Jak kupować antyki (i nie dać się oszukać)?
Antyki to przedmioty z duszą - stworzone ręcznie, tradycyjnymi rzemieślniczymi metodami.Gdzie można znaleźć prawdziwe perełki? Od czego należy zacząć? O czym warto wiedzieć? Radzimy, jak poruszać się po rynku antykwarycznym.
Wiedza to podstawa
Kupowanie antyków należy rozpocząć od zapoznania się ze stylami, np. Ludwik XIV, Regencja, Ludwik XV, XVI, Dyrektoriat, Empire, Restauracja Burbonów (a w krajach niemiecko języcznych Biedermeier), Art Nouveau, Art Deco. Warto poznań ich cechy, typowe rodzaje mebli, zegarów i sreber. Przeczytajmy dobry poradnik kolekcjonera. Postarajmy się dowiedzieć istotnych szczegółów, np. jak wyglądają tzw. punce na srebrach (znaki wybijanie przez złotników określające jakość srebra a także znaki samych wytwórców).
Szukajmy przedmiotów sygnowanych (np. na zegarach nazwisko zegarmistrza znajduje się z reguły zarówno na tarczy jak i na mechanizmie, na meblach we Francji aż do końca Empire-u wypalano zarówno znak cechu meblarzy jak i nazwisko rzemieślnika).
Im mamy więcej wiedzy, tym większa szansa na znalezienie wartościowej, autentycznej i kompletnej rzeczy.
Poluj w sieci
Poświećmy trochę czasu na przeglądanie platformy ebay - polecam ebay.fr - francuska wersja tego portalu jest prawdziwa skarbnica antyków, gdyż Francja jest olbrzymim rynkiem antykwarycznym. Był to zawsze kraj bogaty, dyktujący modę. Został relatywnie oszczędzony przez dziejowe zawieruchy (w przeciwieństwie do Polski).
Dobrą witryną jest tez Antiquites en France - znaleźć tam można masę ofert rożnych francuskich antykwariuszy. Niezłym rynkiem antykwarycznym jest tez Austria, Belgia i Holandia a także Wielka Brytania, ale tu ceny są wysokie.
Perełki w domach aukcyjnych
Odwiedzajmy strony internetowe domów aukcyjnych - Sotheby's, Christies a z Polski np. Polswiss Art czy Desa Unicum. Poza bardzo drogimi dziełami sztuki jest tam wiele pięknych rzeczy w przestępnych cenach. Domy aukcyjne sprzedają rzeczy o znanym pochodzeniu, autentyczne. Kupując na ebayu trzeba raczej korzystać z osób o statusie " trusted seller" czy "top rated seller" i zwracać uwagę na opinie innych.
Nie tylko w idealnym stanie
Możemy śmiało kupować przedmioty do odrestaurowania. Po pierwsze, możemy je zostawić w takim stanie, w jakim są, co ma swój niewątpliwy urok. Po drugie, odnawianie mebli, zegarów czy sreber w Polsce jest jeszcze ciągle dość tanie, a na Zachodzie bardzo drogie.
Poza tym handlarze często odnawiają przedmioty jak najtańszym kosztem, nieprofesjonalnie, co bezpowrotnie obniża wartość obiektu.
Targuj się z głową
Targując się o cenę, nie kwestionujmy wartości przedmiotu. Łatwo możemy obrazić sprzedawcę. Powiedzmy mu raczej, ze rzecz jest przepiękna i jesteśmy poważnie zainteresowani, ale mamy niestety ograniczony budżet. Mamy wtedy sporą szanse, ze nasza propozycja zostanie przyjęta.
Bierz udział w licytacjach
Nie unikajmy licytowania na aukcjach - zarówno na platformie ebay, jak i w domach aukcyjnych - czasami nie ma zbyt wielu chętnych na daną rzecz i nasza niska propozycja cenowa zostanie przyjęta. Kupując za granica pamiętajmy, że do ceny musimy doliczyć transport, opłaty celne a często również prowizje domu aukcyjnego.
Porozmawiaj z antykwariuszem
Niezłym sposobem jest tez odwiedzanie mniejszych antykwariatów i powiedzenie antykwariuszowi czego szukamy. Pamiętajmy, że w handlu antykami marże są naprawdę wysokie a towar sprzedaje się wolno. Możemy się więc ostro targować!
A może targi staroci?
Dla poszukiwaczy okazji dobrym miejscem są tez pchle targi ale szansa na trafienie tam na coś naprawdę ładnego i w dobrej cenie nie jest duża - są one zdominowane przez handlarzy.
Nie jest prawdą, ze wszystkie antyki są niepowtarzalne - najlepsze wzory były powszechnie kopiowanie przez wielu rzemieślników. Zawsze jednak nabywamy coś, co było stworzone ręcznie, tradycyjnymi rzemieślniczymi metodami. Płacimy za kawałek historii.
- Więcej o:
Jak znaleźć dobrego architekta wnętrz?
Wnętrza w stylu vintage: aranżacja 68-mieszkania
Na wysoki połysk, czyli design ze strychu babci
Sprzątanie mieszkania jesienią
Mieszkanie z rynku wtórnego
„Badaj się pod prysznicem” - Radaway i Federacja Stowarzyszeń “Amazonki” zachęcają do samobadania
Ile kosztuje nowa kawalerka?
Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?