Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bombki choinkowe od polskich producentów

Monika Grabowska

Zobacz jak pięknie możesz ozdobić choinkę.

Często słyszę, że Polacy nie produkują nic swojego, że jeżeli coś powstaje na terenie naszego kraju, to są to technologie i wzornictwo stworzone przez inżynierów i projektantów z innych krajów, że produkty mają obcojęzyczne marki, a nasz naród nie potrafi stworzyć nic, z czego bylibyśmy dumni, z czym bylibyśmy kojarzeni. Nie przesadzałabym z tym narzekaniem.

Jest twórczość z której jesteśmy znani na całym świecie a której nie dostrzegamy, są dziedziny w których jesteśmy dobrzy. Jest to np. wytwarzanie szklanych bombek choinkowych. Te ręcznie malowane ozdoby są wysyłane z Polski do wielu krajów na świecie.

Dlaczego są tak mało popularne w Polsce? Może przez cenę? W marketach można bardzo tanio kupić plastykowe bombki z Azji, udające szklane, tradycyjne wyroby. Jednak to nie to samo co bombki o pięknym połysku, na których ozdabiająca je nierówna linia szlaczków zdradza, że malowana była przez rękę ludzką. Tak jak w meblach detale (uchwyty, zawiasy, rodzaj materiału) świadczą o jakości mebla, tak w dekoracjach materiał, kolorystyka, proporcje, tradycyjne wzory świadczą o wartości ozdoby.

Do wyboru są różne wielkości bombek: od niewielkich, wielkości piłeczki pingpongowej, do ogromnych, często ozdobionych kolorowym malunkiem, przedstawiającym polski, zimowy pejzaż lub postaci świętego Mikołaja, aniołów czy Świętej Rodziny.

Bombki choinkowe są ozdabiane nie tylko tradycyjnie. W kolekcjach pojawiają się np. bombki pokryte sztuczną biżuterią, dodatkami pasmanteryjnymi, czy nawet kryształkami Swarovskiego. Firma, w ramach promocji, może umieścić swoje logo na ozdobach ze szkła i bombki podarować swoim klientom. Producenci ozdób szklanych oferują możliwość stworzenia bombek według projektów klienta. Również dotyczy to formówek, czyli szklanych bombek w formie bałwana, choinki, Mikołaja. Formówki mogą przybrać kształt np. telefonu, samochodu czy domku. Dzięki temu firmy telefoniczne, motoryzacyjne, architektoniczne itd. mogą podarować swoim klientom wyjątkowe prezenty świąteczne, ozdobione dodatkowo firmowym logo.

Bombki choinkowe poza estetycznymi walorami, mają dodatkową wartość- zazwyczaj są ręcznie tworzone i ozdabiane. Rękodzieło będzie coraz bardziej cenione. Tak przynajmniej możemy tłumaczyć sobie zakupy pięknych i kosztownych ozdób świątecznych - jako swego rodzaju inwestycję

Trochę historii

Bombki są produkowane od ponad 160 lat. Zdobimy nimi drzewka Bożonarodzeniowe od czterdziestych lat XIX-tego wieku. Za ojca tej ozdoby uważa się Niemca- Hansa Greinera. Podobno zaczął tworzyć szklane bombki, kiedy nie miał pieniędzy na tradycyjne ozdoby choinkowe: cukierki, orzechy i jabłka (historia na podstawie Wikipedii).

Skomentuj:

Bombki choinkowe od polskich producentów