Nowoczesna boazeria w wystroju wnętrz
Boazeria przez długie lata kojarzyła się z kiczem - teraz drewniana okładzina ścienna wraca do wnętrz. Drewno może zmieniać swoje oblicze, dopasowując się do bieżących trendów.
Elementy nowoczesnej boazerii
Boazeria w wystroju wnętrz zawsze dotyczyła statecznych rozwiązań. Wąskie, pionowe listewki z felcem pokryte zżółkniętym lakierem bezbarwnym dawno jednak odeszły w zapomnienie. Nowoczesna okładzina z drewna jest zupełnie inaczej układana na ścianach. Umożliwia to zastosowanie wielu nowych materiałów drewnianych lub drewnopochodnych. Poza tym, do wyboru jest też wiele nowych materiałów lakierniczych nadających się do wykończenia boazerii. Na przykład, bardzo efektywnie prezentuje się okładzina na ścianie wykonana z desek podłogowych takich jak na posadzce. Do mocowania nowoczesnej boazerii można wykorzystywać klasyczne listwy lub deski z drewna rodzimego albo egzotycznego. Poza tym, wykorzystuje się również: deszczułki parkietowe, sklejkę, płyty wiórowe surowe albo fornirowane. Teraz do zrobienia boazerii wykorzystuje się elementy zdecydowanie większe niż kiedyś. Są to długie i szerokie dyle, zamiast wąziutkich listewek.
Nowocześnie wykonana boazeria bardzo często przypomina podłogę. Zwykle wykorzystuje się do tego deski warstwowe, wyróżniające się oryginalnym wykończeniem powierzchni. Cechą wyróżniającą nowoczesnej boazerii jest atrakcyjny wzór usłojenia drewna. Wybiera się do tego płyty wiórowe z fornirem z drewna egzotycznego albo z fornirem modyfikowanym. Dekoracyjne rezultaty można też uzyskać wybierając inne, oryginalne kształty. Ciekawie prezentują się między innymi panele ścienne, wycinane w kształt rombu, koła albo arabeski. Boazeria może być płaska i sprawiać wrażenie jednopłaszczyznowej. Wówczas linie podziałów będą lekko zaznaczone. Można też zdecydować się na rozwiązania bardziej dynamiczne, czyli trójwymiarowe. W jednej okładzinie zestawia się wtedy elementy o różnym stopniu wybarwienia lub drewno o różnej grubości i wykończeniu. W nowoczesnej dekoracji ścian można wykorzystać kawałki starych listewek boazerii. Można je pociąć na dowolną długość. Elementy klei się mocnym klejem montażowym, do cienkiej płyty drewnopochodnej, a następnie całą płytę przykleja do podłoża.
Sposób wykończenia boazerii drewnianej
Boazeria, która wykonana jest z gotowych desek warstwowych, paneli podłogowych albo płyt fornirowych nie domaga się wykańczania. Natomiast, płyty wiórowe lub sklejkę można polakierować lub pozostawić w wersji surowej. Zastosowane surowe drewno również będzie się naturalnie starzało, czyli szarzało i srebrzało. Można mu też nadać dowolny kolor. Jednym z częściej i chętniej stosowanych rozwiązań jest pomalowanie boazerii.
Kiedyś używano do tego bezbarwnego lakieru do drewna lub kryjących farb olejnych w kolorach drewnopodobnych. W tej chwili, wybór produktów jest znacznie większy. Można wybierać na przykład pośród specjalistycznych preparatów z serii Do It Yourself, przeznaczonych dla osób, które lubią same wykonywać prace wykończeniowe i renowacyjne. Warto szukać rozwiązań pozwalających na uzyskanie oryginalnych efektów designerskich. Można pomalować sklejkę emalią do drewna w ciekawym kolorze.
Wraz z tym, jak popularny stal się styl skandynawski oraz wnętrza nowoczesne producenci farb i lakierów zdecydowali się na białe i szare kolory. Bardzo popularne są też tonacje metaliczne. Do malowania boazerii używa się: lakierów, lazur, lakierobejcy, farb i emalii oraz olei. Trzy pierwsze produkty nadają się do stworzenia powłok transparentnych. Oznacza to, że na powierzchni widać będzie słoje. Farby i emalie nadają się z kolei do tworzenia powłok kryjących. Oleje podkreślają barwę drewna, lecz stosowane są rzadko. Do wykończenia boazerii używa się też wosków i farb do mebli. Wtedy uzyska się efekty dekoracyjne na powierzchniach drewnianych.
- Więcej o:
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach