Pionowe ogrody do domu i biura
Coraz popularniejsze staje się wykonywanie zielonych ścian w domu. Do ich wykonania konieczne jest posiadanie bujnych, wielogatunkowych kaskad kwiatów. Stworzenie ogrodu wertykalnego (pionowego) nie jest takie trudne do wykonania jak się wydaje. Pionowy ogród będzie idealną dekoracją ściany zarówno w domu jak i biurze. Jeśli uwielbiasz zieleń to wiesz, że wprowadza ona do wnętrza spokój, harmonię jak i równowagę.
Co to jest ogród wertykalny?
Ogród wertykalny to kaskada kwiatów swobodnie zwieszających się ze ściany, bez użycia tradycyjnych doniczek. Ogród pionowy składa się z dużego modułu, w którym znajdują się niewielkie cylindrowe otwory. Otwory muszą zostać zamocowane pod kątem, co umożliwia roślinom swobodnie opadać. Pionowa ściana ogrodu najczęściej wykonywana jest w kształcie prostokąta, co z kolei sprawia, że rośliny tworzą żywe dzieło sztuki. Oczywiście, może ona przybrać również inny kształt, w zależności od upodobań właściciela. Zwracamy również uwagę, że wszystkie ogrody pionowe wykonywane są indywidualnie, na zamówienie. Firmy oferujące wykonanie ogrodu wertykalnego proponują szeroki wybór roślinności, które pozwalają stworzyć zarówno małe jak i duże kompozycje. Wbrew panującemu przekonaniu okazuje się, że ogród wertykalny nie jest tak trudny w utrzymaniu. Posiada on specjalistyczny system nawadniający, który dzięki schodkowej strukturze ogrodu pozwala swobodnie przenikać wodzie do niższych warstw.
Jak zainstalować ogród pionowy?
Zamontowanie ogrodu na własną rękę nie jest trudne. W pierwszej kolejności należy zdecydować się na system montażowy, taki, który zapewni odpowiednią ekspozycję kwiatów i pnączy. Na rynku gotowe są moduły ścienne, w których otwory wystarczy umieścić rośliny. Samo wykonanie ogrodu jest proste. Dużo bardziej skomplikowane jest odpowiednie zabezpieczenie ściany, na której będzie znajdował się ogród przed wilgocią. Jednym ze sposobów jest zastosowanie warstwy ochronnej PCV. Dopiero po jej wykonaniu można wykonać moduł. Montując moduł musisz wziąć pod uwagę późniejsze obciążenie - woda wypełniona ziemią jak i rośliny będą sporym obciążeniem dla stelaża. Szacuje się, że jeden metr kwadratowy ogrodu pionowego może ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów.
Jakie rośliny sprawdzą się w ogrodzie wertykalnym?
Jak już wspominaliśmy, ogród wertykalny wyposażony jest w rurę nawadniającą dbającą o właściwe doprowadzenie wody do każdej rośliny. Dzięki systemowi pielęgnacja roślin jest niezwykle przyjemna i prosta. Pamiętajmy jednak, że samo nawadnianie roślin nie jest wystarczające. Warto od czasu do czasu zadbać o ich nawożenie. Dodatkowo, zaleca się zraszanie roślin wodną mgiełką. Wykonując ogród pionowy należy również pamiętać, że rośliny uwielbiają światło. Powinien on znajdować się, więc w miejscu nasłonecznionym. Jeśli jednak znajdzie się w miejscu, w którym słońce rzadko zaglądać warto zadbać o umieszczenie lamp symulujących światło słoneczne. Zabiegi te są niezbędne do zapewnienia roślinom zdrowego wzrostu. Wróćmy jednak do rodzaju roślinności - idealnie sprawdzą się rośliny pnące a więc bluszcz pospolity, figowiec pnący czy też syngonium. Warto również zadbać o obecność paproci i rozchodników. Wiele osób uważa również, że świetnie sprawdzają się rośliny ananasowate i bromeliowate.
W jakim pomieszczeniu ulokować ogród pionowy?
Tak naprawdę decyzja należy do Ciebie! Może on się znaleźć zarówno w salonie jak i w holu czy też łazience! Ogrody pionowe są wybierane najczęściej, jako uzupełnienie nowoczesnych wnętrz - idealne do wnętrz industrialnych, modernistycznych.
Jeśli jeszcze zastanawiasz się, czy ogród pionowy jest dobrym rozwiązaniem to zapewniamy Cię, że to najlepszy sposób na zagospodarowanie wolnej ścianki działowej!
- Więcej o:
Pomysły na odświeżenie mieszkania tanim kosztem
Kolor żółty - dotyk słońca we wnętrzach
Oświetlenie na szynoprzewodzie
Świece: ciepłe światło we wnętrzach
Dodatki, które dodają wnętrzu przytulności
Aranżacja małych wnętrz domowych
Zasłony we wnętrzach - o jakich zasadach pamiętać?
Najważniejszy jest szczegół - gniazdka i włączniki marki KOS