Styl shabby chic: wiek nie gra roli
Pełne nieprzemijającego uroku, ciepłe, sprzyjające odpoczynkowi i dostępne dla każdego - to dlatego wnętrza w stylu shabby chic zrobiły tak oszałamiającą karierę na całym świecie.
Cechy typowe dla stylu shabby chic:
*Wyposażenie ze śladami zużycia. Nie ukrywa się wieku zabytkowych przedmiotów (im bardziej zniszczone, tym lepiej), a nowe - sztucznie postarza. Służą temu różne metody: w materiale, głównie drewnie, robi się np. spękania, drobne ubytki i obtarcia albo nierównomiernie maluje wieloma warstwami farby, co daje efekt wytartej ze starości powierzchni. Na metal najczęściej nanosi się patynę, a nawet rdzę.
*Niejednorodność stylowa. Żadnych kompletów, zestawia się przedmioty o różnych formach: masywne wiejskie stoły z kunsztownie zdobionymi fotelami (np. z epoki Ludwików) i wygodnymi współczesnymi kanapami. Różnorodne są też naczynia - od delikatnej porcelany po gruby fajans.
*Pastelowa kolorystyka. Biel w kremowych, jakby pożółkłych odcieniach, złamane beżem jasne szarości, blade róże i błękity, mocno rozbielone zielenie, spłowiałe brązy.
*Romantyczne dodatki. Dopełnieniem wystroju są stare koronki, motywy różane, haftowane napisy na dekoracyjnych poduszkach i pościeli, które kreują przytulny nastrój wiejskiej posiadłości.
Rzeczy w tym stylu szukaj między innymi w sklepach:
Westwing Home & Living (westwing.pl) malabelle.pl bellemaison.pl cosycottage.pl maisondecor.com.pl velvethouse.pl bellissime.pl
- Więcej o:
- aranżacje wnętrz
Amerykański wiejski: domek na prerii
Gustawiański - skromność króla
Prowansalski - pod słońcem południa
Nie kupuj gotowych dekoracji na ściany - wykorzystaj to, co masz w domu
Wnętrza w stylu Memphis
Renowacja drzwi drewnianych
Mieszkanie w duchu vintage na warszawskim Muranowie
Minimalistyczne wnętrza w Berlinie z naturalnymi akcentami