Mieszkanie w Warszawie pełne młodej sztuki - 62 m kw.

red.

Przenikające się przestrzenie i biel stanowiąca tło dla kolekcji obrazów. W tym wnętrzu sztuka jest równie ważna dla aranżacji co meble i inne elementy wyposażenia.

aranżacja wnętrz, jasne mieszkanie, skandynawski styl
Mieszkanie w Warszawie - 62 m2; proj. Tatemono
fot. Piotr Antonów

Mieszkanie na terenie warszawskiej Olszynki Grochowskiej zaprojektowała pracownia architektoniczna Tatemono. Na 62 m kw. mieści się pokój dzienny z kuchnią, sypialnia, pokój do pracy i łazienka.

Przestrzenie poszczególnych pomieszczeń przenikają się przez pęknięcia i otwory w ścianach. Z pokoju dziennego można wyjrzeć przez okno w gabinecie, z gabinetu wejść do sypialni a wyjść z niej z drugiej strony. Tylko łazienka pozostała całkowicie odrębna i to do niej prowadzą jedyne w mieszkaniu standardowe drzwi z klamką, za to o wyjątkowej formie. Ruchome białe fragmenty ścian pozwalają otwierać lub przymykać wnętrza według potrzeb. Po zamknięciu pozostają niewidoczne.

Mieszkanie jest bardzo dobrze nasłonecznione - światło towarzyszy mieszkańcom z 3 stron świata - od wschodu aż do późnego zachodu. 3 metrowa wysokość pomieszczeń oraz duże przeszklenia pozwalają wędrować słońcu po wnętrzu w rytmie dnia.

Dominującym kolorem w mieszkaniu jest biel. Pojawia się na ścianach, niemal na wszystkich meblach, zabudowie kuchni i łazienki, jest tłem dla codziennego życia. Stanowi ona również doskonałe tło dla kolekcji młodej sztuki, która zagościła na ścianach.

Prawie wszystkie meble zostały wykonane na zamówienie wg projektu mieszkańców. Np. dębowy 2,5 metrowej długości stół organizujący przestrzeń pokoju dziennego i skromnej, z założenia niewidocznej kuchni. Modułowa sofa w zależności od potrzeby jest mniejsza lub większa - po zsunięciu wszystkich elementów staje się 4 metrową powierzchnią do spania.

Monochromatyczna łazienka z dużym oknem pełni również funkcję pralni i suszarni. Wszystkie sprzęty ukryto jednak skutecznie za perforowaną, otwieraną płaszczyzną.

Wiosną, latem i jesienią powierzchnia mieszkania powiększa się dwukrotnie o przyległy ogródek z dużym, drewnianym tarasem będącym przedłużeniem loggii.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA>>

Skomentuj:

Mieszkanie w Warszawie pełne młodej sztuki - 62 m kw.