Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Co powinno znaleźć się w pokoju ucznia?

Red., Edyta Jabłońska

Pokój ucznia - brzmi poważnie. Bez względu na wielkość Waszego mieszkania/domu, dziecko uczęszczające do szkoły tzw. uczeń, musi posiadać swój własny kąt, miejsce, w którym będzie mógł utrwalać zdobytą wiedzę, wykonywać wszelkie zlecone prace i odrabiać prace domowe. Pamiętajmy, że tworząc pokój ucznia należy zwrócić uwagę nie tylko na dekoracyjne elementy, ale też na ich funkcjonalność. To ona powinna odgrywać pierwszą, najważniejszą rolę.

Co powinno znaleźć się w pokoju ucznia?
Co powinno znaleźć się w pokoju ucznia?
shutterstock

Kolorystyka pokoju ucznia

Pokój dziecięcy powinien być urządzony w jasnych, ciepłych kolorach. Jeśli bardzo zależy Państwu na intensywniejszych kolorach to warto wybrać żółć i zieleń – kolory te działają wyciszająco na układ nerwowy dziecka. Oczywiście, są to rady projektantów, osób tworzących aranżacje w przemyślany sposób. Co jednak zrobić, gdy dziecko marzy o różowym pokoju? Pozwolić mu na to! Pamiętajmy, że dzieckiem jest się raz i moment rozpoczęcia nauki nie jest momentem, w którym dzieciństwo się kończy. Jeśli Twoje dziecko uwielbia ciemne kolory, – czemu nie. Pamiętaj jednak, by wszystko miało umiar. Jeśli ciemne ściany to tylko jedna, pozostałe jasne. Pamiętaj również, by ściana, przy której zostanie postawione biurko była w jasnej, stonowanej kolorystyce. Pozwoli to na odpowiednie skupienie podczas nauki.

Pokój ucznia - funkcjonalne meble

W sklepach znajdą Państwo szeroki wybór mebli do pokoju dziecięcego. Zarówno te minimalistyczne, klasyczne jak i bardziej nowoczesne, dekoracyjne. Pamiętajmy, że wybór mebli powinien zostać dopasowany do wielkości pomieszczenia. Komplet mebli z zabudowanym biurkiem idealnie sprawdzi się w dużych pokojach. Ponadto, warto inwestować w meble, które posłużą dzieciom przez kilka lat. Oczywiście, wszelkie szafy czy komody pod względem rozmiaru zawsze będą idealne. Problem z wyrastającym dzieckiem jest z biurkiem. Warto wybrać takie, które będzie rosło razem z dzieckiem bądź osobne biurko, które za jakiś czas można wymienić na wyższe, bez konieczności wymiany wszystkich mebli.

Najważniejsze akcesoria w pokoju ucznia

Same łóżko i meble to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej. Ważne jest prawidłowe oświetlenie i dobrze dobrane krzesełko. Lampka powinna emitować ciepłe światło. Nie zapominajmy, że najważniejszą rolę odgrywać będzie światło dzienne. Jeśli chodzi o krzesła to warto wybrać te, które nie blokują naturalnej postawy ciała i zapewniają prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Pamiętajmy, że uczniowie wiele czasu spędzają w pozycji siedzącej – warto zadbać o wygodne krzesła, które uchronią ich przed pojawieniem się problemów z kręgosłupem. Krzesło powinno mieć także regulowaną wysokość bądź podnóżek, tak by mniejsze dzieci nie musiały borykać się z problemem zwisających nóg.

Co powinno znaleźć się w pokoju ucznia?
Co powinno znaleźć się w pokoju ucznia?
shutterstock
Co powinno znaleźć się w pokoju ucznia?
Co powinno znaleźć się w pokoju ucznia?
shutterstock
Co powinno znaleźć się w pokoju ucznia?
Co powinno znaleźć się w pokoju ucznia?
shutterstock
Co powinno znaleźć się w pokoju ucznia?
Co powinno znaleźć się w pokoju ucznia?
shutterstock

Biurko dla ucznia

Biurko powinno również zostać wyposażone w wiele elementów takich jak chociażby podkładki na biurko. Ich obecność zapewnia komfortowe pisanie na pojedynczych kartkach. Warto wybrać podkładki minimalistyczne, które nie będą odwracać uwagi dziecka. Ważną rolę odgrywa również organizuj na szkolne przybory. Łatwy dostęp do długopisów, kredek, flamastrów, nożyczek itp. elementów jest niezwykle ważny. Dzięki organizerowi dziecko będzie mogło w łatwy sposób utrzymać porządek na swoim miejscu do nauki. Bałagan, nawet ten najmniejszy bardzo szybko może odwrócić jego uwagę i przenieść koncentrację na coś naprawdę nieważnego.

Urządzenie pokoju dziecka jest ogromnym wyzwaniem. Pamiętajmy by zadbać nie tylko o funkcjonalne i praktyczne rozwiązania, ale też by urządzić pokój zgodnie z upodobaniami użytkownika. Pamiętaj, że to wnętrze ma mu się podobać. Na nic zdadzą się piękne, drogie meble, najmodniejsze kolory ścian i nowoczesne wyposażenie, jeśli dziecko nie będzie chciało w nim spędzać czasu.

Początek roku szkolnego bardzo często wiąże się z remontem lub odświeżeniem pokoju dziecka, zarówno starszego, jak i młodszego. Dobrze dobrane biurko z wygodnym fotelem zachęci je do nauki, a przynajmniej ułatwi tę czynność. Natomiast odpowiednio dopasowane łóżko sprawi, że uczeń dobrze wypocznie i nabierze sił na kolejny dzień.

Co powinno znaleźć się w pokoju ucznia?
Co powinno znaleźć się w pokoju ucznia?
shutterstock

Pokój dla ucznia. Niech żyje nauka!

Urządzanie miejsca pracy zacznijmy od wyboru biurka. Ten mebel powinien mieć przede wszystkim odpowiednią wysokość.  Standardowy wymiar waha się pomiędzy 74 a 77 cm. Warto jednak dostosować go do wzrostu dziecka, zwłaszcza gdy dopiero zaczyna naukę i „dorosły” mebel będzie zwyczajnie za duży. Łatwo sprawdzimy, czy ma odpowiednie wymiary – jeśli w pozycji wyprostowanej uczeń może na blacie ułożyć ręce ugięte w łokciu pod kątem prostym, a jednoczenie kolana też tworzą kąt 90°, natomiast stopy spoczywają na podłodze – to możemy być pewni, że biurko ma odpowiednią wysokość. Wielkość blatu to kolejna ważna kwestia przy wyborze tego mebla. Uczące się dziecko korzysta z wielu przyborów.  Ważne, by znalazło się dla nich miejsce na blacie. Wybierzmy więc mebel o szerokości minimum 120 cm. Na pozostałe książki i przybory przyda się szafka z półkami i szuflada na małe akcesoria. Nie zapominajmy o różnych organizerach – kubkach, szufladkach, małych półeczkach czy wieszakach, które warto ułożyć na blacie lub powiesić na ścianie tuż nad nim.

Drugim istotnym elementem wyposażenia miejsca do nauki jest krzesło, które zapewni odpowiednią postawę i odciąży kręgosłup. Wybierając je, zwróćmy uwagę na kilka elementów:

  • oparcie musi być podporą dla całej długości pleców łącznie z karkiem. Dobrze, gdy jest lekko wypukłe na odcinku lędźwiowym kręgosłupa;
  • miękkie siedzisko powinno mieć taką głębokość, by w pozycji siedzącej kolana ucznia wystawały na kilka do kilkunastu centymetrów poza nie;
  • regulowana wysokość zapewni ustawienie mebla w najwygodniejszej pozycji. Będzie można ją zmienić, gdy uczeń podrośnie.

Pokój dla ucznia. Ach śpij kochanie

Uczeń zdecydowanie lepiej chłonie wiedzę, gdy jest wypoczęty. Ważną rolę w pokoju odgrywa wygodne łóżko. Planując zakup zacznijmy od ustalenia wymiarów mebla. Minimalna szerokość, nawet dla pierwszoklasisty, to 90 cm (nastolatkowi wygodniej będzie na szerszym posłaniu). Długość łóżka dopasowujemy indywidualnie, a mianowicie powinno być dłuższe o 25 cm niż wynosi wzrost dziecka. Dobry sen zapewni wygodny materac o odpowiedniej miękkości. Można go sprawdzić jeszcze w sklepie. Połóżmy się na wznak i wsuńmy otwartą dłoń między materac a odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jeśli poczujemy lekki opór to znaczy, że jest on odpowiedniej miękkości; gdy dłoń wsuwa się bez problemu, powierzchnia jest za twarda, a gdy w ogóle nie możemy jej włożyć pod plecy – to znaczy, że materac jest zbyt miękki.

Urządzając łóżko nie zapomnijmy o pościeli. Najlepiej, gdy będzie z naturalnej tkaniny – bawełny lub lnu – która przepuszcza wilgoć, czyli oddycha. W ciągu dnia posłanie warto przykryć narzutą lub kocem, zwłaszcza, jeśli łóżko pełni funkcję siedziska podczas wizyt kolegów naszej pociechy.

Niezwykle oświecony

Pokój ucznia musi spełnić wiele ról – jest domowym biurem, sypialnią, pokojem gościnnym oraz miejscem do relaksu. Właśnie dlatego warto w nim zainstalować zróżnicowane źródła światła. Oprócz oświetlenia ogólnego, którego funkcję najczęściej pełni lampa sufitowa, konieczne jest oświetlenie miejsca pracy. Tu przyda się lampka świecąca światłem zbliżonym do dziennego (mierzonego koło południa), czyli o barwie między 3300 a 4000 K . Informację o barwie światła znajdziemy na opakowaniu żarówki lub lampy, jeśli to model zintegrowany. Takie światło sprzyja skupieniu się na nauce. Ustawmy lampkę na blacie biurka lub zawieśmy nad nim. W pokoju ucznia przyda się też inne światło – dekoracyjne. Dobrze gdy jest one delikatne, nieco cieplejsze od tego do nauki – przy takim świetle można się odprężyć lub urządzić spotkanie z  przyjaciółmi.

    Więcej o:

Skomentuj:

Co powinno znaleźć się w pokoju ucznia?