Dziecinada - Polski dizajn dla dzieci

Marta Lubaszewska

Wystawa współczesnego polskiego wzornictwa dla dzieci.

8272013 https bi
materiały prasowe

 

4 września 2010 w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli zostanie otwarta wystawa DZIECINADA - POLSKI DIZAJN DLA DZIECI, prezentująca najciekawsze prace polskich projektantów przeznaczone dla najmłodszych.Na wystawie pokazane zostaną unikalne, jednostkowe projekty, przedmioty produkowane w krótkich, limitowanych seriach oraz produkty wytwarzane na skalę przemysłową: przytulanki, klocki, zabawki edukacyjne, książki, a także meble, dywany, lampy - rzeczy przeznaczone do codziennego użytku w domu lub przedszkolu, czy po prostu służące do dobrej zabawy. Wiele z nich powstało, ponieważ rodzice -  projektanci nie znaleźli w sklepach odpowiednich przedmiotów dla swoich dzieci. Inne są wynikiem fascynacji dziecięcą
wyobraźnią lub próbą powrotu do dzieciństwa."Projektanci dochodzą do swoich prac różnymi drogami. Niektórzy opierają się na intuicji. Szukają dziecka w sobie i pozwalają mu dojść do głosu. W ten sposób powstają zindywidualizowane, niepowtarzalne pluszaki Kalimby, Izabelli Gkagkanis, Boska's, Alelale. Każdy inny, nie do pary, dziwny. Są bardzo osobiste, jakby wyszły z dziecięcego bloku rysunkowego - wyjaśnia Agnieszka Jacobson-Cielecka. - Inni, jak Trzy Myszy, Kwasieborski, duet Rusin i Czop, Ziemowit Kalin czy Maja Ratyńska, myślą edukacyjnie i wychowawczo. Tworzą zabawki, które rozwijają umiejętności dzieci, uczą myślenia przestrzennego, dokładności, planowania, cierpliwości. Ale dają też wolność wyboru i rozwijają wyobraźnię. I, co ważne, bawią w równym stopniu dorosłych, co dzieci.

Osobną kategorię stanowią książki - powód do dumy polskiej grafiki. Wydawane przez niewielkie i niezależne wydawnictwa, które z powodzeniem konkurują z wielkimi koncernami wydawniczymi i zdobywają jedna po drugiej prestiżowe nagrody IBBY (The International Board on Books for Young People). Prezentowane na wystawie pozycje wydawnicze nie mają ambicji przeglądu, są subiektywnym i autorskim wyborem Kuratora, ale każdą z nich cechuje najwyższy poziom artystyczny i... bardzo wiele humoru.

 

design, meble

 

 Autorami prezentowanych na wystawie prac są młodzi, utalentowani polscy projektanci, którzy z sukcesem realizują swoje twórcze zamierzenia i nie obawiają się konfrontacji z najbardziej wymagającym krytykiem - dzieckiem.

Autorzy prac: Dominika Laskowska (Akuku), Emocja, Beza Projekt, Izabella Gkagkanis, Justyna Jacyszyn, Kalimba, Ziemowit Kalin, Knockoutdesign, Kompott, Michał Kwasieborski, Basia Lewandowska, Mamama, Ola Mirecka, Mysiadziurka, Miuki, 3 Myszy, Puff-Buff Design, Maja Ratyńska, Joanna Rusin i Agnieszka Czop, Simple, Timoore, Magdalena Jakubowska-Miąsek, Oskar Zięta, Anna Żelazowska (Alelale)

Wydawnictwa: Dwie Siostry, Wytwórnia, Czarodziejska Kura, Znak.

 

DZIECINADA - POLSKI DIZAJN DLA DZIECI

Wystawa współczesnego polskiego wzornictwa dla dzieci

4 września - 17 października 2010

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

Kurator: Agnieszka Jacobson-Cielecka

Skomentuj:

Dziecinada - Polski dizajn dla dzieci