Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Australijska iluminacja

Agata Ziółkiewicz

Lampy Marca Pascala to przedmioty użytkowe, ale i zarazem małe dzieła sztuki.

lampa Orchid; projekt: Marc Pascal
lampa Orchid; projekt: Marc Pascal
fot.www.marcpascal.com
Charakteryzuje je zmysłowa linia, żywe kolory, delikatność materii i swego rodzaju figlarność. To zabawa światłem i cieniem, barwą, ruchem. Lampa o niezwykłej nazwie Eyoi Yoi przypomina piękny kwiat do którego skuszone kolorem i zapachem przyleciało mnóstwo motyli. Lampa powstała z inspiracji naturą, choć nie były to motyle, ale spadające z drzew jesienne liście. Xploff to według projektanta próba uchwycenia momentu wielkiego wybuchu, a biała Accacia zainspirowana została halucynogennymi właściwościami tej rośliny. Zwieńczeniem serii lamp jest Orchid - piękna lampa przywołująca na myśl niezwykłe kwiaty orchidei. Kolor, wzór, nakładające się na siebie elementy tworzą delikatny bukiet, który prezentuje się nieco odmiennie w zależności od tego, czy lampa jest zapalona czy nie. Niezapalona może stanowić przedmiot kontemplacji, zapalona wprowadza magiczny nastrój rzucając wielobarwne cienie na ściany pokoju.
 
Nieco odmiennej natury są lampy z serii Uleabe oraz Worvo. Nakładające i przeplatające się paski celebrują kobiece kształty. Większość lamp Pascala jest dostępna w kilku wersjach. W ofercie są lampy stołowe, wiszące i stojące. Istnieje możliwość zmiany i wyboru kolorów lampy. Większość produktów robiona jest ręcznie. Wyjątkowość przedmiotów zaprojektowanych przez Marca Pascala polega na ich oryginalności, a także na jakości zastosowanych przezeń materiałów i na sposobie w jaki zostały twórczo przekształcone. Marc Pascal bowiem to artysta i projektant w jednej osobie. Pochodzi z Melbourne. Projektuje od ponad piętnastu lat. Drogę do zawodu rozpoczął od studiów na wydziale projektowania przemysłowego, by później przez kilka lat terminować w firmie Schiavello - jednej z wiodących na rynku australijskim, specjalizującej się w tworzeniu oświetlenia.
 
Od 1994 roku pracuje na własny rachunek. Założył własne studio. Zajmuje się przede wszystkim projektowaniem i produkcją lamp, ale interesuje go też ceramika. Czas spędzony w pracowni dzieli pomiędzy pracę a poszukiwanie nowych pomysłów i technik, testowanie nowych materiałów oraz kreatywne dyskusje i współpracę z innymi projektantami. Swoje prace prezentuje zarówno w galeriach sztuki jak i na targach poświęconych designowi czy wyposażeniu wnętrz.

Skomentuj:

Australijska iluminacja