Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jaki salon? Zasady projektowania salonu

Redakcja Pressland

Salon to pokój, w którym wspólnie, jako rodzina spędzacie czas. To miejsce, w którym nie tylko przyjmujesz gości, ale też spędzasz czas na oglądaniu telewizji, czytaniu książek czy też podczas wspólnych zabaw z dziećmi. Aby pokój był funkcjonalny a przy tym łatwy do sprzątania, konieczne jest jego odpowiednie zaplanowanie. Samodzielne zaprojektowanie salonu jest możliwe. Konieczne jest jednak trzymanie się kilku podstawowych zasad. Jakich?

Salon z kuchnią czy też nie?

Projektowanie salonu wraz z aneksem kuchennym było dość modnym i często wybieranym rozwiązaniem. Było, bo teraz już nie jest. Osoby posiadające duży dom bądź mieszkanie powinny wydzielić zamkniętą kuchnię. Dlaczego? Osoby dużo gotujące w salonie połączonym z kuchnią będą ciągle się krzątać – pozostali domownicy bądź goście będą również czuć się jakby przebywali w kuchni. Nie musisz oddzielać kuchni od salonu grubą ścianą – wystarczy aneks kuchenny a nawet niska ścianka przysłaniająca kuchenną zabudowę.

 

Salon z kuchnią czy też nie?
Salon z kuchnią czy też nie?
Fot. Shutterstock

Drzwi

Planując pomieszczenie warto zadbać, aby wejście do salonu znajdowało się naprzeciwko okna a w przypadku braku możliwości zastosowania takiego rozwiązania – maksymalnie odsunięte od rogu pomieszczenia. Wchodząc do salony i widząc jego narożnik zwracasz uwagę tylko na niego, ale też sam salon optycznie wydaje się być mniejszy niż jest w rzeczywistości.

Kominek – tak czy nie?

Kominek – czy to tradycyjny, elektryczny czy biokominek to sposób na uzyskanie ciepła, ale i elementu dekoracyjnego. W dużych salonach bez większego problemu można umieścić go w wielu miejscach, w dowolnych aranżacjach. Mieszkania w bloku mają pewne ograniczenia aczkolwiek kominki elektryczne będą dobrym rozwiązaniem. Wystarczy je zamontować na ścianie i podłączyć do prądu bez konieczności łączenia przewodem kominowym. Nie jest to obowiązkowy element każdego salonu aczkolwiek wart jest uwagi.

 

Kominek - tak czy nie?
Kominek - tak czy nie?
Fot. Shutterstock

Zadbaj o oświetlenie

Oświetlenie w każdym pomieszczeniu odgrywa ważną rolę. Warto zadbać o odpowiedni dopływ światła naturalnego – najlepiej, gdy okno salonu wychodzi na południe bądź zachód. Jeśli jednak okno skierowane jest na północ to salon może być ciemny. W takiej sytuacji warto zadbać o odpowiednie lampy sufitowe, boczne – zarówno podłogowe jak i te na komodach czy też kinkiety. Pamiętajmy, by nie tylko odpowiednio je rozmieścić, ale też dopasować do nich odpowiednie żarówko o właściwej mocy.

 

Zadbaj o oświetlenie
Zadbaj o oświetlenie
Fot. Shutterstock
Zadbaj o oświetlenie
Zadbaj o oświetlenie
Fot. Shutterstock

Kolorystyka

Bardzo ważną rolę odgrywa również kolorystyka ścian w salonie. Niewielkie, niezbyt dobrze oświetlone pomieszczenia wymagają zastosowania jasnych barw – im jaśniejsze tym lepiej. Jeśli jednak pomieszczenie jest dobrze oświetlone, można zdecydować się na małe eksperymenty z kolorami. Jedna ze ścian pomalowana na odważny kolor? Czemu nie!

 

Kolorystyka
Kolorystyka
Fot. Shutterstock

Mebluj z umiarem

Wybierając meble do salonu ustal gdzie i jakie meble mają się pojawić. Pamiętaj, by nie było ich zbyt wiele – zagracone miejsce straci na swojej urodzie i funkcjonalności. Dodatkowo, zbyt duża ilość mebli będzie utrudniać poruszanie się po nim i co gorsza – utrzymanie porządku. Pamiętaj, że salon to miejsce spotkań a nie przechowywania. Zadbaj, aby w salonie znalazła się wygodna kanapa, fotel oraz niski stolik. Uzupełnienie będzie stanowić niewielka szafka, komoda bądź witryna.

Dekoracje

Nie może ich zabraknąć w Twoim salonie. Wybór elementów uzależniony jest od stylu, w jakim został wykończony salon. Warto zadbać o ozdobienie ściany nad kanapą – można umieścić na niej obraz, kolaż zdjęć, dekoracyjne półki czy piękny zegar. Wybierając poszczególne elementy wybieraj elementy spójne, pasujące do siebie.

 

Dekoracje
Dekoracje
Fot. Shutterstock
Dekoracje
Dekoracje
Fot. ShutterstockSkomentuj:

Jaki salon? Zasady projektowania salonu