Styl shabby chic: finezyjne odświeżenie dawnych trendów
Shabby chic to obecnie bardzo popularny styl w wystroju wnętrz. Są to aranżacje finezyjne, czarujące, wysublimowane. Bielone meble, postarzana ceramika, sentymentalne ramki, dekoracje stylizowane na dawne. Jest to styl do jakiego trzeba się przyłożyć, aby uzyskać idealne efekty.

Główne cechy stylu shabby chic
Shabby chic lubi takie kolory jak: pudrowe róże, rozbielone błękity, wyblakłe żółcienie, szarości lub wypłowiałe brązy. Dominuje jasnoróżowy kolor, zestawiony z motywem kwiatów, aniołków – amorków lub serduszek. Dlatego shabby chic bardzo często określa się jako kobiecy i romantyczny. Meble w stylu shabby chic na pewno powinny nosić ślady upływającego czasu, ze względu na to, że dużą uwagę zwraca się na antyki. Mogą być lekko otarte, przecierane albo popękane. Często wybiera się do aranżacji shabby chic „odnowione” ludwiki, stare komody, kufry lub kredensy. Bardzo dobrze wyglądają także rustykalne meble. Przyjmuje się, że we wnętrzach shabby chic elementy umeblowania powinny być wykonane z naturalnego drewna, pomalowanego na biało przy użyciu specjalnej techniki.
W shabbychicowych wnętrzach bardzo dużą rolę spełniają dodatki: stare obrusy, koronki, hafty, vintageowe obrazki w postarzanych ramach, stare zegary, lustra, czy tapety z delikatnymi motywami kwiatowymi lub zwierzęcymi. Przy urządzaniu wnętrz w trendach shabby chic bardziej liczy się kreatywność aniżeli zasobność portfela. W związku z tym, bardzo często można spotkać się z tym, że ktoś decyduje się na elementy DIY. Najczęściej dotyczy to technik odnawiania mebli.





Sprzęty w stylu shabby chic przyciągają uwagę wyszukanym kształtem: drewniane kredensy, komody, szafy o wygiętych nóżkach. Ich fronty mają dekoracyjną formę. Stoły, krzesła, łóżka, półki i stojące lampy – we wnętrzach shabby chic mają swój urok. Meble często są drewniane, ale zdarzają się też metalowe lub żeliwne. We wnętrzach shabby chic bardzo ważne są tekstylia o romantycznym klimacie: zwiewne firanki, patchworkowe narzuty, poduszki o poszewkach zdobionych w różne wzory. Wiele tkanin może być zdobionych falbanami. Na ocieplających wnętrza tapetach pojawiają się motywy pasów, kwiatów lub zwierząt. Styl ten na pewno polubią miłośnicy vintage i retro lubiący otaczać się pięknymi przedmiotami.
Sypialnia shabby chic to głównie skupienie się na tekstyliach: narzutach, pościeli, dywanach i zasłonach. Tekstylia te powinny zostać wykonane z lekkich materiałów. Pościel może być ozdobiona kwiatami w pastelowych kolorach. W oknach można ustawić doniczki z kwiatami. Łóżko z żeliwnym wezgłowiem powinno być pomalowane białą farbą. Sprawdzi się też komoda o nieco „sfatygowanym” wyglądzie.



W kuchni najważniejszym elementem jest stół. Jego aranżacja zależy od pór roku.
Wiosną i latem mogą być ustawione na nim wazony ze świeżymi kwiatami. Zimą i jesienią porcelanowe filiżanki. Białe fronty kuchenne i drewniane blaty, zasłonki w kwiaty, kolorowe puszki – to elementy sprawdzone w kuchni i jadalni shabby chic.

Jak postarzać meble w stylu shabby?
Jeśli na targu staroci znajdziemy meble w stylu shabby to powinniśmy je samodzielnie nieco postarzać. Zwłaszcza, że jeśli prezentują się jako zbyt nowoczesne. W pierwszej kolejności, należy nałożyć kilka warstw farby. Przez każdą następną warstwę powinna przebijać się poprzednia. Dobry efekt postarzenia można uzyskać, jeśli pierwotnie meble są w ciemnym kolorze. Warto wykorzystać specjalny wosk do mebli, jaki nakłada się jeszcze przed malowaniem. Jeśli po malowaniu farba przeschnie to czas na przecierkę. Najbardziej nadaje się do tego papier ścierny o ziarnistości 120. Meble stylizowane na shabby chic można pomalować w motywy roślinne albo w kwiatki. Do mebli najbardziej pasują ozdobne gałki, często w kształcie serca. Do ogólnego designu wprowadza to nieco więcej sentymentalizmu. Jeśli uważamy, że nie mamy umiejętności w tym kierunku to możemy zdecydować się na zakup gotowych mebli, które są dostępne na przykład w sklepie online. Inspiracji shabby chic nie brakuje, ponieważ jest to doceniany styl.


- Więcej o:
- aranżacje wnętrz
Wnętrza w stylu Memphis
Renowacja drzwi drewnianych
Mieszkanie w duchu vintage na warszawskim Muranowie
Minimalistyczne wnętrza w Berlinie z naturalnymi akcentami
Drewno w domu - aranżacje wnętrz
Dom pod Wrocławiem - połączenie minimalistycznego designu i sielskiego klimatu
Dom dla rodziny z betonem w tle
Stylowe mieszkanie w Warszawie