Dywanowe wycinanki

Agata Ziółkiewicz

Projekty Joanny Rusin i Agnieszki Czop są ze wszech miar warte uwagi. Łączą w sobie nowoczesną formę i tradycyjne motywy.

dywan; projekt: Agnieszka Czop i Joanna Rusin
dywan; projekt: Agnieszka Czop i Joanna Rusin
fot. www.agnieszkaczop.com

To co zwraca uwagę w kilku ich pomysłach na dywan to możliwość współtworzenia.
Filcowe dywany Pastylki, Koguty, Animals, Flowers czy Cars składają się z wycinanych elementów, które można dowolnie układać.
Ich przestawianie pozwala na modyfikowanie wzoru na dywanie, zabawę kolorami.
Taki dywan nas szybko nie znudzi, a dla dzieci zabawa nie tyle na dywanie a dywanem może być okazją do rozwijania swojej kreatywności.

Projektantki chętnie sięgają do korzeni, do tradycyjnych wycinanek - przykładem dywan Koguty czy Wycinanka właśnie, albo też ludowych strojów - wielokolorowe paski dywanu Pasanka przywodzą na myśl łowicki strój.

 

 

Dywan proj. Rusin / Czop

fot www.joannarusin.com

 

 

Korzystają z wełnianego filcu, który daje duże możliwości twórcze: można go wycinać, nakładać elementy na siebie, można go zdobić kryształkami. Artystki fascynują także niciane koronki, plecionki, haft. I to też doskonale współgra z wybranym przez nie materiałem.

To kolejne projektantki, które należą do całkiem sporego grona wielbicieli ludowych inspiracji w światowym designie.

Poza folkowymi motywami projektantki lubią też geometryczne wzory, układanie puzzli, dawanie złudzenia trójwymiarowości.

Joanna Rusin i Agnieszka Czop ukończyły z wyróżnieniem Wydział Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i mają to szczęście, że mogą zajmować się tym, co naprawdę lubią - projektowaniem dywanów i tkanin.

Ich prace reprezentują Polskę na wielu ważnych desigerskich imprezach, ostatnio były obecne na Polska Folk na London Design Festival czy na wystawie Unpolished - young design from Poland.

 

Agata Ziółkiewicz

 

zobacz także:

Drewniany dywan
Fińskie obrazki Sanny

Design dziś: JBA Design

Skomentuj:

Dywanowe wycinanki