Dwukolorowe kuchnie pokonują nudę

Monika Grabowska

Zobacz galerię dwukolorowych kuchni.

6566689 https bi
fot. ernestomeda.it

 

 

Kuchnia to centralne pomieszczenie domu. To tutaj koncentruje się życie rodzinne. Tu również często spędzamy czas z przyjaciółmi. Pomieszczenie to działa na wielu ludzi jak magnes. Nierzadko przecież zdarza się sytuacja, gdy podczas imprezy nasi goście migrują z salonu do kuchni. Z uwagi na rolę jaką kuchnia odgrywa w życiu codziennym i towarzyskim chętnie eksponujemy i urządzamy to wnętrze. Coraz częściej próbujemy nadać mu unikatowego charakteru, albo ożywić je i rozweselić. Aby osiągnąć te cele wprowadzamy do kuchni kolory. A ponieważ kolorystyczny miszmasz może z lekka przytłaczać projektanci proponują kuchnie dwu- i trójkolorowe.

 

Coraz większą popularność zyskują kuchnie nowoczesne, w których meble maja zdecydowane kolory. Do barwnych frontów takich mebli często dobierane są równie kolorowe blaty robocze oraz stoły. Częstokroć te ostatnie elementy umeblowania mocno kontrastują z kolorystyką drzwiczek. Na przykład, szafki o czerwonych frontach kontrastują z sąsiadującą nieopodal zieloną wyspą. Częściej jednak kolor łączy się z bielą. Dzięki takiemu połączeniu kuchnia nie przytłacza krzykliwością, a jednocześnie pozwala na uniknięcie monotonii.

Kolorami często zestawianymi z bielą są zielony, pomarańczowy, czerwony oraz szafirowy. Również czerń i biel królują dziś w nowoczesnych kuchniach.

 

Moda na kolor w kuchni nie ogranicza się wyłącznie do blatów roboczych, stołów i frontów mebli. W sklepach dostaniemy również stylizowane na lata '50 kolorowe lodówki, a nawet piekarniki i zmywarki. Tak więc kontrasty kolorystyczne nie dotyczą jedynie szafek i blatów.

 

Decydując się na meble, które mają ożywić naszą kuchnię i nadać jej oryginalności, pamiętajmy jednak, że zakup kolorowych szafek i sprzętów kuchennych jest ryzykowny, ponieważ takie intensywne kolory mogą się szybko znudzić. Czasami, aby ożywić wnętrze oraz nadać mu unikalnego charakteru wystarczy wprowadzić mocny akcent w postaci kolorowej ściany, podłogi, czy przedmiotów designerskich.

 

Jeśli chodzi o kuchnie tradycyjne, to tu częściej spotykamy szafki wykonane z drewna, blaty w naturalnej kolorystyce, a  kolor wprowadzany jest na ścianę, czy płytki.

 Projektanci często bawią się czernią i bielą, dzięki którym nadają kuchni elegancji, wytworności i spokoju. Dodatkowo takie minimalistyczne kuchnie stwarzają przestrzeń do eksponowania bardziej wyrazistych elementów. Wyobraźmy sobie na przykład jak efektownie może wyglądać w takiej surowej kuchni zwykła misa, wypełniona po brzegi czerwonymi lśniącymi jabłkami.

 

 

Monika Grabowska

 

Zobacz także:

Jak wybrać stół do kuchni?

Blaty kuchenne i łazienkowe

Pomysł na małą kuchnię

Skomentuj:

Dwukolorowe kuchnie pokonują nudę