Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drewno na ścianie - deski, bale, panele. Pomysły i aranżacje

red.

Drewno na ścianie? Drewniane panele to nie jedyne rozwiązanie. Marzą ci się drewniane ściany. Możesz drewno wprowadzić na kilka sposobów. Wszystko zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć.

O konstrukcji szkieletowej

Tradycyjną konstrukcję domu szkieletowego zbija się na budowie z suszonego przemysłowo, czterostronnie struganego drewna, ze sfazowanymi krawędziami. Od zewnątrz przybija się do szkieletu usztywniające całość poszycie z płyt drewnopochodnych. Od zewnątrz dom można wykończyć przez:
 • obmurowanie cegłą licową,
 • zastosowanie tynku cienkowarstwowego na dodatkowym ociepleniu z wełny mineralnej lub styropianu ryflowanego,
 •  obłożenie oblicówką winylową lub drewnianą.

  Od strony wewnętrznej szkielet konstrukcyjny wypełnia się izolacją cieplną i wykańcza najczęściej płytami suchego tynku.

  Izolację termiczną chroni się folią paroizolacyjną (układaną od cieplejszej strony) przed napływającą z wnętrza wilgocią. Przed przewiewaniem i wilgocią z zewnątrz budynek chroni specjalna paroprzepuszczalna folia wiatroizolacyjna, układana na poszyciu.

  Ostatnio coraz popularniejsze są prefabrykowane domy szkieletowe. Na budowie montuje się elementy przygotowane w suchej i ciepłej hali fabrycznej. Pozwala to oszczędzić nie tylko czas (zmontowanie stanu surowego zamkniętego zajmuje 2-3 dni), ale i osiągnąć wysoką jakość. Prefabrykacja szkieletu może mieć różny zakres: mogą to być elementy ścian, stropów, dachu, ale też całe moduły (poszczególne pomieszczenia, kondygnacje, nawet cały dom).

Ściany z bali

Bale stosowane na ściany budynków mogą mieć przekrój okrągły lub prostokątny i najczęściej są z drewna świerkowego lub sosnowego. Łączy się je na różne sposoby - okrągłe można odpowiednio profilować albo łączyć na obce pióro, a prostokątne łączy się na pióro i wpust lub na obce pióro.

Do wznoszenia współczesnych budynków stosuje się zazwyczaj bale niewielkiej grubości (do 11 cm). Takie ściany wymagają zatem ocieplenia - najlepiej wełną mineralną grubości 10-15 cm:

- od wewnątrz: izolację cieplną układa się od strony wnętrza - czyli odwrotnie niż w domu murowanym - po czym zabezpiecza ją folią paroszczelną i układa suchy tynk lub boazerię;

- od zewnątrz (lepsze rozwiązanie): po stronie zewnętrznej mocuje się kolejno paroizolację, wełnę mineralną i folię wiatroizolacyjną. Następnie trzeba wykończyć elewację, na przykład oblicówką z desek.

Budowa drewnianego domu szkieletowego trwa krótko, ale wymaga wiedzy, doświadczenia, staranności i precyzji w wykonaniu poszczególnych jego elementów.

W domu szkieletowym folia paroizolacyjna powinna być ułożona po wewnętrznej stronie izolacji termicznej, a wiatroizolacja - na poszyciu zewnętrznym ściany. Nie wolno pomylić folii paroizolacyjnej z wiatroizolacją. Taki błąd może spowodować trwałe zawilgocenie konstrukcji drewnianej, a w następstwie tego - jej zniszczenie.

Drewniane bale - zanim zostaną użyte do budowy - powinny być wysuszone do wilgotności 14-18%. Podczas suszenia w grubych elementach drewnianych z reguły pojawiają się pęknięcia. Nie obniża to jednak ich wartości jako materiału na ściany.

  Więcej o:

Skomentuj:

Drewno na ścianie - deski, bale, panele. Pomysły i aranżacje