Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Cenna kolekcja mebli należąca do Davida Bowiego została wystawiona na sprzedaż

red.

Zmarły na początku tego roku David Bowie był miłośnikiem sztuki i wzornictwa. Zgromadził między innymi pokaźną kolekcję włoskich mebli grupy Memphis. Teraz cały zbiór został wystawiony na sprzedaż.

David Bowie uwielbiał meble włoskiego designera Ettore Sottsassa i grupy Memphis. Na przestrzeni lat zgromadził ponad setkę obiektów, w tym kultową Super Lamp projektu Martine Bedin czy regał Carlton Sottsassa.

Grupa Memphis to awangardowa grupa projektowa, założona w 1981 roku w Mediolanie przez Ettore Sottsassa, działająca do roku 1988. Jej członkowie zakwestionowali główną zasadę modernizmu, że forma ma podążać za funkcją, i kontestowali klasyczne oczekiwania co do dobrego stylu i smaku. Uważali, że design to zjawisko silnie związane z modą i równie jak ona ulotne. Ich prace mają niewiele wspólnego z funkcjonalnością czy „codziennym życiem”.

To jest design bez żadnych ograniczeń, bez granic. Kiedy patrzymy na prace grupy Memphis, widzimy niekonwencjonalne zestawienia form i barw, które w teorii nie powinny ze sobą współgrać, a jednak jakoś się zgrywają.Prace te nie mogły znaleźć bardziej otwartej publiczności niż David Bowie

- powiedziała CĂŠcile Verdier kuratorka w Sotheby's.

Wszystkie obiekty zostaną wystawione w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby's 11 listopada 2016 roku. Najtańsze przedmioty są wycenione na 60 funtów, podczas gdy regał Carlton aż na 7 tys. funtów.

To już trzecia aukcja organizowana przez Sotheby's, na której można nabyć przedmioty z pokaźnej kolekcji Bowiego. Pierwsze dwie również są zaplanowane na listopad br. i będzie można na nich nabyć głównie obiekty sztuki współczesnej.

Bowie urodził się i wychował w południowym Londynie. Zanim rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera studiował sztukę, muzykę i design. Był artystą niezwykle barwnym, który uwielbiał zmieniać sceniczny wizerunek. Muzeum Victorii i Alberta w Londynie poświeciło mu nawet wielką retrospektywna wystawę w 2013, na której odtworzono najgłośniejsze stylizacje muzyka.

Skomentuj:

Cenna kolekcja mebli należąca do Davida Bowiego została wystawiona na sprzedaż