Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jadalnia w małym mieszkaniu

Piotr Stanisz

Na pytanie naszej czytelniczki odpowiada architekt wnętrz Piotr Stanisz z Pracowni Architektury PS

Pytanie:

Witam. Mam problem z wydzieleniem części jadalnej w mieszkaniu. Kuchnię od salonu oddziela ściana nośna, w której możliwe jest jedynie powiększenie istniejącego otworu o 1,20 m. W istniejącym układzie ścian zarówno kuchnia jak i salon są za małe na stół. Zależy mi na wstawieniu stołu 4 osobowego z możliwością powiększenia do 6 osób. W załączeniu rzut z propozycją aranżacji projektanta mieszkania, która co ciekawe, nie przewiduje stołu wcale. Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc w rozwiązaniu problemu. Męczę się z tematem już od jakiegoś czasu i nic sensownego nie wymyśliłam.

Z poważaniem, Joanna Pokorska

Odpowiedź:

Wariant 1

W tej aranżacji powiększamy przejście pomiędzy kuchnią a salonem o ok. 60cm.

Pozwoli nam to na umieszczenie półwyspu, który będzie dzielił przestrzeń kuchni i salonu. Stół ustawiamy przy półwyspie tak jak na rysunku. Ważne w tej aranżacji jest to, aby dobrać odpowiedni stół. Musi mieć on szerokość najwyżej 80cm a długość ok. 120cm (po rozłożeniu oczywiście więcej). Dobrze byłoby gdyby był rozkładany tylko z jednej strony. Stoły o takich parametrach można znaleźć w naszych sklepach.

Dla zwolenników przysłoniętych półwyspów można zaproponować przysłonięcie lekką ścianką z płyty meblowej o wysokości ok. 110 cm, lakierowaną w kolorze frontów lub fornirowaną. Taki zabieg spowoduje delikatne przesłonięcie bałaganu na półwyspie.

Pozostałą przestrzeń salonu aranżujemy w centralnej części tak, aby wygodnie oglądać TV.

Szafkę TV ustawiamy przy ścianie dzielącej kuchnię z salonem, sam telewizor stawiamy na szafce lub wieszamy na ścianie. Ta ściana mogłaby stanowić akcent kolorystyczny w salonie, można ją wtedy okleić wzorzystą tapetą lub pomalować na intensywniejszy kolor.

Ważny będzie również wybór odpowiedniej sofy. Musi ona mieć ładnie wyglądający tył, ponieważ będzie ona widoczna częściowo z balkonu.

Wariant 2

W tej aranżacji nie powiększamy przejścia pomiędzy kuchnią a salonem. Stół ustawiamy na ścianie pod oknem. Tutaj również należy wybrać stół o szerokości 80cm, rozkładany jednostronnie. Usiądzie przy nim 5 osób a po rozłożeniu stołu 7.

Pozostałą część pokoju przeznaczymy na salon z meblami wypoczynkowymi ustawionymi centralnie. Telewizor ustawiamy na ścianie dzielącej kuchnię z salonem.

Ze względu na dość małą powierzchnię salonu, w obu aranżacjach dobrze byłoby dobrać stolik kawowy o obłych kształtach, który ułatwi nam komunikację w pokoju.

arch. Piotr Stanisz Pracownia Architektury PS

Skomentuj:

Jadalnia w małym mieszkaniu