Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak urządzić mieszkanie w stylu Carrie Bradshaw?

red.

Na pytanie czytelniczki odpowiada architekt Julia Milewska z biura projektowego ARB+

Pytanie

Piszę do Państwa z prośbą o pomoc w urządzeniu mieszkania w stylu bohaterki serialu "Sex w wielkim mieście" czyli Carrie Brashaw. Udało mi się niedawno zakupić miłe mieszkano w kamienicy - kryje w sobie zapewne dużo tajemnic i historii tym samym stanowi idealne miejsce do tego typu realizacji.  Ma niecałe 50 m2 i 274 cm wysokości. To na czym mi zależy to zachowanie stylu mieszkania Carrie - podoba mi się sztukateria i klepka na podłodze (na szczęście ta która już tam jest - zachowała swój charakter wymaga jedynie lekkiego odświeżenia). Wysokie białe regały na książki i szpargały, miękkie meble to również cecha charakterystyczna mieszkania pisarki. Moje mieszkanie składa się z sypialni, salonu z balkonem, kuchni i łazienki.

Salon chciałabym podzielić na część wypoczynkową i jadalną. W tej pierwszej koniecznie musi znaleźć się sofa, stolik kawowy i kominek w pięknej białej obudowie na której można by postawić zdjęcia. Nad kominkiem chciałabym zawiesić telewizor. Nie wiem gdzie postawić dvd i wysokie kolumny. Chciałabym aby jedną ze ścian zrobiły czerwone, naturalne cegły. W części jadalnej koniecznie musi znaleźć się miejsce na stół dla 6 osób a także białe regały na szpargały. Podobają mi się "ciężkie" zasłony w oknach. Zastanawia mnie też kwestia oświetlenia - nie jestem fanką podwieszanych sufitów - zresztą w przypadku tego wnętrza byłoby to zbyt nowoczesne - może w strefie wypoczynkowej jakieś kinkiety , lub w całym pomieszczeniu 2 żyrandole główne? Nie wiem, czy potrzebne są drzwi w tym pokoju - lubię otwarte przestrzenie może watro więc z nich zrezygnować.

Chciałabym aby łazienka była nowoczesna ale przełamana stylem Carrie. Będzie w niej prysznic z szybą. Myślałam o płytkach typu "mydelniczki" i dodatkach w kolorach lawendy lub kawy z mlekiem. Pralka będzie przeniesiona z łazienki do pomieszczenia gospodarczego w którym chce zrobić pralnie. Zależy mi na tym, aby w łazience znalazły się zamykane szafki lub półki.

Pozdrawiam serdecznie!

Agata

Odpowiedź

Wnętrze w stylu bohaterki serialu „Seks w wielkim mieście” wymaga skupienia na detalu wykończenia. Warto jednak zwrócić uwagę na funkcjonalność mieszkania - niewielkie przeróbki budowlane pozwolą lepiej wykorzystać przestrzeń.

Przy aktualnym układzie hol wejściowy jest wąski - sugerujemy wyburzenie obudowy szafy wnękowej w holu i przerzucenie wysokich szaf do sypialni. W holu można postawić niższe i węższe komody, szafki na buty i haczyki na odzież wierzchnią. Uzyskamy w ten sposób dodatkowe centymetry wolnej przestrzeni, hol będzie przestronniejszy i zapraszający.

Schowek, w którym miałaby znaleźć się pralka proponuje jednak włączyć do łazienki. Znajdzie się w niej miejsce na duży prysznic (120x80cm) oraz klasyczną ceramikę sanitarną. Przy nowej aranżacji łazienki konieczne byłoby przemieszczenie wejścia do niej. Na ścianie po drzwiach do schowka można ustalić elegancką komodę i powiesić lustro.

W salonie wydzielona została strefa wypoczynkowa i jadalna - bliżej okna balkonowego.  Umieszczenie biokominka sugeruje na węższej ścianie przy wejściu, telewizor natomiast powinien stanąć po przekątnej. Rozdzielenie tych elementów będzie korzystniej wyglądać, pozwoli również na ich równoczesne wykorzystanie.

Proponowany kolor ścian to jasny odcień mięty, który będzie podkreślał białe listwy sufitowe i podłogowe. Wąska ściana przy wejściu może być pokryta ręcznie formowaną płytką klinkierową chyba, że cegła, z której wykonano ścianę jest estetyczna i dobrze zachowana - wówczas warto skuć tynk.

Oświetlenie sufitowe proponuję ograniczyć do większej lampy nad stołem - z kilkoma źródłami światła. Dodatkowo warto zamontować kinkiety nad kanapą oświetlające obrazki i zdjęcia. Nastrój wnętrza można zmieniać przy pomocy lamp podłogowych i stołowych.

Łazienka wykończona jest płytkami w odcieniu kości słoniowej, do nich dobrana jest jasna tapeta we florystyczne wzory. Istotnym elementem, nadającym charakter wnętrzu jest klasyczna ceramika sanitarna.

Julia Milewska

ARB +

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak urządzić mieszkanie w stylu Carrie Bradshaw?