Przytulny minimalizm - aranżacja 70-metrowego mieszkania projektu pracowni MGN
Właściciele prezentowanego mieszkania pragnęli, aby ich lokum stało się prawdziwą oazą spokoju, która będzie sprzyjała wypoczynkowi i kojeniu zmysłów.
Projekt aranżacji mieszkania
Małgorzata Górska-Niwińska, przygotowując projekt aranżacji tego 70-metrowego mieszkania, zdecydowała się zrezygnować z wyrazistych kolorów, fantazyjnych kształtów i ekstrawaganckich dekoracji. Zamiast nich wybrała proste meble, stonowaną kolorystykę składającą się z beżów, szarości i akcentów ożywiającego błękitu, oraz zabudowanie pojemnymi szafami każdego kawałka wolnej przestrzeni, tak aby wszystkie potrzebne rzeczy znalazły swoje miejsce i nie powodowały nieładu.
Pochwała minimalizmu
Proponując tak oszczędny wystrój, architektka kierowała się także przekonaniem, że minimalizm nigdy nie wychodzi z mody i – co bardzo ważne – stwarza możliwość bezproblemowej metamorfozy, gdy przyjdzie na nią ochota. Właściwie wystarczą jedynie dodatki w mocniejszych barwach, jak poduszki, zasłony, wazony czy przyciągająca wzrok ozdoba oraz przemalowanie ścian, by szybko i niedrogo dostosować aranżację do aktualnie panujących trendów czy zmieniających się upodobań. W celu nadania wnętrzom ponadczasowości dobrała solidne materiały na meble i do wykończenia pomieszczeń. Takie, które przetrwają lata w nieskazitelnym stanie i zawsze będą wyglądać elegancko.
Zmiany w pierwotnym układzie pomieszczeń
Projektantka miała na celu zapewnienie mieszkańcom jak najlepszych warunków do życia, dlatego zaproponowała niewielkie zmiany w układzie pomieszczeń, w tym powiększenie łazienki poprzez wykorzystanie przylegającego pokoju oraz usunięcie ściany między kuchnią a salonem. Po zakończeniu modernizacji właściciele cieszą się przestronną strefą dzienną, w której mogą spędzać czas w swoim towarzystwie lub z gośćmi. Właściciele urządzili wnętrza zgodnie z projektem architektki, co pozwoliło na uzyskanie mieszkania prostego, ale stylowego, spokojnego, ale jednocześnie interesującego - dokładnie takiego, jakiego pragnęli.
Aranżacja salonu
W strefie relaksacyjnej w salonie znajduje się duży narożnik oraz spory stolik kawowy. Jest on na tyle duży, że każda osoba siedząca na sofie ma łatwy dostęp do blatu. Przy ścianie stoi regał na książki, ozdoby oraz telewizor. Niebieska tapeta, która ozdabia ścianę, dodaje trochę koloru do stonowanego wystroju wnętrza. Obok zaprojektowano drzwi do głębokiej szafy, która powstała po powiększeniu łazienki. Jest to doskonałe miejsce do przechowywania sprzętu sportowego, walizek i innych większych przedmiotów.
Aranżacja kuchni
W centrum strefy dziennej umieszczono kuchnię. Przed nią rozciąga się jadalnia z drewnianym stołem oraz wygodnymi krzesłami pokrytymi tapicerką. Blat oświetlany jest przez lampę o prostej formie z czterema reflektorami, które nawiązują swoim stylem do kinkietów zamontowanych w suficie. Zabudowa kuchni w kształcie litery L zawiera szafki na górze i na dole oraz wysoką szafę, która zapewnia dużo miejsca do przechowywania - oraz długie blaty robocze. Fronty szafek wykonano z płyty lakierowanej na kolor popielaty, a okładzinę ściany wykonano z tego samego drewna, z którego wyprodukowano stół w jadalni i niektóre meble w salonie. Całość wyposażenia strefy dziennego użytku tworzy spójny styl.
Aranżacja sypialni
W sypialni dostępne są obszerne schowki, w tym duża szafa z drewnianymi frontami, umieszczona naprzeciwko łóżka - oraz szafki sięgające sufitu nad wezgłowiem. Ponadto, w narożniku pomieszczenia znajduje się toaletka, która sprawnie przekształca się w blat pełniący funkcję stolika nocnego. Ten wielozadaniowy mebel może również służyć jako biurko do czasowej pracy.
Aranżacja toalety
Mimo swojego niewielkiego rozmiaru, toaleta mieści szafki (umieszczone powyżej sedesu oraz pod umywalką), dzięki czemu nic nie przeszkadza w zachowaniu estetycznego wyglądu pomieszczenia.
Aranżacja łazienki
Dzięki powiększeniu ciasnego pomieszczenia zainstalowano tam zarówno wannę, jak i dużą kabinę prysznicową. Na długim blacie obok nich umieszczono umywalkę, a pod spodem sporą szafkę. Na ścianie za wanną zastosowano okładzinę z płytek ceramicznych, które imitują drewnianą mozaikę. Ten element wystroju jest bardzo efektowny i wprowadza do łazienki ciepły i ozdobny akcent wizualny.
Aranżacja przedpokoju
W przedpokoju widoczne są dwie szafy, z czego jedna ma fronty z lustrem. Pomiędzy nimi znajduje się ławeczka z tapicerowanym oparciem, na której można wygodnie usiąść, aby zmienić obuwie.
- Więcej o:
Aranżacja wnętrz 250-metrowego domu w Łodzi
180-metrowy apartament na warszawskiej Białołęce z nagrodą European Property Awards
Nowoczesny apartament w Krakowie - projekt Mango Investments
Aranżacja mieszkania na wynajem w Tarnowie
Dom pokazowy w inwestycji Borowiecka Park - wnętrza projektu Decoroom
Wrocławski apartament pełen stylu i elegancji
Betonowy domek w górach – surowa elegancja w sercu natury
Kompaktowe mieszkanie na warszawskim Grochowie: funkcjonalność i styl w jednym