spodobał właścicielom, że wykorzystują go nie tylko jako pracownię, ale też alternatywę domku na wsi.
Fot. Jonas Adolfsen
Upadające centrum handlowe przerobili na budynek mieszkalny. Wygląda niesamowicie
Rangji w Krakowie. Tu klimat południowych Indii miesza się ze stylistyką Bauhausu
Apartament 120 m2 z pięknym widokiem. Aranżacja mieszkania w stylu loftowym
Wąska sypialnia - inspiracje, aranżacje, porady
Mieszkanie Agaty Passent w samym sercu Warszawy
Wąski salon według projektu architekta Krzysztofa Mirucia. Relacja z programu TVN "Zgłoś remont"
Świątecznie na Powiślu
Garsoniera na Mokotowie. Tu mieszka znana architektka wnętrz