Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Design dziś: Ionna Vautrin

Agata Ziółkiewicz

Czy przemysłowy pejzaż może stać się inspiracją? Jeśli ma się wystarczająco dużo wyobraźni i talentu to odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Tak, (post)industrialny świat też może być interesujący i to wcale nie poprzez swoją brzydotę.

Dymy z kominów, pojemniki na paliwo, krajobraz rafinerii. Gdy przyjrzeć się dokładniej pracom Vautrin widać w nich cały przemysłowy świat, ale w wersji bardzo estetycznej i wysublimowanej. Ionna Vautrin, młoda projektantka francuska, dzięki swojej wrażliwości nawet tak nieciekawe obiekty potrafi przekształcić w formy zaskakujące i miłe dla oka. Fabbrica del vapore to seria szklanych wazonów. Z czarnej bazy niczym z komina wylatuje kolorowy dym: żółty, niebieski, czerwony. Donges to swego rodzaju mikro-architektura powstała z fascynacji rafinerią - kolorowe klosze są ozdobne, mogą być też wazonem czy też służyć ekspozycji pięknych drobiazgów. Bovisa to seria nietypowych wazonów połączonych z metalową kratką, która daje nowe możliwości przy kompozycjach kwiatowych. Inspiracja? Zbiorniki na gaz.

Ale Vautrin projektuje też oświetlenie, które również zdradza przemysłową proweniencję. Lampy Moais dla Tools Galerie wyglądają niczym kominy, z których wylatuje biały dym. (Choć może są to drzewa?) Także najnowszy projekt - lampa Binic dla Foscarini, wyróżniona nagrodą Wallpaper* (Wallpaper* Design Award 2011) - to małe dzieło sztuki użytkowej powstałe z zapatrzenia się na nadmorski pejzaż. A nazwa Binic zapożyczona została od latarni morskiej w Bretanii skąd pochodzi Vautrin. Skąd takie pomysły na przedmioty? Z bystrej obserwacji otaczającego świata. I z braku obaw, że się nie spodoba.

Eksperymentowania z formą i testowania pomysłów projektantka uczyła się z całą pewnością w trakcie współpracy z włoską firma Industreal, która zachęca do twórczych poszukiwań. Dla Industreal stworzyła wraz z Guilliamem Delvigne kilka niezwykle oryginalnych porcelanowych i szklanych naczyń. Ciekawa i odważna forma, zabawa fakturą, niebanalne pomysły. W 2008 roku zaprojektowała (również z Guillaumem Delvigne) na targi w Mediolanie Industreal Overture - prezentację firmy. Zajęła się koncepcją scenografii, opracowała graficznie identyfikację wizualną i katalog. W swojej niedługiej karierze Vautrin doskonale wybiera nazwiska i marki: pracowała dla firmy Camper, współpracowała z braćmi Bouroullec i jednocześnie udoskonalała własne projekty m.in. dla Industreal, Foscarini czy Wallpaper*.

Ionna Vautrin mieszka i pracuje w Paryżu. Projektuje szkło, ceramikę, lampy i inne przedmioty użytkowe. Jej pomysły na przedmioty są oryginalne i świeże. Ostatnio coraz śmielej rusza na podbój świata sama i projekty sygnuje już tylko własnym nazwiskiem. I słusznie, bo jest to nazwisko, które już niebawem będzie należało do tych najbardziej liczących się w świecie designu. Potwierdza to tegoroczna nagroda magazynu Wallpaper* za lampkę Binic, warto więc przyglądać się uważnie kolejnym projektom francuskiej artystki.

Industreal - projektowanie bez ograniczeń
Design dziś: bracia Bouroullec
Design dziś: Form Us With Love

Skomentuj:

Design dziś: Ionna Vautrin