Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Moda na minimalizm - trend, który zyskuje coraz więcej zwolenników

red.

Minimalizm jako sposób urządzania wnętrz, ale także sposób życia, zyskuje ostatnio coraz większą liczbę zwolenników. Wyróżnia go przede wszystkim odrzucenie tego, co zbędne.

Trend minimalistyczny jest coraz silniej widoczny w wielu strefach życia. Jego nasilenie wiąże się z licznymi publikacjami, jak "Minimalizm daje radość" Francine Jay czy "Magia sprzątania" Marie Condo. Obie książki przekonują, że nadmiar rzeczy nas unieszczęśliwia, nie pozwala dostrzec tego, co naprawdę ważne.

Większość ludzi kojarzy minimalizm z pustką. Tymczasem pustka w ogóle nie jest pociągająca. Kojarzy się ze stratą, pozbawieniem nas czegoś, czy też niedostatkiem. Jednak spójrzmy na pustkę pod innym kątem - zastanówmy się nad tym, czym ona jest (…) i wówczas dojdziemy do pojęcia przestrzeni. Przestrzeń! To coś, z czego każdy z nas mógłby skorzystać! Przestrzeń w szafach, przestrzeń w garażach, przestrzeń w kalendarzach, przestrzeń do myślenia, zabawy, tworzenia, cieszenia się rodziną… i na tym polega właśnie piękno minimalizmu- czytamy w książce "Minimalizm daje radość".

To w połączeniu z przewartościowywaniem nastawionego na konsumpcję stylu życia powoduje, że minimalizm zyskuje coraz więcej zwolenników. Kolejne osoby postanawiają ograniczyć się w sowim życiu i otoczeniu do tego, to co niezbędne. Najwyraźniej przejawia się to w wystroju wnętrz. Stają się one bardziej przestronne i przejrzyste. Brak w nich dekoracji i ozdobników. Paleta kolorystyczna ulega zawężeniu, a w doborze mebli kierujemy się w pierwszej kolejności funkcjonalnością. Minimalistyczne wnętrza pozwalają łatwiej się zrelaksować i wyciszyć, gdyż nasze zmysły atakuje zdecydowanie mniej rzeczy. 

Również we wzornictwie jest widoczny zwrot ku minimalizmowi. Projektanci dążą do prostych, skondensowanych form, a na pierwszym miejscu stawiają walory użytkowe przedmiotów. Wartości dekoracyjne odnajdują w materiałach oraz wykończeniach. Wielu współczesnych designerów forsuje także pogląd, że wytwarzanie nowych rzeczy nie zawsze jest potrzebne. Czasem lepiej zmodyfikować coś starego.

Wybraliśmy aranżacje wnętrz i przedmioty zaprojektowane w duchu minimalizmu.

Skomentuj:

Moda na minimalizm - trend, który zyskuje coraz więcej zwolenników