10 najciekawszych polskich mieszkań, które pokazywaliśmy w 2015 roku [PRZEGLĄD]
W 2015 roku pokazaliśmy Wam wiele ciekawych mieszkań z całej Polski. Przyszedł czas na podsumowanie. Zobaczcie nasz subiektywny wybór 10 najlepszych realizacji i... wybierzcie swoją ulubioną!
Nowoczesne mieszkanie w Katowicach
Nasz ranking rozpoczyna nowoczesne mieszkanie na osiedlu Bażantowo w Katowicach, zaprojektowane przez pracownię MUSK Collective Design. Wnętrza są bardzo jasne. Biel ścian i mebli świetnie kontrastuje z czarną podłogą. Całość przełamano niebieskimi i żółtymi dodatkami.
Salon połączony jest z aneksem kuchennym. Również i tu, między kuchennymi szafkami o białych, błyszczących frontach, pojawia się żółty, słoneczny kolor. Salon robi spore wrażenie. Architekci świetnie wykorzystali przestrzeń pod oknami, tworząc dwa wygodne "kąciki" do czytania.
Plus za polski design, który pojawia się w tym wnętrzu. Żółty "dmuchany" stołek Plopp to projekt Oskara Zięty.
Mieszkanie w duchu vintage na warszawskim Muranowie
Na warszawskim Muranowie, znajduje się 54-metrowe, bardzo ciekawe mieszkanie, zaprojektowane przez pracownię architektoniczną Dagmary Zawadzkiej. Mieszkanie jest ciepłe i przytulne. Urządzono je w duchu vintage, z meblami z lat 60, którym dane zostało nowe życie, w ciepłych kolorach żółcieni i błękitu. Duże wrażenie robi stary parkiet, który poddano renowacji.
Właściciele mieszkania są zżyci ze stolicą. Nieprzypadkowo na ścianie w sypialni umieszczono czarno-białą fototapetę z Pałacem Kultury i Nauki. Inne zdjęcie znajduje się w holu.
We wnętrzach dominuje biel, którą przełamano stylowymi dodatkami. Jedną ze ścian zdobi wydobyta spod tynku, starannie oczyszczona cegła. Ściana ta świetnie komponuje się z jasnymi kolorami.
Mieszkanie czteroosobowej rodziny w Gdyni
Mieszkanie w Gdyni zostało zaprojektowane przez mgr. inż. Arch. Annę Marię Sokołowską z Pracowni Projektowej Dragon Art, we współpracy z mgr. inż. Arch. Martą Piątkowską. Powstało z dwóch połączonych ze sobą mniejszych mieszkań, co dało powierzchnię ponad 100 metrów kwadratowych.
Główna osią komunikacyjną mieszkania jest długi korytarz wraz z częścią wejściową. Ważnym elementem dekoracyjnym jest mozaika firmy Bisazza, która robi niesamowite wrażenie. Dzięki dużym taflom luster na przeciwległej ścianie jest widoczna z każdej sypialni. Z korytarza mamy dostęp do 3 sypialni i 2 łazienek oraz do części dziennej z jadalnią i aneksem kuchennym.
Mieszkanie na poddaszu starej kamienicy w Krakowie
Mieszkanie znajduje się na poddaszu stuletniej kamienicy na krakowskim Salwatorze. Posiada charakterystyczne dla poddaszy "skosy", drewniane konstrukcje dachowe i ceglane ściany. Projektanci wyeksponowali wszystkie oryginalne elementy, wprowadzając do wnętrza nieco modernistycznego stylu.
Wnętrza mają otwarty charakter. Wydzielono jedynie garderobę oraz kącik gospodarczy. Świetnie wygląda też wewnętrzny balkon. Aby go stworzyć, trzeba było ująć nieco metrażu z mieszkania. Było warto! Miejsce to kojarzy nam się z hiszpańskim, gorącym latem...
Kolorowe mieszkanie we Wrocławiu
Niewielkie mieszkanie we Wrocławiu stworzyły projektantki z biura Lemur Architekci. Mieszkanie miało podłużny kształt i było doświetlone tylko jednym dużym oknem. Chcąc zachować światło dzienne w części najbardziej oddalonej od okna, nie można było podzielić pomieszczenia pełnymi ściankami. Jednocześnie właścicielce bardzo zależało na wyodrębnieniu części nocnej. Kompromis w tej kwestii udało się osiągnąć montując przesuwną ażurową ściankę.
Mieszkanie w Elblągu z historią w tle
Najpierw był osobliwy spadek po dziadku - dębowe drewno. Potem narodził pomysł na jego wykorzystanie. Inwestorzy z Elbląga postanowili cenną pamiątkę wkomponować we wnętrza ich nowego, rodzinnego lokum. Z pomocą przyszli im projektanci z Ministerstwa Spraw we Wnętrzach - Marcin i Magda Konopka. W efekcie powstało mieszkanie z dębową duszą.
Kluczową rolę w projekcie nazwanym Grand Oak House odgrywa dąb. Sęki, przebarwienia, rysunek usłojenia - przepiękna, autentyczna struktura drewna nadała przestrzeniom charakterystyczny klimat i ton kolorystyczny. W nowoczesny wystrój wkomponowano dębowy stół, szafki, regały, konsolę, elementy stolarki i wiele innych mebli.
Mieszkanie trzyosobowej rodziny w Gdańsku
Mieszkanie w Gdańsku zostało zaprojektowane przez Monikę Potorską, Andrzej Kondratowicza i Annę Haśkiewicz, zgodnie ze zróżnicowanymi upodobaniami młodej, trzyosobowej rodziny. Sercem wnętrza jest duży regał z książkami. Pani domu, to miłośniczka książek, związana z nimi zarówno duchowo jak i zawodowo. Ciekawym elementem dekoracyjnym są graficzne motywy znaków poziomych, namalowanych na kuchennej betonowej posadzce. Inspiracją do jej stworzenia było zamiłowanie właściciela do ulicznych artystów takich jak Banksy.
Idąc tym tropem powstał pomysł na łazienkę w stylu Street Art, w której dominują czarne meble, białe kafle oraz wyróżniające się płytki z kolorowym graffiti umiejscowione pod prysznicem. Dopełnieniem tego klimatu jest rzucający się w oczy żółty kinkiet.
Eklektyczne mieszkanie na warszawskiej Woli
Projekt mieszkania o powierzchni 41 m kw. zlokalizowanego na warszawskiej Woli to dzieło architektów z pracowni ZEN Interiors Polska. Za wykonawstwo odpowiada w całości firma HOLTZ. Mieszkanie składa się z niewielkiego przedpokoju, salonu z otwartą kuchnią, sypialni i łazienki z prysznicem. Urządzono je w eklektycznym stylu. Przedmioty vintage kontrastują tu z meblami IKEA.
Mieszkanie na poddaszu poznańskiej kamienicy
Zaprojektowanie długiego, wąskiego a w dodatku bardzo małego mieszkania to prawdziwe wyzwanie. Podjęli je architekci z pracowni Mili Młodzi Ludzie - Przemysław Nowak i Lech Moczulski. Kawalerka, o powierzchni 29,9 m kw. znajduje się na poddaszu jednej z poznańskich kamienic.
"Wytyczne inwestora, tj. salon z aneksem kuchennym, część sypialna z łazienką, wpisaliśmy w zastany podział przestrzeni. Dzięki otwartości generalnego wykonawcy remontu poddasza na sugestie nie straciliśmy cennych centymetrów z wysokości lokalu na rzecz ocieplenia sufitu. Wbrew pierwotnym założeniom warstwa ocieplenia została wykonana po wierzchniej stronie dachu. Tym samym oryginalna więźba stała się elementem nadającym charakter lokalowi" - napisali nam architekci.
Mieszkanie na gdańskiej Wyspie Spichrzów
Położona na rzece Motławie Wyspa Spichrzów to jedna z najbardziej malowniczych, a zarazem prestiżowych lokalizacji w Gdańsku. To właśnie tutaj architekci wnętrz Marta i Michał Raca z pracowni Raca Architekci podjęli się wyzwania zaprojektowania wnętrza niedużego mieszkania o powierzchni 41 m kw. dla pary 30-latków.
Pierwotnie mieszkanie przygotowane zostało jako kawalerka, ale właściciele zapragnęli, aby z ogólnej przestrzeni wydzielić sypialnię. W tym celu architekci znacznie przearanżowali rozkład funkcji w mieszkaniu, zmieniając między innymi usytuowanie kuchni, która znalazła się w głębi strefy dziennej.
- Więcej o:
- aranżacje wnętrz
- wystrój wnętrz
Nie kupuj gotowych dekoracji na ściany - wykorzystaj to, co masz w domu
Wnętrza w stylu Memphis
Renowacja drzwi drewnianych
Mieszkanie w duchu vintage na warszawskim Muranowie
Minimalistyczne wnętrza w Berlinie z naturalnymi akcentami
Drewno w domu - aranżacje wnętrz
Dom pod Wrocławiem - połączenie minimalistycznego designu i sielskiego klimatu
Dom dla rodziny z betonem w tle