Wnętrza drewnianych domów

Monika Grabowska

Czy przemknęła Ci kiedyś myśl o zamieszkaniu w domu z drewna. Nie jesteś jednak przekonany do ciężkiego domu z bali i zbyt tradycyjnych, przewidywalnych form? Zobacz "jak się to robi" w innych krajach. Zobacz jakie są plusy i minusy drewnianego domu, z drewnianym wnętrzem.

6015163 https bi
fot. gluckpartners.com

Drewniany dom kojarzy się z tradycyjną chatą, z góralską architekturą.

Wnętrza wykończone drewnem mogą przywodzić na myśl nieciekawe, pożółkłe boazerie, tak powszechne w latach PRLu.

Są też pozytywne skojarzenia z drewnem, takie jak ciepło, tradycja, trwałość. Drewniane domy mogą przyjąć całkiem współczesne formy.

Minusy wykorzystania drewna w domu:

- Dobrej jakości drewno jest drogie. Również praca fachowców nie należy do najtańszych.

- Wilgoć może powodować paczenie i pękanie drewna

- Należy pamiętać o odpowiedniej ochronie drewna. W innym przypadku może zostać zaatakowane przez owady, pleśń i grzyby.

Plusy drewna w domach:

+ Drewno jest dobrym izolatorem termicznym.

+ Drewniane domy są ciepłe w odbiorze, nawet te nowoczesne.

+ Drewno jest przyjemne w dotyku.

+ Jest duży wybór barw drewna od jasnych do ciemnych, są odcienie ciepłe i chłodne. Można dodatkowo barwić drewno, np. bejcami, nie ukrywając usłojenia i faktury.

W galerii przedstawiamy cztery nowoczesne realizacje, gdzie drewno odgrywa pierwszoplanową rolę.

Pierwszy dom to Bar House, który powstał w Kolorado, w Stanach Zjednoczonych. Najbardziej zwraca uwagę drewniana elewacja w ciepłym odcieniu. Wewnątrz domu drewno jest używane z umiarem. Znajdziemy je w niektórych pomieszczeniach na podłodze, na schodach, na tarasie.

fot. gluckpartners.com

Inaczej jest w drugim prezentowanym domu. Archipelago Hause, to letniskowy dom, który powstał na wyspie Husaro w Szwecji. Zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrz dominuje drewno. Na zewnątrz ma ciemny, prawie czarny kolor. Wewnątrz domu drewno ma jasny odcień lub jest pomalowane na biało, dzięki temu wnętrze utrzymane jest w typowym, skandynawskim stylu. Lekka konstrukcja z drewna i szkła pozwoliła uzyskać nieregularny kształt budynku. Geometryczny rzut budynku jest efektem trudnych warunków terenowych, konieczności dostosowania się do nich i chęcią maksymalnego wykorzystania naturalnego światła oraz widoków na morze. Zygzakowate załamania ścian dodatkowo chronią przed silnym wiatrem od morza.

fot. Ake E'son Lindman

Kolejny dom powstał w Szwajcarii. Jest to domek letniskowy. Zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz wykończony jest jasnym drewnem w ciepłym odcieniu. Dlaczego w tym wnętrzu ?boazeria? nie przytłacza? Dlaczego wygląda dobrze? Połączona jest z nowoczesnymi meblami, prostymi formami, a co najważniejsze- z dużymi przeszkleniami.

fot. afgh.ch

Najbardziej zaskakująca może być adaptacja starego, dwustuletniego schroniska w Szwajcarii. Wygląd schroniska z zewnątrz nie zapowiada, co dzieje się w środku. W starych ścianach znalazły się bardzo nowoczesne meble, surowe elementy elementy. To połączenie może szokować.

fot. afgh.ch

Bar House zaprojektowało biuro Peter L. Gluck and Partners Architects

Archipelago Hause jest projektu: Tham &VidegardHansson Arkitekter

Domek w Szwajcarii oraz schronisko zaprojektowali Andreas Fuhrimann i Gabrielle Hächler.

Monika Grabowska

 

Zobacz również:


Nowy York - królestwo loftów

Wnętrza londyńskich loftów

Lofty po polsku

Miniloft w Słowenii

 

Skomentuj:

Wnętrza drewnianych domów