Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Klasyk tygodnia: RAR

Agata Ziółkiewicz

RAR autorstwa Ray i Charlesa Eamesów, najsłynniejszego w historii wzornictwa małżeństwa projektantów, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ikon designu.

Na początek rozszyfrujmy skrót. RAR = Rocking Armchair Rod Base to fotel bujany o podstawie z metalowych prętów.

Wygodne siedzisko fotela wykonane zostało z włókna szklanego wzmocnionego plastikiem, a najnowsze wersje są zrobione z polipropylenu.
Do siedziska zamocowane są metalowe pręty, do których z kolei przymocowane są drewniane płozy czy też bieguny. RAR to fotel nie tylko komfortowy, ale i trwały.
Pręty mają przywodzić na myśl paryską wieżę Eiffela, która fascynowała twórców fotela.

Fotel RAR należy do całej rodziny krzeseł i foteli, które tworzą kolekcję Eames Molded Plastic Chairs. Między sobą różnią się one formą siedziska i nóżkami.

To cała seria mebli, która była efektem wykorzystania innowacyjnych w tym czasie - lata 50. i 60. XX wieku - technologii nad którymi pracowało małżeństwo Eamesów. Zastosowane wówczas materiały, takie jak włókno szklane, plastik, metalowe pręty, a także sklejka, w tych właśnie czasach zaczęły odmieniać oblicze designu, a dokładniej mebli codziennego użytku oraz w znaczący sposób wpłynęły na nowoczesną estetykę wnętrz.

Fotel RAR został zaprojektowany w 1948 roku. Po raz pierwszy zaprezentował się na wystawie konkursowej "Low Cost Furniture Design" w Muzeum Sztuki Współczesnej (MoMA) w 1950 roku. Bardzo szybko zyskał sławę, która wcale nie przeminęła z czasem. I nie ma się czemu dziwić, bowiem RAR to projekt piękny, użyteczny, dobrze zrobiony i ponadczasowy.

A że popularność ma swoją cenę, trzeba uważać kupując krzesła Eamesów, ponieważ na rynku, także polskim, mnożą się firmy oferujące "produkty inspirowane" słynnymi projektami. A produkt inspirowany to już nie to samo co oryginał. To tak jak z dziełem sztuki - prawdziwy znawca nie zadowoli się marną kopią.

Warto zatem pamiętać, że producentem krzeseł RAR jest Vitra i tylko ta firma daje nam gwarancję, że kupujemy autentyczny design autorstwa Eamesów. Fotel kosztuje ok. 1 920 zł.

Skomentuj:

Klasyk tygodnia: RAR