Styl grecki
Wnętrza w stylu greckim, są bardzo proste i nie mają nic wspólnego z majestatycznymi budowlami z Akropolu. Najbardziej urzekający jest charakter tradycyjnych, wiejskich domków, miękkie asymetryczne formy i zestawienie białego i kobaltowego błękitu.
Styl grecki
Pejzaże małych miasteczek, ich nasycone kolory i plątanina uliczek wyglądają niezwykle malowniczo, jednak z bliska okazuje się, co niczego im nie ujmuje, że są to proste i skromne formy. Asymetryczne budowle, zakrzywione konstrukcje, nierówne, kręte schodki wywołują wrażenie spontaniczności, sprawiają wrażenie jakby powstały w wyniku zaistniałej nagle potrzeby. Mimo wszystko całość pozostaje funkcjonalna i spójna. Większość wiejskich domów jest bardzo stara, ale odnowiona, zadbana i utrzymana w dobrym stanie.
Tamtejszej architekturze towarzyszy miła atmosfera, dom jest zawsze otwarty na wizytę niespodziewanych gości i spędzanie wolnego czasu w gronie najbliższych. Właśnie takie połączenie elementów daje kwintesencję stylu greckiego.
Grecki dom
Budynki są bardzo nieregularne, pojedyncze schodki, podesty, małe wnęki dodają uroku. Pomieszczenia są przestronne i nieskomplikowane. Dominują w nich miękkie kształty i motywy naturalne: liści akantu, muszli, fali, często sprowadzone do geometrycznych form. Od stuleci budowano tam z naturalnych surowców: drewna, cegieł i kamienia, te same materiały odnajdujemy współcześnie. Marmur wykorzystywany był w architekturze greckiej dosłownie od zawsze. Ze względu na dużą dostępność, we wnętrzach stosowany jest powszechnie, m.in. na mozaiki na posadzkach, powstają z niego blaty kuchenne i łazienkowe zlewy. Nieco rzadziej spotykane są cegły. Zwykłe czerwone, zazwyczaj układa się na podłogi i muruje z nich półki.
Miękkie wykończenia ścian tworzą niepowtarzalne wzory, nadają budynkom miękkości i swobody. Nonszalancja, prostota i nieskomplikowane rozwiązania przywołują na myśl, że to wszystko zostało wykonane ręcznie, przez dumnego Pana domu.
Patio
W Grecji patio, od dobrych dwóch tysięcy lat jest jednym z ważniejszych miejsc w całym domu. Tu, oddzielone od ulicy wysokim murem, skupia się życie mieszkańców. Jasna przestrzeń, skąpana w słońcu zachęca do odpoczynku. Marmurowa posadzka, bielone ściany, w ceglanych donicach kwitną czerwone pelargonie i hibiskusy, pnącza wspinające się po pergoli czy murze, do tego niewielki stolik i drewniane lub metalowe krzesła. Właśnie w takich okolicznościach Grecy odpoczywają podjadając tzatziki, musakę i pijąc wino. Jest czego pozazdrościć. Bardzo ważne jest także otoczenie domu, zaciszne dziedzińce, schody prowadzone przy ścianie, małe tarasy tworzą charakterystyczny romantyczny nastrój.
Światło i kolory
Zarówno w architekturze, jak i przedmiotach codziennego użytku, dominuje oślepiający biały kolor i kobaltowy błękit. Takie oszczędne zestawienie, często w postaci pasków, daje uczucie czystości i przejrzystości. Rzadziej spotykane są ciepłe ceglaste kolory, a drobne dodatki zieleni i czerwonego wprowadzają rośliny. We wnętrzach także dominuje biel, choć zdążają się jasne błękity, czy odcienie szarości
Przed palącym słońcem chronią podcienia, drewniane pergole i trejaże. Charakterystyczne są także romantycznie powiewające na wietrze, białe, bawełniane zasłony.
Światło ma tutaj bardzo duże znaczenie, jest niezwykle intensywne i dzięki czemu nadaje charakterystyczną plastykę otoczenia i kontrast pomiędzy jasnymi powierzchniami, a ostrymi kantami cieni.
Meble
W mieszkaniu liczba mebli jest ograniczona do niezbędnego minimum, dzięki temu greckie wnętrza, pomimo braku symetrii, zachowują ład i porządek. Elementy wyposażenia są solidne, niektóre bardzo stare. Krzesła i stoliki są zazwyczaj proste, z dyskretnymi ozdobami, wykonane z naturalnych materiałów: metalu, drewna, kamienia. Półki zdarzają się murowane, a blaty kuchenne wyłożone ceramicznymi płytkami. Marmurowe posadzki, ławki i murowane półki wszystkie te elementy przywodzą na myśl uczucie miłego chłodu jaki bije od nich w letni dzień. Umeblowanie także ma kojarzyć się z zimnem, miękkie, ciepłe elementy jak poduszki, kanapy, fotele są stosowane bardzo oszczędnie.
Rośliny i dodatki
Powszechnym widokiem, są kwiaty i zioła w doniczkach, rozstawione w rożnych częściach domu. Już pojedyncze rośliny nadają romantyczny klimat. W całej Grecji powszechnie spotyka się drzewka cytrusowe, oliwkowe, eukaliptusy, akacje winorośl, oleander, nieco rzadziej bugenville i hibiskusy.
Rękodzieło jest wysoko cenione, ręcznie malowane wazy, misy są niezwykle kolorowe, czym wyróżniają się spośród jasnego otoczenia. Charakterystycznym elementem wystroju są ceramiczne naczynia, masywne dzbany i ceglaste donice.
Grecja - zrob to sam
Podczas letniego wypoczynku warto zainspirować się tym co oferuje grecka kultura. Pamiątki z wyjazdu z pewnością będą pięknym elementem dekoracyjnym w mieszkaniu. Dzięki kilku dodatkom można we własnym domu, odtworzyć tę atmosferę. Nie trzeba jednak wszystkiego wozić ze sobą, aby uzyskać pożądany efekt, wystarczy wykorzystać tylko niektóre elementy stylu, by nadać wnętrzom świeżość i oryginalny wygląd. Oto kilka propozycji z polskich sklepów.
1. Filiżanka do herbaty Greek Key Accents, 320zł, www.domcia.pl, 2. Krzesło Reidar, 199,99zł, Ikea, 3. Naczynia Mormor firmy Gry Fager, wzór, 4. Talerz Folkowe Ryby turkus, 66,00 zł, www.folkownia.pl, 5. Donice wzór, www.donice.net 6. Julia salaterki, 24,90zł, Duka, 7. Hållö poduszka siedziska, 79,99zł, Ikea.
- Więcej o:
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach