Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?

ES

Jeśli chcemy się dobrze czuć, wydajnie pracować i efektywnie wypoczywać, musimy mieć zapewnioną odpowiednią dawkę światła, także sztucznego. Zaplanujmy je tak, by pasowało do funkcji pomieszczenia.

Nowoczesne oświetlenie salonu
Oświetlenie pełni funkcję nie tylko użytkową, lecz także dekoracyjną
Active Jet

Jaką barwę może mieć światło?

Ciepłe światło tworzy w salonie relaksujący nastrój, natomiast zbyt zimne
i jasne odbiera nam poczucie komfortu. Oświetlenie ogólne powinna charakteryzować niska temperatura barwowa, oświetlenie do pracy– znacznie wyższa, tym samym chłodniejsza, co ułatwia koncentrację i pobudza umysł do działania. Temperaturę barw światła wyraża się w Kelwinach. Im wyższa temperatura – tym bielsze światło. Przyjmuje się, że światło ciepłe to takie, którego temperatura nie przekracza 3000 K,
co sprzyja odpoczynkowi i daje wrażenie przytulnego wnętrza, a to jest zalecane w sypialniach i salonach. Powyżej tej temperatury barwy, aż do 5300 K, to światło neutralne, jednocześnie dość chłodne, przez co chętnie wykorzystuje się je w biurach. Jeszcze wyższa temperatura barwowa – czyli powyżej 5300 K – to barwy zdecydowanie zimne, o poświacie wpadającej w niebieski odcień. Co ciekawe, jest to barwa światła najbardziej zbliżona do naturalnej barwy intensywnego światła słonecznego. Światło prawidłowo oddające barwy we wnętrzu zapewnia większy komfort jego użytkownikom i atrakcyjny wygląd pomieszczenia.

Lampa do czytania
Barwa światła powinna pasować do rodzaju czynności, które wykonujemy w danym pomieszczeniu
Dutchhouse
Lampa stojąca do salonu
Nastrojowe światło przyda się, kiedy oglądamy ulubiony serial
Ikea
Lampa nad stołem
Oświetlenie nad stołem sprawi, że spożywanie posiłków będzie miało odpowiednią oprawę
Ikea

Salon w pełnym świetle

Tu możemy łączyć światło ogólne z miejscowym, a także zastosować regulację natężenia oświetlenia, dzięki czemu będziemy mogli swobodnie tworzyć nastrój w pomieszczeniu. Duże, wiszące lampy sprawdzą się jako podstawowe źródło światła, usytuowane w centralnym punkcie pokoju, a podłogowe i stołowe dodatkowo rozświetlą wnętrze, dlatego warto ustawić je w obszarach najbardziej zaciemnionych. Lampy podłogowe emitują dużo światła, głównie ku sufitowi, co daje efekt delikatnej poświaty, odpowiedniej np. podczas oglądania telewizji. Ponadto takie konstrukcje często mają regulowane ramię z punktowym źródłem światła.
Warto też rozważyć montaż kinkietów. Dopasowanie ich do reszty elementów wnętrza stworzy ciekawą aranżację, uatrakcyjniając ściany. Do wyboru mamy modele, których światło skierowane jest bezpośrednio w górę i takie, których klosz zwrócony jest w dół. Jeśli chodzi o oświetlenie dekoracyjne, najpowszechniejsze jest oświetlenie wieszane nad obrazami, paski LED (doskonale sprawdzają się jako podświetlenie wnęk, półek) i wszelkiego rodzaju światło do zaakcentowania elementów pomieszczenia.

Lampa podłogowa w salonie
Lampa stojąca oświetla wybrany fragment pomieszczenia
Ikea
Nowoczesne oświetlenie w salonie
Designerskie oprawy pasują do nowoczesnych salonów
Active Jet
Oświetlenie salonu
Kilka punktowych lamp na suficie oświteli wybrane strefy
AQForm

Funkcjonalne światło w kuchni

To pomieszczenie wymaga funkcjonalnego oświetlenia, które powinno być zlokalizowane w strefach roboczych, czyli tam, gdzie przygotowujemy posiłki. Odpowiednie będą lampy punktowe, montowane w suficie, pod szafkami wiszącymi lub bezpośrednio nad blatem. Typowym rozwiązaniem są oprawy halogenowe w postaci pojedynczych oczek, listew, trójkątów albo oprawy na świetlówki liniowe w różnych długościach.
Kolejnymi miejscami, które warto doposażyć w światło punktowe, są kuchenka oraz zlewozmywak. Nad zlewozmywakiem można zaplanować wiszącą lampę lub jeszcze jedno światło punktowe, natomiast za oświetlenie kuchenki najczęściej odpowiada okap, który ma wbudowane lampki. Główne oświetlenie stosujemy zwykle na środku pomieszczenia. Ale można też zawiesić kilka takich samych lamp obok siebie nad blatem stołu lub barku, czyli w miejscu, w którym najczęściej spożywamy posiłki. Taki układ zyskuje ostatnio na popularności, dodając wnętrzom elegancji. Ciekawym rozwiązaniem jest też półka wisząca bezpośrednio nad wyspą kuchenną, uzupełniona o lampy, umieszczone dookoła niej, która nie tylko doświetli wyspę, ale też może posłużyć jako oświetlenie główne.

Panel oświetleniowy w kuchni
Panel pod szafką doskonale oświetli blat kuchenny
Active Jet
Lampa wisząca w kuchni
Lampa wisząca nad stołem tworzy przytulny klimat w kuchni
Ikea
Lampa wisząca w kuchni
Dzięki oświetleniu możemy wyodrębnić strefy w pomieszczeniu
Ikea

Światło do snu

W sypialni światło powinno być ciepłe i przytulne. To często połączenie kinkietów ściennych, lampek nocnych, lamp podłogowych, coraz rzadziej natomiast oświetlenia sufitowego. Ciekawe rozwiązanie to zamontowanie podświetlanych półek, które dają delikatną poświatę.
Zadbanie o doświetlenie strefy sypialnianej to podejście praktyczne, ponieważ to tu najczęściej spędzamy czas na czytaniu. W tym wypadku warto przemyśleć, czy lepsze będą stołowe lampki nocne, czy kinkiety tuż przy ramie łóżka. Przydatną funkcją będzie możliwość regulacji natężenia światła. Lampy podłogowe zwykle mają wbudowane ściemniacze, w przypadku oświetlenia sufitowego i ściennego  konieczna będzie wymiana tradycyjnego łącznika na ściemniacz.

Designerska lampa wisząca
Designerska lampa powinna pasować do wystroju sypialni
Active Jet
Lampa podłogowa w sypialni
Lampa podłogowa przyda się do wieczornej lektury
Active Jet
Oświetlenie naścienne w sypialni
W sypialni sprawdzi się również oświetlenie ścienne
AQForm

Dobrze oświetlona łazienka

Wybór odpowiedniego oświetlenia łazienkowego nie jest zadaniem łatwym i wymaga specjalistycznej wiedzy. Warto tę kwestię skonsultować ze specjalistą, który podpowie, jakimi zasadami kierować się, dobierając lampy do pomieszczenia, w którym panuje wilgoć, często brak naturalnego źródła światła, a główną rolę odgrywają względy bezpieczeństwa, związane z bezpośrednim sąsiedztwem wody. Planując oświetlenie łazienkowe, warto uwzględnić różne typy lamp: oprawy sufitowe, punktowe oraz oświetlenie dekoracyjne. Tego typu różnorodność pozwoli na dopasowanie natężenia światła do potrzeb użytkownika, a oprawy dekoracyjne dodadzą łazience elegancji
i stylu

Oświetlenie w łazience
Dobrze oświetlona łazienka zapewnia komfort korzystania z tego pomieszczenia
Active Jet
Oświetlenie w łazience
Warto zadbać o dobre światło w okolicy lustra
Active Jet
Oświetlenie łazienkowe
Nowoczesne oświetlenie jest też ozdobą wnętrza
Ikea

Skomentuj:

Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?