Styl shabby chic: wiek nie gra roli

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Zdjęcia: Westwing Home & Living: Douglas Gibb, Colin Poole, Stefan Thurmann

Pełne nieprzemijającego uroku, ciepłe, sprzyjające odpoczynkowi i dostępne dla każdego - to dlatego wnętrza w stylu shabby chic zrobiły tak oszałamiającą karierę na całym świecie.

Classic living room
Dom zaaranżowany w stylu shabby chic sprawia wrażenie zamieszkanego od dawna, jakby każde pokolenie coś po sobie zostawiło. Taki efekt dają stare lub postarzane meble i ozdoby w różnych stylach.
Fot. westwing Compulsory Credit: GAP Interiors
Wnętrza w tym stylu są inspirowane wystrojem wiejskich siedzib z Francji i Anglii, w których wysłużone antyki zgodnie współistniały ze sprzętami ze starych wiejskich chałup, romantycznymi ozdobami oraz współczesnymi meblami. Po raz pierwszy zaprezentowała go w 1980 roku Rachel Ashwell, mieszkająca w Stanach Zjednoczonych angielska stylistka i właścicielka sklepu z meblami i dodatkami. Spopularyzowała go w wydanej później książce pt. "Shabby Chic" (co można przetłumaczyć jako "wytarty szyk"). Pełne ciepła aranżacje od razu stały się wzorem dla dekoratorów wnętrz; za nimi podążyli producenci, proponując niedrogie, sztucznie postarzane meble i drobiazgi wyglądające jak antyki. Dzięki temu odtworzenie stylu shabby chic stało się bardzo łatwe oraz - co ważne - stosunkowo tanie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail:Zobacz przykład, Zapisz sięCechy typowe dla stylu shabby chic:

*Wyposażenie ze śladami zużycia. Nie ukrywa się wieku zabytkowych przedmiotów (im bardziej zniszczone, tym lepiej), a nowe - sztucznie postarza. Służą temu różne metody: w materiale, głównie drewnie, robi się np. spękania, drobne ubytki i obtarcia albo nierównomiernie maluje wieloma warstwami farby, co daje efekt wytartej ze starości powierzchni. Na metal najczęściej nanosi się patynę, a nawet rdzę.

*Niejednorodność stylowa. Żadnych kompletów, zestawia się przedmioty o różnych formach: masywne wiejskie stoły z kunsztownie zdobionymi fotelami (np. z epoki Ludwików) i wygodnymi współczesnymi kanapami. Różnorodne są też naczynia - od delikatnej porcelany po gruby fajans.

*Pastelowa kolorystyka. Biel w kremowych, jakby pożółkłych odcieniach, złamane beżem jasne szarości, blade róże i błękity, mocno rozbielone zielenie, spłowiałe brązy.

*Romantyczne dodatki. Dopełnieniem wystroju są stare koronki, motywy różane, haftowane napisy na dekoracyjnych poduszkach i pościeli, które kreują przytulny nastrój wiejskiej posiadłości.

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!Rzeczy w tym stylu szukaj między innymi w sklepach:

Westwing Home & Living (westwing.pl) malabelle.pl bellemaison.pl cosycottage.pl maisondecor.com.pl velvethouse.pl bellissime.pl

Skomentuj:

Styl shabby chic: wiek nie gra roli