Jaki salon? Zasady projektowania salonu
Salon to pokój, w którym wspólnie, jako rodzina spędzacie czas. To miejsce, w którym nie tylko przyjmujesz gości, ale też spędzasz czas na oglądaniu telewizji, czytaniu książek czy też podczas wspólnych zabaw z dziećmi. Aby pokój był funkcjonalny a przy tym łatwy do sprzątania, konieczne jest jego odpowiednie zaplanowanie. Samodzielne zaprojektowanie salonu jest możliwe. Konieczne jest jednak trzymanie się kilku podstawowych zasad. Jakich?


Salon z kuchnią czy też nie?
Projektowanie salonu wraz z aneksem kuchennym było dość modnym i często wybieranym rozwiązaniem. Było, bo teraz już nie jest. Osoby posiadające duży dom bądź mieszkanie powinny wydzielić zamkniętą kuchnię. Dlaczego? Osoby dużo gotujące w salonie połączonym z kuchnią będą ciągle się krzątać – pozostali domownicy bądź goście będą również czuć się jakby przebywali w kuchni. Nie musisz oddzielać kuchni od salonu grubą ścianą – wystarczy aneks kuchenny a nawet niska ścianka przysłaniająca kuchenną zabudowę.

Drzwi
Planując pomieszczenie warto zadbać, aby wejście do salonu znajdowało się naprzeciwko okna a w przypadku braku możliwości zastosowania takiego rozwiązania – maksymalnie odsunięte od rogu pomieszczenia. Wchodząc do salony i widząc jego narożnik zwracasz uwagę tylko na niego, ale też sam salon optycznie wydaje się być mniejszy niż jest w rzeczywistości.
Kominek – tak czy nie?
Kominek – czy to tradycyjny, elektryczny czy biokominek to sposób na uzyskanie ciepła, ale i elementu dekoracyjnego. W dużych salonach bez większego problemu można umieścić go w wielu miejscach, w dowolnych aranżacjach. Mieszkania w bloku mają pewne ograniczenia aczkolwiek kominki elektryczne będą dobrym rozwiązaniem. Wystarczy je zamontować na ścianie i podłączyć do prądu bez konieczności łączenia przewodem kominowym. Nie jest to obowiązkowy element każdego salonu aczkolwiek wart jest uwagi.

Zadbaj o oświetlenie
Oświetlenie w każdym pomieszczeniu odgrywa ważną rolę. Warto zadbać o odpowiedni dopływ światła naturalnego – najlepiej, gdy okno salonu wychodzi na południe bądź zachód. Jeśli jednak okno skierowane jest na północ to salon może być ciemny. W takiej sytuacji warto zadbać o odpowiednie lampy sufitowe, boczne – zarówno podłogowe jak i te na komodach czy też kinkiety. Pamiętajmy, by nie tylko odpowiednio je rozmieścić, ale też dopasować do nich odpowiednie żarówko o właściwej mocy.


Kolorystyka
Bardzo ważną rolę odgrywa również kolorystyka ścian w salonie. Niewielkie, niezbyt dobrze oświetlone pomieszczenia wymagają zastosowania jasnych barw – im jaśniejsze tym lepiej. Jeśli jednak pomieszczenie jest dobrze oświetlone, można zdecydować się na małe eksperymenty z kolorami. Jedna ze ścian pomalowana na odważny kolor? Czemu nie!

Mebluj z umiarem
Wybierając meble do salonu ustal gdzie i jakie meble mają się pojawić. Pamiętaj, by nie było ich zbyt wiele – zagracone miejsce straci na swojej urodzie i funkcjonalności. Dodatkowo, zbyt duża ilość mebli będzie utrudniać poruszanie się po nim i co gorsza – utrzymanie porządku. Pamiętaj, że salon to miejsce spotkań a nie przechowywania. Zadbaj, aby w salonie znalazła się wygodna kanapa, fotel oraz niski stolik. Uzupełnienie będzie stanowić niewielka szafka, komoda bądź witryna.
Dekoracje
Nie może ich zabraknąć w Twoim salonie. Wybór elementów uzależniony jest od stylu, w jakim został wykończony salon. Warto zadbać o ozdobienie ściany nad kanapą – można umieścić na niej obraz, kolaż zdjęć, dekoracyjne półki czy piękny zegar. Wybierając poszczególne elementy wybieraj elementy spójne, pasujące do siebie.


Wąska sypialnia - inspiracje, aranżacje, porady
Mieszkanie Agaty Passent w samym sercu Warszawy
Wąski salon według projektu architekta Krzysztofa Mirucia. Relacja z programu TVN "Zgłoś remont"
Świątecznie na Powiślu
Garsoniera na Mokotowie. Tu mieszka znana architektka wnętrz
Nowa zimowa kolekcja Magical Christmas Morning!
Kalendarz adwentowy
Wyjątkowe świece zapachowe