Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

W Szwecji powstają mieszkania dla rowerzystów

Patrycja Jezierska

Mieszkania przeznaczone dla osób, których głównym środkiem transportu jest rower? To nie żart! Pierwsze domy dla rowerzystów powstają w szwedzkim Malmö.

Na pomysł stworzenia „rowerowego apartamentowca” wpadli szwedzcy architekci z biura projektowego Hauschild + Siegel. Budynek mieszkalny dla wielbicieli jednośladów nosi nazwę Cykelhuset Ohboy. Jest on wznoszony w MalmĂś - mieście przyjaznym rowerzystom.

Cykelhuset, czyli dom dla rowerów

Ohboy to siedmiopiętrowy budynek, idealnie przystosowany do potrzeb jego mieszkańców – rowerzystów. Znajduje się w nim 55 mieszkań pod wynajem, po 58 metrów kw. każde. Kompleks posiada dwa duże parkingi rowerowe, szerokie korytarze oraz windy zaprojektowane w taki sposób, aby mieszkańcy mogli do nich wygodnie wsiadać i wysiadać wraz ze swoim jednośladem. Aby ułatwić sprawniejsze przemieszczanie się rowerem, architekci całkowicie wyeliminowali progi podłogowe. W budynku ani w jego pobliżu nie znajdziemy również parkingu samochodowego.

W kompleksie mieszkaniowym ma powstać wypożyczalnia rowerów typu „cargo”, pozwalających przewozić większe przedmioty, a także rowerów przystosowanych do przejażdżki z dzieckiem. Skrzynki pocztowe zaprojektowano tak, aby można było w nich łatwo umieścić zakupy zamówione przez Internet. W ten sposób architekci chcą całkowicie wyeliminować potrzebę używania samochodu przez mieszkańców rowerowego osiedla.

Eko rozwiązania

W trosce o ekologię, na dachu budynku zamontowano panele słoneczne, zapewniające ciepłą wodę i ogrzewanie oraz zaprojektowano ogród dostępny przez cały rok. Dodatkowo, na balkonach mieszkańcy będą mogli uprawiać rośliny w przeznaczonych do tego mini szklarniach dysponujących własnym systemem nawadniającym.

Projekt Cykelhuset Ohboy ma zachęcić mieszkańców MalmĂś do bardziej ekologicznego stylu życia i całkowitej zmiany samochodu na rower. Budynek jest już na ukończeniu, pierwsi lokatorzy będą mogli się wprowadzić pod koniec grudnia tego roku. W budynku ma powstać również hotel dla rowerzystów z 31 pokojami, do którego będzie można dojechać na wypożyczonym miejskim rowerze.

Skomentuj:

W Szwecji powstają mieszkania dla rowerzystów