Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Parkiet przemysłowy

Tekst: Monika Grabowska

Parkiet przemysłowy jest modny od kilku sezonów. Jakie są jego zalety i wady? Czy warto się na niego zdecydować?

Parkiet przemysłowy

Parkiet przemysłowy początkowo sprawdzał się w fabrykach, obecnie stosowana jest w domach prywatnych, ale również w restauracjach, sklepach, przedszkolach, biurach, korytarzach obiektów użyteczności publicznej, czyli tam gdzie jest duże natężenie ruchu. Może mieć różne odcienie- od bardzo jasnych, przez rudości do całkiem ciemnych. Zestawienie drobnych deseczek w różnej kolorystyce; lub natężeniu barw tworzy piękne kompozycje.

Deseczki parkietu przemysłowego są układane pionowo i stąd ich wytrzymałość. Parkiet układa się i przykleja na idealnie gładkim podłożu. Następnie trzeba go wycyklinować, wypełnić szpary. Wykańczamy podłogę lakierując ją, woskując lub olejując. Przed położeniem parkietu trzeba sprawdzić wilgotność posadzki (powinna być mniejsza niż 2%), wilgotność pomieszczenia i parkietu.

Parkiet występuje zazwyczaj w trzech grubościach: 10, 14 i 22 mm. Deseczki mają przekrój prostokąta lub kwadratu. Mają długość 16, 25, i 30 centymetrów. Obecnie mamy do wyboru mozaikę wykonaną z drewna rodzimego lub egzotycznego. Z krajowych gatunków drewna mamy np. brzozę, buk, czereśnię, jawor, jesion, dąb. Dąb może mieć różne odcienie: naturalny, czerwony, rozbielony i ciemny- wędzony. Parkiet przemysłowy z drewna egzotycznego jest stosunkowo tani.

Zalety parkietu przemysłowego

  • Mozaika z drobnych, różnokolorowych kawałków drewna tworzy piękne kompozycje.
  • Pasuje do nowoczesnych, ascetycznych wnętrz a wprowadza ciepło do wnętrza.
  • Parkiet przemysłowy jest trwały. Początkowo, ze względu na wytrzymałość, był stosowany w fabrykach.
  • Parkiet przemysłowy stanowi świetną izolację termiczną. Tłumi również drgania.
  • Wykonuje się ją szybko i w miarę prosto.
  • Ma zalety drewna: jest ciepły w dotyku, przyjemnie się po nim chodzi.

Wady parkietu przemysłowego

  • Jeżeli jest stosowany na dużych powierzchniach, mogą być widoczne łączenia płyt.
  • Posadzka powinna mieć odpowiednią wilgotność. Jeżeli dopiero odebraliśmy mieszkanie lub kończymy budować dom a wilgotność jest nieodpowiednia, warto poczekać kilka miesięcy z kładzeniem parkietu przemysłowego, aby podłoga była idealna w wyglądzie i użytkowaniu.

Alternatywne rozwiązania

Projektanci poszukujący ciekawych rozwiązań stosują parkiet w nietypowych miejscach. Parkiet znajdziemy na ścianach, suficie a nawet meblach.

    Więcej o:

Skomentuj:

Parkiet przemysłowy