Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Klasyk tygodnia: lampy Bestite

red.

Lampy, które uwielbiał Winston Churchill

Lampy Bestlite zaprojektowane zostały przez Roberta Dudleya "Best'a", najbardziej wpływowego projektanta szkoły Bauhausu w 1930 roku. "Best" (1892-1984) był dziedzicem największej na świecie fabryki oświetlenia, założonej w Birmingham w 1840 roku. Mimo swojej dumnej historii uważał, że wzory lamp produkowanych przez rodzinną fabrykę były przestarzałe.

W 1925 roku Anglik odwiedził międzynarodową wystawę współczesnego designu w Paryżu, gdzie wiele prezentowanych projektów inspirowanych było pracami Le Corbusiera i Miesa van der Rohe. Zainspirowany tym, co widział, Best rozpoczął studia Wzornictwa Przemysłowego w Paryżu i Düsseldorfie, gdzie stał się bliskim przyjacielem Waltera Gropiusa, założyciela ruchu Bauhaus.

Produkowane od 1930 roku lampy Bestlite cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Dość surowa stylistyka wpasowuje się we wnętrza o bardzo różnych charakterach. Dzięki duńskiej firmie Gubi, która przejęła markę w 2004r. seria jest ponownie odkrywana przez wielbicieli designu - należy bowiem do czołówki klasycznych wzorów.

Lampy można kupić np. w sklepie scandinavianliving.pl. 

Skomentuj:

Klasyk tygodnia: lampy Bestite