Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dywan perski - piękno, użyteczność, inwestycja

Monika Grabowska

Perski dywan. Piękny i użyteczny. Czy może być inwestycją?

Dywan to nieodłączny element wystroju polskich mieszkań. Od lat sprawuje on funkcję praktyczną, mianowicie ociepla nasze podłogi oraz funkcję estetyczną, nadaje charakteru i uroku wnętrzom. Jednak rola dywanu nie musi jedynie ograniczać się do zakrywania podłóg . Niejednokrotnie jest on traktowany jako inwestycja. Gdy zdecydujemy się połączyć przyjemne z pożytecznym, inwestując nasze środki w dywan cieszący nasze oko i jednocześnie stanowiący lokatę kapitału, powinniśmy kupić dywan perski. Choć dywany perskie są jednymi z najdroższych, uznawane są również za jedne z najlepszych. Częstokroć uznawane są za dzieła sztuki, mogą świadczyć o tym ceny jakie osiągają na aukcjach, np. jedwabny dywan z XVI, XVII wieku został sprzedany na aukcji w Stanach Zjednoczonych za kwotę 4,5 mln dolarów.

Kunsztowne wykonanie i piękne wzory to wynik ponad tysiącletniej tradycji tkania takich dywanów. Tradycyjne dywany perskie tkane są z wełny (owczej, rzadziej z wielbłądziej) albo jedwabiu. Zwykle tkane są one ręcznie. Klasyczne motywy, które odnajdujemy na dywanach perskich to symetryczne wzory, nierzadko wzory kwiatowe oraz roślinne. Dywany te w swej formie nawiązują do tradycyjnych ogrodów perskich. Motyw medalionu z arabeską jest pewnie jednym z tych, które najczęściej kojarzą nam się z kobiercami z Persji. Geometryczne kształty i kwiaty nie są jednak jedynymi motywami. Na dywanach pojawiają się również wizerunki zwierząt, władców, albo obrazowane są ważne wydarzenia, czy miejsca.

Dywany noszą różne nazwy. Zwykle są to nazwy miejscowości, w których zostały utkane lub nazwy plemion, które wykonały dywan. Jedne z lepiej znanych rodzajów kobierców to: Tebriz, Meszhed, Kerman, Nain, czy Kashan. Cena dywanów zależy od wielu czynników, mianowicie od materiału z którego zostały wykonane, od wielkości kobierców, ich wzornictwa, wieku czy stanu użyteczności. Im dywan starszy tym wyższą wartość osiąga na rynku kolekcjonerskim. W Polsce dywany perskie możemy nabyć w salonach, sklepach internetowych oraz na aukcjach internetowych, np. Allegro. Duży wybór znajdziemy również na zagranicznych aukcjach, np. Ebay.

Zobacz również:

Mieszkanie ze szklaną łazienką

Biuro w domu

Ławki zamiast krzeseł

Skomentuj:

Dywan perski - piękno, użyteczność, inwestycja