Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Klasyk tygodnia: stolik E1027

Agata Ziółkiewicz

To jeden z najbardziej klasycznych klasyków wzornictwa. Ten niewielki stolik autorstwa Eileen Gray ma już ponad osiemdziesiąt lat, a wciąż zachwyca prostotą i świeżością rozwiązań.

Eileen Gray była postacią niezwykłą w świecie designu. Była architektem i projektantką o szkocko-irlandzkich korzeniach. Pionierem nowoczesności w projektowaniu zarówno mebli jak i budynków. Stalowo-szklany, niewielki stolik powstał podobno na życzenie. Siostra projektantki bardzo lubiła jeść śniadania w łóżku i meblem jakiego było jej trzeba był właśnie mały stół. Eileen Gray wzięła sobie do serca życzenie siostry. Projektując stolik uwzględniła różne parametry, w tym także wysokość, która może być regulowana w zależności od potrzeb użytkownika. Stolik ma od 50 do 90 cm wysokości, przekątna blatu to 51 cm. To mebel szczycący się idealnymi proporcjami, zachwycający geometrią i czystością formy. Ikona stylu międzynarodowego. Chromowana stalowa konstrukcja i kryształowe szkło blatu.

E1027 - taką nazwę nosi słynny stolik. Ta nazwa to rodzaj kodu. E - od imienia projektantki Eileen, cyfry oznaczają kolejne litery w alfabecie: 10 to J od Jean, 2 to B od Baldovici, 7 to G jak Gray. Jean Baldovici był towarzyszem życia i współpracownikiem Eileen, a stolik był jednym z wielu mebli, które razem stworzyli do swojego domu na Lazurowym Wybrzeżu. E1027 to także nazwa owej willi.

Co ciekawe, stolik autorstwa Gray jest jednym z najczęściej podrabianych projektów. To oczywiste, że bardzo trudno jest zdobyć oryginał z lat 20-tych, ale jeśli zależy nam na oryginalnym projekcie powinniśmy go szukać w Wielkiej Brytanii. Mieszcząca się w Londynie firma Aram Design posiada licencję na stolik E1027 i sprzedaż międzynarodową.

Stolik E1027, 1927, projektant: Eileen Gray; producent: Aram Design

Klasyk tygodnia: lampa Arco
Klasyk tygodnia: stołek Tam Tam
Klasyk tygodnia: lampa AJ

Skomentuj:

Klasyk tygodnia: stolik E1027