Akademik na wodzie, jedyny taki na świecie. Powstał w Szczecinie

Jagoda Mówińska

Duńczycy i Polacy połączyli siły, tworząc akademik, który pływa... To pierwszy taki obiekt na świecie.

Tarasy widokowe na akademiku
Tarasy widokowe na akademiku
fot. big.dk

Duńscy projektanci ze studia Bjarke Ingels Group zauważyli, że większość europejskich uniwersytetów znajduje się w pobliżu dużych zbiorników wodnych. niedaleko rzek znajdują się m in. paryska Sorbona, Uniwersytet Karola w Pradze czy Akademia Sztuk Pięknych w Petersburgu. Wpadli na pomysł, by wykorzystać tę zależność i zaprojektowali pływający akademik - Urban Rigger. 

Co ciekawe, prototyp, który docelowo miał trafić do Kopenhagi, powstał w Szczecińskim Parku Przemysłowym. Producenci zdecydowali się na produkcję w Polsce ze względu na niskie ceny i wysoką jakość usług. 

Obiekt składa się z betonowego kadłuba, na którym umieszczono 12 mieszkań, wykonanych z 45-stopniowych kontenerów. W akademiku znajdują się tarasy widokowe, miejsca do przechowywania rowerów i kajaków, patio z grillem oraz piwnica. Akademik jest przyjazny dla środowiska - wykorzystano w nim energooszczędne pompy oraz sprzęt zasilany energia słoneczną.

Pływający akademik znajduje się w reprezentacyjnej dzielnicy Kopenhagi - Vesterbro. Znajduje się tu mnóstwo kawiarenek, sklepów i restauracji, które pozwalają miło spędzać czas. Dzięki pomysłowi projektantów ze studia BIG za mieszkanie w tak dogodnej lokalizacji, duńscy studenci zapłacą od 500 do 700 euro. Cena obejmuje wynajem własnej sypialni z kuchnią i łazienką. Każdy lokator ma również dostęp do tarasów na dachu, ogrodu zimowego i przechowalni kajaków. Akademik jest przeznaczony dla studentów Uniwersytetu Kopenhaskiego. Nowatorski projekt cieszy się uznaniem młodych Duńczyków - aplikację o miejsce w obiekcie złożyło już 3000 studentów. 

Studio BIG planuje w przyszłości podobne inwestycje w innych częściach Europy. Kolejny Urban Rigger ma powstać w GĂśteborgu, a architekci mają nadzieję, że to dopiero początek. Być może doczekamy się podobnych akademików również nad Wisłą.

PRZEJDŹ DO GALERII >>

Skomentuj:

Akademik na wodzie, jedyny taki na świecie. Powstał w Szczecinie