Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Akademik na wodzie, jedyny taki na świecie. Powstał w Szczecinie

Jagoda Mówińska

Duńczycy i Polacy połączyli siły, tworząc akademik, który pływa... To pierwszy taki obiekt na świecie.

Duńscy projektanci ze studia Bjarke Ingels Group zauważyli, że większość europejskich uniwersytetów znajduje się w pobliżu dużych zbiorników wodnych. niedaleko rzek znajdują się m in. paryska Sorbona, Uniwersytet Karola w Pradze czy Akademia Sztuk Pięknych w Petersburgu. Wpadli na pomysł, by wykorzystać tę zależność i zaprojektowali pływający akademik - Urban Rigger. 

Co ciekawe, prototyp, który docelowo miał trafić do Kopenhagi, powstał w Szczecińskim Parku Przemysłowym. Producenci zdecydowali się na produkcję w Polsce ze względu na niskie ceny i wysoką jakość usług. 

Obiekt składa się z betonowego kadłuba, na którym umieszczono 12 mieszkań, wykonanych z 45-stopniowych kontenerów. W akademiku znajdują się tarasy widokowe, miejsca do przechowywania rowerów i kajaków, patio z grillem oraz piwnica. Akademik jest przyjazny dla środowiska - wykorzystano w nim energooszczędne pompy oraz sprzęt zasilany energia słoneczną.

Pływający akademik znajduje się w reprezentacyjnej dzielnicy Kopenhagi - Vesterbro. Znajduje się tu mnóstwo kawiarenek, sklepów i restauracji, które pozwalają miło spędzać czas. Dzięki pomysłowi projektantów ze studia BIG za mieszkanie w tak dogodnej lokalizacji, duńscy studenci zapłacą od 500 do 700 euro. Cena obejmuje wynajem własnej sypialni z kuchnią i łazienką. Każdy lokator ma również dostęp do tarasów na dachu, ogrodu zimowego i przechowalni kajaków. Akademik jest przeznaczony dla studentów Uniwersytetu Kopenhaskiego. Nowatorski projekt cieszy się uznaniem młodych Duńczyków - aplikację o miejsce w obiekcie złożyło już 3000 studentów. 

Studio BIG planuje w przyszłości podobne inwestycje w innych częściach Europy. Kolejny Urban Rigger ma powstać w GĂśteborgu, a architekci mają nadzieję, że to dopiero początek. Być może doczekamy się podobnych akademików również nad Wisłą.

 

Skomentuj:

Akademik na wodzie, jedyny taki na świecie. Powstał w Szczecinie