Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stary barakowóz z Cyrku Zalewski zamieniła w pałacyk na kółkach. Spektakularna metamorfoza

Anna Oporska

Katarzyna Szurkowska to malarka z pasją do ratowania starych barakowozów. Przekształca je na bajkowe, mobilne domki. Jej ostatnie dzieło to metamorfoza starego barakowozu ze słynnego Cyrku Zalewski.

Czy jest sens ratowania starych barakowozów? Zdecydowanie tak! Katarzyna Szurkowska zaczęła je przerabiać na piękne, mobilne domki. Swoją przygodę z remontowaniem zniszczonych barakowozów zaczęła poniekąd przypadkiem. Pisaliśmy o tym w artykule: Szukała małego domku, a znalazła stary barakowóz. Zmieniła go nie do poznania. Teraz zrealizowała kolejny projekt. 

Szukałam barakowozu po całej Polsce. W listopadzie 2016 w końcu kupiłam go od Cyrku Zalewski w stanie do kapitalnego remontu. Właściwie wszystko z wyjątkiem podwozia i konstrukcji musiało zostać wymienione, bo nie nadawało się do użytku. Z sentymentu zostawiłam jedynie ścianę z nazwą cyrku- relacjonuje malarka.

Pani Katarzyna postanowiła odnowić wóz, nawiązując do stylistyki belle epoque. "Lubię stare meble, ich dekoracyjność, ornamentykę i szlachetność drewna" - mówi autorka metamorfozy. Inspiracji szukała w secesyjnym wzornictwie. Przez całą zimę szukała na pchlich targach i na portalach aukcyjnych mebli i wyposażenia, by na wiosnę ruszyć z remontem.

Zostało wymienione poszycie dachu, ocieplenie wozu, wstawione zostały nowe okna i drzwi, nowa elewacja, elektryka i hydraulika, taras ze schodami. Prace nad remontem powierzyłam specjalistom (solidny miejscowy stolarz i elektryk, hydraulik).

Wiele z koniecznych prac wykonała sama pani Katarzyna - zrywanie starych powłok, odnawianie mebli, bejcowanie podłogi, malowanie, lakierowanie i znacznie więcej. Remont trwał ok. 7 miesięcy i efekt jest zdumiewający. Barakowóz wygląda jak mały pałacyk na kółkach. Mimo niewielkich rozmiarów udało się w nim zmieścić zaskakująco dużo.

Mam w głowie kolejny projekt i marzy mi się wóz w stylu marynistycznym. Zbieram gadżety do wyposażenia... Od czegoś trzeba zacząć- mówi Katarzyna Szurkowska.

Skomentuj:

Stary barakowóz z Cyrku Zalewski zamieniła w pałacyk na kółkach. Spektakularna metamorfoza