Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kupujemy drewniane meble - na co zwrócić uwagę?

mat. prasowe

Jaką przewagę mają drewniane meble nad tańszymi modelami, wykonanymi z płyty? Przede wszystkim oferują większą trwałość – mogą służyć przez dziesiątki lat i być odnawiane. O tym, na co zwrócić uwagę podczas kupowania drewnianych mebli, opowiedzą specjaliści marki Miloni - polskiej manufaktury wytwarzającej wielokrotnie nagradzane meble z drewna.

Miloni stolik kawowy OX proj.Magda Fornal
Miloni stolik kawowy OX proj.Magda Fornal
mat. prasowe

Czy mebel na pewno jest drewniany?

Zdarza się, że sprzedawcy nie zdają sobie sprawy, że mebel, który przestawiają jako drewniany, w rzeczywistości jest pokryty fornirem. Jak więc odróżnić prawdziwe drewno od wysokiej jakości falsyfikatu? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na usłojenie powierzchni (na przykład blatu). Fornir, w przeciwieństwie do desek, krojony jest bardzo cienko, w związku z czym obok siebie powtarzają się niemal identyczne wzory. Przy litych deskach zdarza się to niezwykle rzadko. Badaj szczegóły, detale i zaokrąglenia – w takich miejscach tylko drewniany mebel obroni się spójnością.

MILONI STUDIO RYGALIK REGAŁ TUO
MILONI STUDIO RYGALIK REGAŁ TUO
mat. prasowe
MILONI STUDIO RYGALIK REGAŁY TUO
MILONI STUDIO RYGALIK REGAŁY TUO
mat. prasowe

Sprawdzamy kompetencje producenta

Tworzenie mebli drewnianych jest wymagające technicznie i materiałowo. Gdy producent robi także meble z płyty, jest mało prawdopodobne, aby można go uznać za specjalistę od mebli drewnianych, materiał ten nie wybacza bowiem błędów przy przygotowaniu. Zrobić porządny mebel z płyty nie jest trudno, zrobić poprawny z drewna – już tak. W Miloni drewno jest sezonowane przez około dwa lata po to, by było materiałem stabilniejszym w gotowym meblu – co oczywiście kosztuje. Dochodzi do tego jeszcze skomplikowana obróbka, wymagająca pracy specjalistów i odpowiedniego parku maszynowego. Warto sprawdzić, czy dany producent udostępnia informacje o używanych technologiach i sposobach pozyskiwania oraz przygotowania materiału. To właśnie świadczy o jego kompetencjach.

Miloni Komoda Ox
Miloni Komoda Ox
mat. prasowe

Gatunek drewna

Jeśli będzie to mebel bez blatu roboczego, na przykład szafka, dobrze sprawdzą się: wiąz, brzoza, klon czy olcha. Pamiętajmy jednak, że meble powinny pasować do podłogi, a jeśli jest drewniana, siłą rzeczy lepiej postawić na twardsze materiały. W przypadku podłóg, niewątpliwym liderem od wielu lat jest dąb, rzadziej jesion czy buk. Z tego powodu Miloni produkuje stoły tylko z dębiny – to kosztowny materiał, ale gwarantuje wytrzymałość przez lata.

Miloni Krzesło Blox
Miloni Krzesło Blox
mat. prasowe

Olejowanie i lakierowanie

Drewno należy zabezpieczyć. W praktyce wybór ograniczony jest do lakierów i olei czy olejowosków. Lakier wybierany jest przez większość przemysłowych producentów mebli drewnianych. Tworzy szczelną powłokę, łatwą w czyszczeniu i niewymagającą konserwacji. Jeśli jednak dojdzie do uszkodzenia, a prędzej czy później to się stanie, wymagana będzie pomoc fachowca. Miloni rekomenduje więc wybór mebli olejowanych. W przeciwieństwie do lakierów, oleje bazują na naturalnych składnikach i są przyjazne dla alergików. Wnikają w strukturę drewna i pozwalają zachować jego właściwości, a także przyjemną fakturę. W dodatku są antystatyczne. Co prawda, należy je co jakiś czas odświeżać, ale bez problemu można to zrobić samodzielnie, usuwając przy okazji wszelkie obicia i zarysowania. To wybór dla osób, które kupują mebel na lata i chcą mieć możliwość zadbania o niego, a jednocześnie cieszenia się prawdziwym ciepłem wysokiej jakości drewna.

Miloni Stół Deco
Miloni Stół Deco
mat. prasowe

Diabeł tkwi w szczegółach

Oglądając meble, zwróćmy uwagę na wszelkie załamania i zaokrąglenia. Czy są równe i łagodne? Czy dolne i niewidoczne krawędzie zostały odpowiednio obrobione i nie są ostre? Newralgiczne będą także wszelkie łączenia – jakość ich spasowania świadczy o umiejętnościach stolarza. Jeśli podobają się nam bogato zdobione meble, przyjrzyjmy się wszelkim rzeźbieniom. Jeśli widoczne są na nich niedoróbki, należy spodziewać się także innych problemów jakościowych.

Meble drewniane to zakup wiążący się ze sporym wydatkiem, należy więc być wymagającym. Miloni odradza polowanie na okazje i szukanie najtańszych modeli. Lepiej jasno określić swoje wymagania, znaleźć mebel bez kompromisów jakościowych i potraktować go jako inwestycję na długie lata.

www.miloni.pl

Stół Avangarde Miloni proj. InsideArch
Stół Avangarde Miloni proj. InsideArch
Fot. Hristov Yassen
    Więcej o:

Skomentuj:

Kupujemy drewniane meble - na co zwrócić uwagę?