Okładzina korkowa - nowoczesna dekoracja ściany

Redakcja Pressland

Okładzina korkowa na ścianie to ostatni krzyk mody. Coraz więcej osób decyduje się na jej zastosowanie - pozwala nie tylko w wyjątkowy i oryginalny sposób ozdobić wnętrze, ale też wprowadzić do niego ciepły klimat. Tapeta korkowa dość często nazywana jest również boazerią korkową. Niewiele osób wie, że jej użycie na ścianach wiąże się nie tylko z zyskaniem pięknej dekoracji, ale rozwiązanie to ma też wiele innych zalet.

korek na ścianę okładzina korkowa okładzina z korka wykończeniem korkiem płyty z korka korek w rolce
Korek na ścianę
Fot. Wicanders

Korek na ścianę – co musisz o nim wiedzieć

Okładzina korkowa to niezwykle efektowna, ale i przytulna dekoracja ścian. Korek powstaje z kory rosnącej na wiecznie zielonych dębach korkowych, które w największej ilości można znaleźć na obszarze w pobliżu Morza Śródziemnego. Korek do Polski trafia, jednak z Portugali – to jego ojczyzna. Okładzina korkowa dostępna jest najczęściej w formie płytek – 30x60 bądź 30x90 cm. Nie muszą Państwo stawiać na tradycyjne, prostokątne kształty okładziny korkowej. W dzisiejszych czasach dostępna jest również w formie heksagonów, rombów czy też kropli. Bogaty wybór okładziny korkowej, pozwala wykończyć wnętrze w dowolny sposób – zarówno poprzez wykonanie dekoracji na całej ścianie, jak i na jej części. Osoby poszukujące nowoczesnych rozwiązań mogą również postawić na ażurową okładzinę korkową, obok której nie da się przejść obojętnie.

Skąd tak ogromna popularność okładziny korkowej?

Bez względu na kształt wybranego panelu bądź płytki korkowej, mają Państwo pewność, że jest to materiał niezwykle lekki. Z uwagi na niską wagę materiału, idealnie sprawdzi się on podczas wykonywania dekoracji ścian w każdym wnętrzu, bez obaw o zbyt mocne obciążenie konstrukcji ściany. Płytę korkową wyróżnia również wysoki współczynnik ciepła wynoszący około 0,040 W/(m*K). Ta zaleta korka czyni go niezwykle przydatną dekoracją ściany w sypialni, zwłaszcza w sytuacji, gdy jeden bok łóżka dotyka ściany – już nigdy więcej zimny mur nie będzie problemem. Korek będzie stanowił również świetną alternatywę dla łóżek bez zagłówka. Pamiętajmy, że korek chroni nie tylko przed chłodem, ale też wyróżniają go dobre właściwości akustyczne. Wszystko za sprawą specyficznej struktury odpowiadającej za pochłaniania fal dźwiękowych. Pod tym względem polecane są do wykończenia klatek schodowych, gdyż ograniczają pogłos i niesienie się dźwięku. Korek możesz również wykorzystać, jako sposób na wyciszenie pokoju dziecka uwielbiającego gry na instrumentach.  Korek ma wiele zalet – jedną z nich jest również antyelektrostatyczność – nie przyciąga on ani nie pochłania kurzu. Ta zaleta korka sprawia, że utrzymanie go w czystości jest proste i przyjemne. Warto również pamiętać, że korek jest materiałem w pełni naturalnym – wyróżnia go neutralność smaku i zapachu oraz brak niebezpiecznych substancji. Na sam koniec warto pamiętać, że korek jest materiałem dobrze znoszącym upływ czasu – proces jego starzenia jest długi i powolny.

Kolorowy korek na ścianę

Dzięki różnorodnym barwom, w jakich dostępny jest korek, można w prosty sposób całkowicie odmienić wygląd ścian i zmienić charakter wnętrza. Najbardziej znanym kolorem korka jest naturalny, ciepły odcień beżu. Do nowoczesnych wnętrz idealnie sprawdzi się rozbielony korek, a kolei w stonowanych wnętrzach warto postawić na brązy bądź rudości. Coraz częściej architekci stawiają na odważne, wręcz zaskakujące kolory jak róż czy zieleń. Część okładziny można zabarwić przy wykorzystaniu ekologicznych barwników. Jeśli zdecydujesz się na okładzinę korkową, pamiętaj, że musisz zadbać o jej odpowiednią ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Nowoczesne technologie pozwalają w dzisiejszych czasach uzyskać nie tylko kolorowy, ale też oryginalny korek z ciekawym wzorem. Istnieje możliwość wyboru korka wykończonego jedwabistą warstwą wierzchnią bądź poprzez wykończenie z efektem trójwymiaru. Wyobraź sobie, że możesz wybrać korek imitujący kamień – czy może być piękniejsze i praktyczniejsze wykończenie ściany?

Korek na ścianę - cena

Cena za korek o grubości 3 mm ma sporą rozpiętość. Najtańsze płyty o wymiarach 30 x 60 cm znajdziemy już za 7-25 zł/szt. Produkty z wyższej półki to koszt 90-160 zł/szt. Wszystko zależy od wyjątkowości wzorów, kolorów i tekstur.   

Korek na ścianę w rolce

Dostępne w sprzedaży maty z korka mają grubość 0,8-10 mmi szerokość 100 cm. Można jednak zamówić także rolki w nietypowej szerokości - 95, 120, 130, 140 oraz 150 cm. Czas realizacji takiego zamówienia wynosi około 4 tygodni.

Korek w rolce kupuje się na metry bieżące, ale sklepy internetowe oferują także usługę cięcia według potrzebnych wymiarów. Jedynym ograniczeniem jest tylko to, że jeden z wymiarów nie może przekroczyć 100 cm.

korek na ścianę okładzina korkowa okładzina z korka wykończeniem korkiem płyty z korka korek w rolce
Korek na ścianę
Fot. Wicanders

Jak kłaść korek na ścianę?

Korek w płytach przykleja się do ścian. Krawędzie płytek mogą być proste lub fazowane. Te pierwsze pozwalają uzyskać niemal jednolitą powierzchnię bez widocznego klejenia.

Do montażu stosuje się specjalnie do tego przeznaczony klej ekologiczny, na bazie wody, bez dodatku rozpuszczalników, dzięki czemu jego nakładanie jest ekspresowe, a pomieszczenia w których się go stosuje nie wymagają wielogodzinnego wietrzenia jak w przypadku klejów rozpuszczalnikowych. Najlepiej kupować go w sklepach razem z korkiem. Aby kupić odpowiednią ilość, trzeba znać jedynie powierzchnię, która ma być wykończona tym materiałem. Przyjmuje się, że na każdy 1 m2 korka potrzeba około 0,2 kg kleju. Zamiast kleju do korka do montażu można także zastosować popularne kleje montażowe lub silne lepiszcza do drewna, najlepiej te, które od razu wiążą.

Korek dobrze jest rozpakować i położyć w pomieszczeniu, w którym będzie montowany na 2-3 dni przed klejeniem. Zmniejszy to prawdopodobieństwo powstania znacznych szczelin na łączeniach korka. Przed rozpoczęciem prac warto zabezpieczyć podłogę.

Na ścianach o dużej powierzchni najlepiej zacząć układanie korka od środka. Dzięki temu łatwo będzie zachować pion i poziom. Korek dobrze jest docinać bezpośrednio na ścianie  lub po dokładnym wymierzeniu na specjalnie przygotowanym twardym podłożu.

Klej nanosi się na płytę z korka i na ścianę. Trzeba przy tym uważać, aby nie pobrudzić korka i innych powierzchni. Każdą płytę mocuje się bezpośrednio po naniesieniu kleju, dociska wałkiem do tapet i ewentualnie dobija w narożnikach młotkiem stolarskim.

Inaczej montuje się korek w rolce. Jest to  okładzina na samoprzylepnej taśmie, którą klei się jak tapetę, przestrzegając zaleceń producenta.

Powierzchnię z korka najczęściej pozostawia się bez wykończenia, ale można ją również dowolnie pomalować farbą, lakierem lub bejcą, podkreślając lub minimalizując strukturę korka.

korek na ścianę okładzina korkowa okładzina z korka wykończeniem korkiem płyty z korka korek w rolce
Korek na ścianę
Fot. Shutterstock.com

Skomentuj:

Okładzina korkowa - nowoczesna dekoracja ściany