Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dywan na ścianę - wciąż modny w polskich domach? Jak powiesić na ścianie dywan?

Redakcja

Dywan na ścianę wieszano chętnie w czasach PRL-u - i wtedy traktowano to jako świetny pomysł na dekorację wnętrza. Takie dywany często pochodziły z państw Bliskiego Wschodu i wieszano je na ścianie niemal równie często, co układano na podłodze. A jak jest obecnie? Czy dywan na ścianę wciąż jest modny?

dywan na ściane
Dywany na ścianach
jeanvdmeulen/pixabay.com

Odpowiednio dobrany dywan zgodny z wyposażeniem wnętrz

Kiedyś ręcznie tkane, przywiezione z dalekich podróży dywany były prawdziwymi dziełami sztuki. Świadczyły o wysokim statucie jego posiadacza. Dziś kilim znów jest w modzie, dlatego cienki słomiany lub materiałowy dywan o geometrycznym wzorze lub dywan perski powieszony na ścianie to kolejny szybki i niedrogi sposób na ciekawą i niedrogą aranżację. Ozdoba z dywanu wykorzystywana jest najczęściej przy urządzaniu w stylu orientalnym, folkowym lub nowoczesnym. Można zawiesić jeden duży dywan lub kilka małych tzw. "dywaników łazienkowych", w zależności od chcianego efektu. Wzorzysty materiał może nadać wnętrzu przytulności, stworzyć przyjemną ciepłą atmosferę oraz ożywić nudne pomieszczenie.

Dywany na ścianę - dekoracje wnętrza

Dywan ścienny w odpowiedniej kolorystyce można zawiesić nad kanapą w salonie lub nad łóżkiem w sypialni. Tkane ręcznie dywany na ścianę będą się pięknie komponowały z eleganckimi meblami wykonanymi z drewna. Będą też pasowały do klasycznych elementów wyposażenia wnętrz.

Gobeliny czasem bywają mylone z dywanami. To dekoracyjne tkaniny, przypominające obrazy. Gobelin jest cieńszy i delikatniejszy niż dywan, zwykle zdobiony był geometrycznymi wzorami, a także motywami roślinnymi i heraldycznymi. Te dekoracyjne tkaniny przywędrowały do Polski z Francji w XVII wieku. Pierwowzorem gobelinów były arrasy.

Dywan na ścianę w salonie musi mieć odpowiedni rozmiar. Do mniejszego pomieszczenia lepiej dobrać delikatny wzór, jasne kolory i dywan przypominający wielkością obraz. Do dużego salonu można wprowadzić kilka dywanów na ścianach - zarówno proste kształty, jak i bardziej finezyjne. Również w kwestii kolorów możemy sobie pozwolić na większą dowolność. Jeśli urządzamy wnętrza w stylu boho, sprawdzą się dywany na ścianę z frędzlami.

Dywan na ścianie
Dywan na ścianie
fot. Michał Mutor

Nowoczesne dywany na ścianę

Nowoczesność to prostota - skomplikowane kompozycje nie mają tu zastosowania. W ramach dużego obrazu na ścianie możemy zastosować dywany z motywami roślinnymi lub zawierające modny aktualnie wzór ozdobny. Ściany w nowoczesnej aranżacji będą się prezentowały ciekawie, jeśli wybierzemy dywany z motywem typograficznym (napisy) lub przypominające reliefy.

Jak powiesić dywan na ścianę?

Jeśli już zdecydujemy się powiesić dywany na ścianę, pozostaje wybór sposobu mocowania. Najlepiej będzie wykorzystać do tego celu płaską drewnianą listewkę. Jeśli dywan jest duży i ciężki, listewka powinna być szeroka, w przypadku mniejszego modelu wystarczy cienka. Umieszczamy ją pod górnym brzegiem dywanu w taki sposób, aby nie wystawała (nie była widoczna po zawieszeniu dywanu na ścianie).

Przybijamy dywan do listewki cienkimi gwoździkami - tym gęściej, im dywan jest cięższy. Z drugiej strony mocujemy na drewnie kółeczka, a na ścianie haczyki, na których zaczepimy dywan w oparciu w wspomniane kółka. I ponownie - przy małym dywanie wystarczy po jednym kółku na każdym końcu, w przypadku dużego warto dodać kilka dodatkowych kółek na całej długości listewki.

dywany na ścianę
Dywany, które przed kilkoma dekadami chętnie wieszano na ścianach
lillolillolillo/pixabay.com

Zobacz także:

    Więcej o:

Skomentuj:

Dywan na ścianę - wciąż modny w polskich domach? Jak powiesić na ścianie dywan?