Designerskie szkoły. Subiektywny przegląd Domosfery
Zobaczcie najciekawiej zaprojektowane miejsca edukacji na świecie.
Przedszkole w Rosales del Canal, Hiszpania
Budynek składa się z dziewięciu klas rozmieszczonych wokół patio. Przy projektowaniu przedszkola architektom przyświecały dwie główne idee. Pierwsza zakłada połączenie cech publicznego zakładu z potrzebami bezpieczeństwa, które muszą towarzyszyć dziecku. Drugi warunek to twórczy rozwój przedszkolaków. W efekcie przedszkole jest bardzo przestronne, jasne i kolorowe.
Szkoła Publiczna Nuestra Senora del Castellar, Toledo, Hiszpania
Jest to odrestaurowany budynek starej Szkoły Publicznej. Architekci ze Studio Madryt Arquitectos GRG zastosowali rożne kolory dla odróżnienia wieku elementów konstrukcji, starsze fragmenty budynku pozostały szare, nowo powstałe pomieszania pomalowano na biało, a wejścia i wyjścia podkreślono barwami podstawowymi: żółtym, czerwonym i niebieskim. Projektanci zadbali o jasne przestrzenne wnętrza, proporcje i wykazali się dbałością o szczegóły.
Szkoła Podstawowa Havelland, Berlin, Niemcy
Przestrzenna, jasna, zaprojektowana z dbałością o środowisko naturalne, taka jest Szkoła Podstawowa Havelland w Berlinie. Dawniej dzieci uczyły się w dwóch dostojnych, ponad stuletnich budynkach, w 2009 roku połączono je bardzo nowoczesnym budynkiem. Firma Augustin und Frank, zaprojektowała szkołę tak, aby przyjaźnie spędzać w nim wiele godzin. Nowe klasy są przestronne i wielofunkcyjne. Elewacja obiektu wyróżnia się czarnym kolorem i charakterystycznym kształtem okien. Architekci położyli nacisk na naturę. Masywne, żelbetowe ściany izolują od hałasu ulicy, dodatkowo pomagają oszczędzać na klimatyzacji w lecie, a także utrzymują ciepłe powietrze zimą.
Munkegardsskolen, Dyssegard, Dania.
Prace nad odrestaurowaniem Szkoły Munksgård Arne Jacobsena rozpoczęto w 2005 roku. Pani architekt Dorte Mandrup wprowadziła we wnętrza dużo dziennego światła. Zaprojektowała cztery duże dziedzińce, kształtem przypominające krystalicznie otwory. Dzięki nim wnętrza są doświetlone i wyglądają bardzo efektownie.
Szkoła Postawowa Sandal Magna Community, Wakefield, Anglia
Projektantka Sarah Wigglesworth zaprojektowała szkolę w formie niewielkiego miasteczka, największy nacisk położyła na jakość wzornictwa, funkcjonalność, trwałość i estetykę. Sandal Magna Community powstała na miejscu wiktoriańskiej szkoły. Aby zachować pamięć po placówce, do budowy wykorzystano cegły z rozbiórki dawnej szkoły, a dzwon ze starego budynku wisi teraz w nowej dzwonnicy. Szkoła zwraca uwagę nie tylko na historie i pamięć o minionych czasach, jest także proekologiczna i przybliża dzieci do natury. Ogródki działkowe przy klasach pozwalają na bliższe poznanie roślin i warzyw. To przyjemne miejsce zarówno dla uczniów, nauczycieli jak i rodziców.
Gimnazjum dla chłopców Penleigh i Essendon, Melbourne, Australia
Ten lśniący budynek, o kształcie trzech połączonych domów, to gimnazjum dla chłopców na przedmieściach Melbourne. Dwukondygnacyjny budynek, wyłożony czarnymi klinkierowymi płytkami, został zaprojektowany przez australijskich architektów McBride Charles Ryan. Sale na pierwszym piętrze mają zakrzywione sufity czym odtwarzają kształt dachu, na parterze ściany w klasach są zaokrąglone. Projektanci dzięki unikalnemu wizerunkowi chcieli potwierdzić fakt, że szkoła to waży etap w życiu każdego chłopca. Architektom zależało aby budynek był funkcjonalny, a także aby pobudzał wyobraźnię.
ARK Education, Evelyn Grace Academy, Brixton, Londyn
Kompleks szkolny ARK Education, Evelyn Grace Academy w Brixton jest dziełem światowej sławy projektantki Zahy Hadid. Budynek obejmuje cztery mniejsze szkoły, które posiadają wspólna przestrzeń. Konstrukcja budynku pozwala na maksymalne wykorzystanie dziennego światła i naturalną wentylację. Przestrzeń wkoło obiektu, głównie place zabaw i boiska sportowe, angażuje uczniów do aktywnego spędzania czasu.
Uniwersytet Pompeu Fabry, Barcelona, Hiszpania
W tym projekcie nacisk położono na proces budowy. Cały budynek tymczasowej instalacji został powstał poza siedzibą Uniwersytetu i został dowieziony już gotowy. Projekt pochodzi z 2006 roku. Wystawa jest dziełem grupy "f451 Arquitectura".
Centrum Studenckie na Uniwersytecie w Wyoming, USA
Studenci na Uniwersytecie Wyoming w Laramie wolny czas spędzają w takim oto gustownym salonie. Nosi on nazwę "The Sullivan Family Student Center", to miejsce do nauki, spotkań towarzyskich, ciąg komunikacyjny i poczekalnia w jednym. Wnętrze swój obecny wizerunek zawdzięcza firmie architektonicznej LTL. Projektanci postanowili odejść od stereotypu, że wspólna przestrzeń na uczelni powinna być cicha i spokojna. Zaprojektowali wnętrze tak, aby tętniło życiem i pozytywną atmosferą, stąd bogate ozdoby i liczne dodatki. Bambusowe ekrany, o bardzo skomplikowanej budowie, niecodzienne dekoracje ścian, wszystko to ma działać na studentów inspirująco. Nic, tylko się uczyć.
Apap, Korea
Na brzegu rzeki, o dość dużym nachyleniu, przy dziko powstałej ścieżce, architekci z grupy LOT-EK ustawili "Otwartą Szkołę APAP". Całość zbudowana jest z 8 starannie zaaranżowanych kontenerów. Można tu znaleźć duży pokój wielofunkcyjny, powierzchnie wystawienniczą i mnóstwo miejsca do badań. Spore okna w szczytach kontenerów zapewniają różnorodne widoki.
Na parterze mieści się amfiteatr, a na piętrze znajduje się miejsce na realizację wystaw i spotkania towarzyskie.
- Więcej o:
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
Wnętrza PRM Concept Store w warszawskiej Fabryce Norblina
Paloma Inn - space age bistro na Poznańskiej w Warszawie
Wnętrza studia OTO film
Wnętrzarska perełka – Nobu Hotel Warsaw Roberta De Niro
Praga - miasto o wielu twarzach
Nowy hotel ibis Styles Warszawa City
Designerskie wnętrza hotelu Number One w Gdańsku