Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak dobrze oświetlić mieszkanie?

Redakcja Pressland

Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie w mieszkaniu odgrywa bardzo dużą rolę. Światło pozwala modelować elementy architektoniczne wnętrza, nadawać tkaninom, meblom oraz roślinności zupełnie nowy obraz. Może stworzyć dobry nastrój, pozytywnie wpływając na domowników. Nowoczesne technologie oświetleniowe oraz nowe rozwiązania materiałowo - konstrukcyjne dają wiele możliwości w budowaniu wnętrz światłem.

Rola światła we wnętrzu domu

Tradycyjna lampa na środku sufitu już dawno przestała być jedynym rozwiązaniem
w wystroju wnętrz. Oświetlenie jest w tej chwili mocno związane z przeznaczeniem wnętrza, dopasowanym do czynności, jakie się w nim wykonuje. Inne światło towarzyszy domownikom w trakcie posiłków, a jeszcze inne podczas wykonywania obowiązków domowych. Nie jest tajemnicą, że światło odpowiada za wizualny odbiór wnętrza.
Podkreśla klimat jaki w nim panuje, a także wpływa na jego funkcjonalne oraz użytkowe walory. Dzięki temu, uzyskuje się optymalne warunki do pracy i odpoczynku.
Na dodatek, dobrze rozplanowane oświetlenie podkreśla cechy kompozycji architektonicznej.

 

Jak dobrze oświetlić mieszkanie?
Jak dobrze oświetlić mieszkanie?
Fot. shutterstock

Ważne jest to, by nie przesadzić z ilością lamp różnego rodzaju. Bardziej chodzi o to, aby właściwie je dozować w konkretnych pomieszczeniach. Umiejętnie dopasowane światło pozwala wydobyć kolor ścian i faktur, a także podkreśla kluczowe elementy w wystroju wnętrz. Łączy w sobie funkcjonalność z estetyką. Dlatego należy świadomie określić punkty świetlne w pomieszczeniu. Wówczas można będzie wpływać na to, jak prezentuje się wnętrze. Światło skierowane na sufit optycznie powiększa wnętrze, natomiast skierowane w dół wywołuje efekt zaciemnienia. Ukryte lampy, skupiające światło na ścianach wpływają na pozorne poszerzenie wnętrz.

 

Jak dobrze oświetlić mieszkanie?
Jak dobrze oświetlić mieszkanie?
Fot. shutterstock

Z kolei, punktowe oświetlenie wnęk uwydatnia ekspozycję obrazów lub rzeźb znajdujących się w salonie. Trzeba pamiętać o tym, że na natężenie światła w pokojach wpływają kolory na ścianach i podłogach. Chodzi o ich intensywność. Ciemne kolory i matowe powierzchnie pochłaniają światło. Odwrotne wrażenie daje jasna kolorystyka. Gładkie i polerowane powierzchnie odbijają światło. Dobierając moc oświetlenia należy sugerować się powyższymi wskazówkami, jednak na równi należy też wziąć pod uwagę prywatne preferencje.

Funkcjonalne i estetyczne oświetlenie w pomieszczeniach domowych

Oświetlenie w każdym z pomieszczeń domowych pozwala na wydzielenie pewnych stref.
Są one oświetlane, w zależności od tego, jakie czynności się w nich wykonuje. W jadalni bardzo ważne jest oświetlenie nad stołem. Światło powinno padać bezpośrednio na płaszczyznę stołu, równomiernie ją doświetlając. Mocnego doświetlenia domaga się blat roboczy w kuchni. Warto je umieścić pod górnymi szafkami. W minimalistycznych kuchniach sprawdzają się asymetryczne lampy rzucające światło na blat.

 

Jak dobrze oświetlić mieszkanie?
Jak dobrze oświetlić mieszkanie?
Fot. shutterstock

Centralne oświetlenie sufitowe nie sprawdza się, ponieważ źródło światła zostaje zawsze za plecami osoby przygotowującej posiłki. Rolę dekoracyjnego oświetlenia w kuchni mogą przyjąć podświetlone witryny albo lampy zamocowane pod podwieszonymi szafkami, oświetlające podłogę. Światło w salonie należy dopasować do tego, jak rozkładają się w nim poszczególne elementy umeblowania oraz elementy dekoracyjne. W salonie na pewno ważne jest dodatkowe źródło światła, kinkiety na ścianie lub lampa stojąca. Światło powinno być kojące i kameralne. Oświetlenie sypialni powinna charakteryzować łagodność, nastrojowość oraz klimatyczność. Warto zdecydować się na kinkiety świecące światłem rozproszonym.

 

Jak dobrze oświetlić mieszkanie?
Jak dobrze oświetlić mieszkanie?
Fot. shutterstock

W łazience warto mieć zainstalowane dwa układy oświetleniowe: oświetlenie lustra oraz oświetlenie włączane podczas kąpieli. W przypadku oświetlenia łazienki należy zadbać
o bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również to, aby światło w tej strefie było relaksacyjne.

 

Jak dobrze oświetlić mieszkanie?
Jak dobrze oświetlić mieszkanie?
Fot. shutterstock

Umiejętne operowanie światłem w domu to sztuka, budująca architekturę danego wnętrza. Wymaga to smaku i wyczucia, a na dodatek uwzględnienia cech funkcjonalnych. Kreuje to nastrój i wizerunek wnętrz domowych.

Skomentuj:

Jak dobrze oświetlić mieszkanie?