Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Aranżacja okien - nie tylko firanki

Redakcja Pressland

Okna zapewniają odpowiedni dopływ naturalnego światła, ale też pozwalają w ciekawy sposób przemycić do ozdoby, które dodadzą jej charakteru czy też sprawią, że będzie przytulna. Odpowiednia aranżacja okien polega nie tylko na zawieszeniu firan i postawieniu dodatków na parapecie, ale też na wybraniu innych rodzajów elementów dekorujących.

Jak zaaranżować okno?

Moda na aranżację okien zmienia się niezwykle często. Jest jednak kilka elementów, które utrzymują się dłuższy czas – np. połączenie firan i zasłon w salonie. Najlepszy a zarazem najnowocześniejszym rozwiązaniem jest wybranie delikatnych, jasnym i długich do samej podłogi materiałów.

 

Aranżacja okien - nie tylko firanki
Aranżacja okien - nie tylko firanki
Fot. shutterstock

Jeśli chodzi o zasłony to poleca się wybranie ciężkich i mięsistych elementów, które pozwolą uzyskać efekt „wow”. Ciekawym rozwiązaniem są również wzorzyste zasłony, które jednak muszą być dopasowane do stylu, w jakim zostało urządzone wnętrze, ale też nie mogą stanowić dominującego elementu wnętrza. Zdecydowanie odradzamy wybranie koronkowych i żakardowych firan – te sprawdzą się jedynie w stylizowanych pomieszczeniach.

Rolety i żaluzje

Zarówno rolety jak i żaluzje pełnią funkcję chroniącą przed dostaniem się słońca do wnętrza. Odpowiednio wybrane mogą również pełnić funkcję dekoracyjną. Przeglądając oferowane modele rolet jak i żaluzji na przestrzeni lat można zauważyć znaczącą zmianę ich designu. W przypadku rolet, dostępne są modele wykonane z różnego rodzaju materiału. Posiadając rolety można posiadać również zasłony. Jeśli chcą Państwo uzyskać wyrazisty efekt można postawić na rolety rzymskie, charakteryzujące się efektownymi marszczeniami.

 

Aranżacja okien - nie tylko firanki
Aranżacja okien - nie tylko firanki
Fot. shutterstock

Jeśli zdecydują się Państwo na żaluzje, to ze swojej strony polecamy wybranie drewnianych – dodadzą one wnętrzu charakteru i efektywnego wyglądu. Pamiętajmy jednak, że drewniane żaluzje należy regularnie czyścić z kurzu, co dla wielu osób jest niestety niewdzięcznym zadaniem. Dodamy tylko, że pranie firan również nie jest najprzyjemniejsze. Żaluzje drewniane to niezwykle elegancka alternatywa dla wszelkiego rodzaju tekstyliów. Warto jednak wybrać żaluzje dopasowane kolorystycznie do okna. W przypadku białych okien – wybieramy białe a brązowych – brązowe.

Coś „innego”

Możesz również zdecydować się na nieco mniej popularne rozwiązania. Jednym z nich są shuttersy tj. okiennice wewnętrzne. Ich zamontowanie pozwoli nie tylko uzyskać niezwykle ciekawy efekt wizualny, ale też całkowicie zaciemnić pomieszczenie. Wybierając odpowiedni model warto wybrać kolorystykę zbliżoną do koloru ścian.

 

Aranżacja okien - nie tylko firanki
Aranżacja okien - nie tylko firanki
Fot. shutterstock

Shuttersy sprawdzają się zarówno w klasycznych wnętrzach jak i nowoczesnych. Jeszcze ciekawszym i trochę mniej znanym rozwiązaniem są naklejki i folie okienne. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest niski koszt i możliwość wymiany w dowolnym momencie. Możesz nakleić na okno ulubiony wzór, kwiaty, – co tylko chcesz. Jak tylko Ci się znudzi, możesz wybrać nowy bądź całkowicie z niego zrezygnować.

Ilość aranżacji okiennych, jaką można stworzyć jest niezliczona. Możecie Państwo łączyć wspomniane rozwiązania ze sobą, jednak należy pamiętać by odpowiednio dopasować do siebie nie tylko rodzaj materiałów, ale i ich kolorystykę. Tworząc aranżację okien pamiętajmy by stworzyć miejsce funkcjonalne, pasujące do aranżacji całego wnętrza.

    Więcej o:

Skomentuj:

Aranżacja okien - nie tylko firanki