Okładzina korkowa - nowoczesna dekoracja ściany

Redakcja Pressland

Okładzina korkowa na ścianie to ostatni krzyk mody. Coraz więcej osób decyduje się na jej zastosowanie - pozwala nie tylko w wyjątkowy i oryginalny sposób ozdobić wnętrze, ale też wprowadzić do niego ciepły klimat. Tapeta korkowa dość często nazywana jest również boazerią korkową. Niewiele osób wie, że jej użycie na ścianach wiąże się nie tylko z zyskaniem pięknej dekoracji, ale rozwiązanie to ma też wiele innych zalet.

Bez względu na kształt wybranego panelu bądź płytki korkowej, mają Państwo pewność, że jest to materiał niezwykle lekki.
Bez względu na kształt wybranego panelu bądź płytki korkowej, mają Państwo pewność, że jest to materiał niezwykle lekki.
Fot. Shutterstock

Korek na ścianę, – co musisz o nim wiedzieć

Okładzina korkowa to niezwykle efektowna, ale i przytulna dekoracja ścian. Korek powstaje z kory rosnącej na wiecznie zielonych dębach korkowych, które w największej ilości można znaleźć na obszarze w pobliżu Morza Śródziemnego. Korek do Polski trafia, jednak z Portugali – to jego ojczyzna. Okładzina korkowa dostępna jest najczęściej w formie płytek – 30x60 bądź 30x90 cm. Nie muszą Państwo stawiać na tradycyjne, prostokątne kształty okładziny korkowej. W dzisiejszych czasach dostępna jest również w formie heksagonów, rombów czy też kropli. Bogaty wybór okładziny korkowej, pozwala wykończyć wnętrze w dowolny sposób – zarówno poprzez wykonanie dekoracji na całej ścianie, jak i na jej części. Osoby poszukujące nowoczesnych rozwiązań mogą również postawić na ażurową okładzinę korkową, obok której nie da się przejść obojętnie.

Skąd tak ogromna popularność okładziny korkowej?

Bez względu na kształt wybranego panelu bądź płytki korkowej, mają Państwo pewność, że jest to materiał niezwykle lekki. Z uwagi na niską wagę materiału, idealnie sprawdzi się on podczas wykonywania dekoracji ścian w każdym wnętrzu, bez obaw o zbyt mocne obciążenie konstrukcji ściany. Płytę korkową wyróżnia również wysoki współczynnik ciepła wynoszący około 0,040 W/(m*K). Ta zaleta korka czyni go niezwykle przydatną dekoracją ściany w sypialni, zwłaszcza w sytuacji, gdy jeden bok łóżka dotyka ściany – już nigdy więcej zimny mur nie będzie problemem. Korek będzie stanowił również świetną alternatywę dla łóżek bez zagłówka. Pamiętajmy, że korek chroni nie tylko przed chłodem, ale też wyróżniają go dobre właściwości akustyczne. Wszystko za sprawą specyficznej struktury odpowiadającej za pochłaniania fal dźwiękowych. Pod tym względem polecane są do wykończenia klatek schodowych, gdyż ograniczają pogłos i niesienie się dźwięku. Korek możesz również wykorzystać, jako sposób na wyciszenie pokoju dziecka uwielbiającego gry na instrumentach.  Korek ma wiele zalet – jedną z nich jest również antyelektrostatyczność – nie przyciąga on ani nie pochłania kurzu. Ta zaleta korka sprawia, że utrzymanie go w czystości jest proste i przyjemne. Warto również pamiętać, że korek jest materiałem w pełni naturalnym – wyróżnia go neutralność smaku i zapachu oraz brak niebezpiecznych substancji. Na sam koniec warto pamiętać, że korek jest materiałem dobrze znoszącym upływ czasu – proces jego starzenia jest długi i powolny.

Kolorowy korek na ścianę

Dzięki różnorodnym barwom, w jakich dostępny jest korek, można w prosty sposób całkowicie odmienić wygląd ścian i zmienić charakter wnętrza. Najbardziej znanym kolorem korka jest naturalny, ciepły odcień beżu. Do nowoczesnych wnętrz idealnie sprawdzi się rozbielony korek, a kolei w stonowanych wnętrzach warto postawić na brązy bądź rudości. Coraz częściej architekci stawiają na odważne, wręcz zaskakujące kolory jak róż czy zieleń. Część okładziny można zabarwić przy wykorzystaniu ekologicznych barwników. Jeśli zdecydujesz się na okładzinę korkową, pamiętaj, że musisz zadbać o jej odpowiednią ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Nowoczesne technologie pozwalają w dzisiejszych czasach uzyskać nie tylko kolorowy, ale też oryginalny korek z ciekawym wzorem. Istnieje możliwość wyboru korka wykończonego jedwabistą warstwą wierzchnią bądź poprzez wykończenie z efektem trójwymiaru. Wyobraź sobie, że możesz wybrać korek imitujący kamień – czy może być piękniejsze i praktyczniejsze wykończenie ściany?

Skomentuj:

Okładzina korkowa - nowoczesna dekoracja ściany