Jak wybrać półkę na książki

sponsorowany

Czytanie książek w Polsce kuleje, jednak z każdym rokiem coraz mniej. Dla wszystkich z nas, którzy posiadają swoją własną biblioteczkę, wybór odpowiednich półek na książki może czasem być nie lada wyzwaniem. Jak się za to zabrać?

Jak wybrać półkę na książki
Jak wybrać półkę na książki
ASK Nieruchomości

1. Rodzaje półek na książki
2. Półka na książki dla każdego typu pomieszczenia
3. Półki na książki wiszące
4. Półki na książki narożne
5. Półki na książki stojące - regały
6. Półki na książki - ciekawe pomysły i aranżacje

Rodzaje półek na książki

Półki na książki możemy podzielić ze względu na ich formę lub materiał, z jakiego są zrobiony. Najpopularniejsze jest drewno, jednak możemy bez problemu znaleźć także wersję metalową czy ze szkła. Z racji na swoją wszechobecność drewno jest często najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, jednak w sytuacji, gdy mamy minimalistycznie i nowocześnie urządzone mieszkanie, warto zainteresować się także bardziej designerskimi rozwiązaniami.

W przypadku kształtu wyróżniamy półki wiszące, narożne oraz stojące, czyli regały. Każda z form ma swoje zalety i wady, a także potrzebuje konkretnej ilości miejsca. Z drugiej strony rodzaj półki, jaką wybierzemy, powinien uwzględniać również taką ilość miejsca, by zmieściły się na nim wszystkie nasze tomy. Jeżeli mamy tendencję do rozbudowywania biblioteczki, również warto o tym pamiętać przy okazji zakupu. Wiele ciekawych propozycji znajdziesz na: https://www.sfmeble.pl/pomieszczenia/salon/polki.html

 

Półka na książki dla każdego typu pomieszczenia

Wybór półki na książki może różnić się w zależności od tego, do jakiego pokoju jej potrzebujemy. W salonie czy pokoju dziennym możemy postawić bardziej reprezentacyjny mebel, na przykład z przeszklonymi drzwiczkami, podczas gdy w sypialni lub gabinecie będzie nam raczej zależeć na zajmowaniu możliwie jak najmniejszej przestrzeni i wygodzie użytkowania. Przyjmując takie założenia w salonie zwykle najlepiej sprawdzają się regały lub regały przeszklone - z jednej strony mamy dużo miejsca na książki, a z drugiej nie kurzą się one za bardzo. Z kolei w sypialni lub gabinecie warto rozważyć półkę wiszącą albo narożną, umiejscowioną tak, aby można było łatwo do niej sięgnąć zza biurka czy siedząc na łóżku.

 

Półki na książki wiszące

Półki wiszące to jeden z ciekawszych i sprytniejszych sposobów na zaprezentowanie swojej biblioteczki. Sprawdza się szczególnie dobrze na niewielkich przestrzeniach, gdzie dostawienie kolejnego regału czy szafki zabrałoby istotnie dużo miejsca. W przypadku półek podwieszanych nie mamy tego dylematu, ponieważ zagospodarowujemy z ich pomocą powierzchnię ścian, a nie użytkową. Dodatkowym plusem jest też to, że obecnie półki wiszące występują w takiej mnogości wzorów i kolorów, że bez problemu da się znaleźć zestaw do dowolnie urządzonego wnętrza. W przypadku stylu skandynawskiego czy prowansalskiego świetnie sprawdzą się półki w naturalnym odcieniu drewna, podczas gdy bardziej nowoczesne mieszkania zyskają wizualnie za sprawą półek lakierowanych na kolorowo lub w fantazyjne wzory.

 

Półki na książki narożne

Półka narożna może być zarówno stojącym regałem, jak i podwieszonym na ścianie miejscem na nasze książki. Jest to swoista hybryda pomiędzy półkami wiszącymi, a dużym stojącym regałem. Również pozwala na zaoszczędzenie miejsca, jednak nie w aż takim stopniu, jak poprzedni wariant. Półki narożne mogą być jednak bardzo efektowne, a także umożliwiają nam wykorzystanie trudno dostępnej przestrzeni. Możemy zdecydować się na wariant otwarty lub przeszklony, który świetnie sprawdzi się w sytuacji, gdy na półce trzymamy książki lub inne rzeczy, po które nie sięgamy za często. Dzięki przesłonie będą się po prostu mniej kurzyć.

 

Półki na książki stojące - regały

Półki stojące to kwintesencja domowej biblioteczki. Mogą być małe lub duże, jednak gdy są w pełni zastawione książkami, na każdym robią piorunujące wrażenie. Największym plusem regałów jest właśnie ich reprezentatywność - możemy w łatwy sposób wyeksponować naszą kolekcję i jednocześnie mieć do niej swobodny dostęp. Oznacza to jednak, że musimy przeznaczyć sporo przestrzeni salonu czy gabinetu na to, aby taki regał ustawić. W związku z tym jest to rozwiązanie polecane raczej dla większych pomieszczeń lub pokoi, które pełnią tylko funkcję przechowalni albo biblioteczki właśnie. Z racji swoich gabarytów regał jest również cięższy, a więc bardziej stabilny, dzięki czemu niewiele jest mu w stanie zagrozić.

 

Półki na książki - ciekawe pomysły i aranżacje

Półki na książki pasują do każdego rodzaju wnętrza. To od nas i naszego gustu zależy, na co się zdecydujemy. Jeżeli jednak szukamy ciekawych trendów i propozycji, warto podpatrzeć, jak obecnie aranżują wnętrza profesjonalni projektanci. W przypadku półek modne są wzory geometryczne czy imitujące plaster miodu. Rodzaj wykończenia będzie zależał głównie od tego, jak wyglądają pozostałe elementy wystroju, jednak warto skupić się na dobrej jakości materiałach. Pamiętajmy, że jeżeli nie znajdziemy dla siebie nic ciekawego wśród gotowych wzorów mebli, zawsze możemy zlecić wykonanie półek na zamówienie. Jest to wprawdzie rozwiązanie droższe, jednak również warte uwagi.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak wybrać półkę na książki